Asmalı Konak | Nerede, Dizinin Çekildiği Yer ve Bilgileri

Asmalı Konak - Nevşehir
Asmalı Konak - Nevşehir

İzlemeyeni görmedik desek yeridir. Hey gidi Asmalı Konak :) 2000’li yılların efsane dizilerinden olan ve yayınlandığı günlerde izleyicileri ekran başına kilitleyen Asmalı Konak dizisinin çekimlerinin yapıldığı konağı gezdik.

Nevşehir’in her yerinin buram buram tarih koktuğunu bilmeyen yoktur. E tabi bilmeyene kesinlikle görmeliyim dedirten, gerek mekanı gerekse şehrin atmosferiyle seyircisini ekran başına kilitleyen bu dizinin Nevşehir turizmine katkısını görmezden gelemeyiz. Dizi şehre o kadar çok katkı sağlamış ki konak girişine anıtı bile yapılmış.

Varlığı çok eski yıllardaki medeniyetlere dayanan Nevşehir, bir de Sümbül Ana’nın medeniyetiyle harmanlandıktan sonra yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistlerin de ilgisini çekmekten geri kalmamış. Yolu Ürgüp’e düşen ve Sümbül Ana’nın tülbentine yüz sürmeden dönen bizden değildir :)

Kısa bilgi: Nevşehir için plan yapmaya başladıysanız Nevşehir gezilecek yerler listemize de bir göz atın.

Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Yer ve Genel Bilgiler

Asmali-Konak-06
Asmalı Konak – Nevşehir

2000’li yılların başında ekranlara gelen, başrollerinde Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay ve Selda Alkor gibi isimlerin oynadığı Asmalı Konak dizisini 7’den 70’e herkes büyük bir heyecanla takip ederdi. Dizinin çekimlerinin yapıldığı konağı merak etmeyen yoktur. Her ne kadar Asmalı Konak dizisi ekranlardan emekliye ayrılmış olsa da konak, günümüzde popülerliğini halen korumaya devam etmektedir ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Nevşehir’e 20 km mesafedeki Ürgüp ilçesinde bulunan konağa günün her saatinde ziyaret edebilir ve bol bol fotoğraf çekerek bu mükemmel anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Zaten Kapadokya gezisine çıkmaya karar vermişseniz birbirinden güzel ve tarihi mekanların büyüsüne kapılmaya hazır olmanızı şimdiden belirtelim.

Asmalı Konak dizisi sayesinde popülerliğini artıran konak, yurtiçi ve yurtdışından pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Burada sizleri hemen bilgilendirelim, dizinin çekimleri iki farklı konakta yapılmıştır. Konaklardan biri Ürgüp merkezde iken, diğer konak ise Ürgüp’e 5 km uzaklıkta bulunan Mustafapaşa Beldesi’nde bulunmaktadır. Biz her iki konak hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Konak Hakkında Kısaca Tarihi Bilgiler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dizinin çekimleri iki farklı konakta yapılmıştır. Bu konaklardan biri olan ve Mustafapaşa Beldesi sınırları içinde bulunan konak, günümüzde otel ve restoran olarak hizmet veriyor. Konağın gerçek adı ‘Old Greek House’ olmasına rağmen pek çok kişi tarafından Asmalı Konak olarak biliniyor.

1887 yılında inşa edilen konak zaman içinde farklı aileler tarafından kullanıldıktan sonra 1992 yılından sonra otel olarak restore edip işletme amaçlı kullanmaya başlamışlardır.

Konakta Yöresel Lezzetler

Asmalı Konak’ta klasik Türk mutfağından lezzetler bulabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken patatesli köfte, sarma, mantı ve baklavayı tatmanızı tavsiye ediyoruz. Güleryüzlü insanların sıcakkanlı yaklaşımları sizleri adeta konağın sahibiymiş gibi hissettirmeye yetecektir. (Bahsettiğimiz konak Mustafapaşa Beldesi’nde bulunan konaktır).

Asmalı Konak Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Ürgüp / Nevşehir

Telefon: 0384 341 89 30

Nasıl gidilir?: Dizinin çekimleri iki farklı konakta olunca ister istemez biraz kafalar karışabilir. Kafa karışıklığını en aza indirgemek için mümkün olduğunca sade bir anlatım yapmaya gayret göstereceğiz. Eğer günümüzde Asmalı Konak olarak ziyaret edilen konağı ziyaret etmek istiyorsanız Ürgüp şehir merkezindeki konağı ziyaret etmelisiniz. Buraya ulaşım oldukça kolaydır.

Nevşehir üzerinden şahsi araçlarıyla gelecek olan ziyaretçilerin; Nevşehir – Ürgüp karayolunu kullanarak şehir merkezine giriş yaptıktan sonra sırasıyla Tevfik Fikret Caddesi – Ahmet Refik Caddesi – Süleyman Efendi Sokak istikametini kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca Ürgüp’e toplu taşıma araçlarını kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ürgüp’e kadar gelmişken Mustafapaşa Beldesi’nde bulunan ve Asmalı Konak dizisinin bazı bölümlerinin çekildiği Old Greek House’a da uğramak lazım derseniz Ürgüp’ten 5 km daha gitmeniz gerekecek.

Konum Bilgisi