Atatürk Heykeli Tanıtımı (Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti) / Artvin

Artvin Atatepe’de bulunan Atatürk heykeli yapımı, özellikleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgilerini sizler için kaleme aldık. Heykel büyüklüğü ile Türkiye ve dünyada en büyük Atatürk heykeli olma özelliğini taşıyor. Yapımı yaklaşık  yıl süren heykelin maliyeti ise 4 milyon lira.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Artvin Atatürk Heykeli Yapım Aşaması ve Açılışı

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yapımı üstlenilen heykelin yapımına 25.5.2011 tarihinde başlanılmıştır. Heykelin tasarımı ve imalatı Gürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılmıştır. Heykelin yapımında 100 kişi çalışmış ve heykel 1 yıl içerisinde tamamlanıp 29 Mayıs 2012 tarihinde görkemli bir törenle açılmıştır.

Artvin Atatürk Heykeli Genel Özellikleri

Artvin’in en görünen kısmı olan Genya Dağı’nın eteğindeki Ata Tepe’de 7,5 dönüm araziye inşa edilen heykel, büyüklüğü ile Türkiye ve dünyanın en büyük Atatürk heykeli olma özelliğini taşıyor. Yüksekliği 22 metre, ağırlığı ise 60 Ton. 40 ton çelik ve 10 ton bakır, 10 ton farklı materyaller kullanıldı. Atatürk’ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe’deki duruşunu simgeleyen heykel için toplam bin 480 parça kullanılmıştır. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip 216 metrekarelik bir Türk bayrağının dalgalanmaktadır.

Artvin Atatürk Heykeli Eksikleri

Toplam maliyeti 4 milyon Lirayı bulan heykelin Artvin turizmine katkı sağlanması beklense de maalesef ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden ziyaret eden pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğratıyor. Heykel ve altındaki kafeterya kısmı tamamlansa da planlanan poligon ve okçuluk binaları tamamlanamamış. Bunun nedeni politik mi yoksa farklı bir şey mi bilmemekle birlikte burayı ziyarete gelen pek çok kişi heykeli görüp manzarayı seyredip geri dönüyor. Ne bir kafeterya ne de başka aktivite alanı bulunmuyor.

Heykel ile ilgili umutlandıran gelişmeler de var elbet. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe geçen gün burası ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yapımından sonra buranın yasal sorunlar nedeni ile atıl kaldığını ve burayı en geç 30 Ağustos Zafer Bayramı’na kadar turizme kazandırmaya çalıştıklarını söylemiş. Hatta açıklamada burada konser ve çeşitli organizasyon yapılacağına da eklemiş.  En kısa sürede böyle bir güzelliğin turizme kazandırılması hem Artvin için hem de ziyarete gelenler için faydalı olacağı kanısındayız.

Atatürk Heykeli Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Şuan için her hangi bir giriş ücreti yok. Ziyaret saatleri ise: 08:00 – 19:00 arası hava kararıncaya kadar görebilirsiniz. :)

 

Artvin Atatürk Heykeli Fotoğrafları

Artvin Atatürk Heykeli Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Şehitlik Köyü – Merkez / Artvin

Nasıl Gidilir: Artvin merkezden taksi veya dolmuşlar ile ulaşım mümkündür. Özel araç ile gelenler ise; önce yurttaş saraç caddesi, daha sonra da yusufeli caddesini kullanarak buraya ulaşabilirler.