Ayvat Bendi Mesire Alanı Nerede ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

Ayvat Bendi Mesire Alanı - 04

Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Ayvat Bendi Mesire Alanı, tatile çıkamayan İstanbullular için farklı bir alternatif oluyor. Belgrad Ormanları arasında bulunan bu yer, temiz havası ve huzur verici ortamıyla ziyaretçilerine günü birlik de olsa keyifli anlar yaşatıyor. Ayvat Bendi nerede, nasıl gidilir?, giriş ücreti ve daha fazlası yazımızın devamında.

Ayvat Bendi Mesire Alanı Genel Bilgiler

Belgrad Ormanı içinde bulunan 9 tabiat parkından biri olan bu mesire alanı, adını 1765 yılında III. Mustafa döneminde yaptırılan Ayvat Bendi’nden almıştır. Ve Kağıthane Deresi’nin kollarından biri olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır. Yaklaşık 50 hektarlık alan üzerinde kurulu olan parkta, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Osmanlı zamanında İstanbul‘un su ihtiyacını karşılamak için yapılan Kurtkemeri de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Ayvat Bendi Gezi Videomuz

Bu güzel yeri keşfetmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Ve daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

Neler Yapılır?

Piknik yapabilir, orman yollarında yürüyüşe çıkabilir, bisikletle Belgrad Ormanları içinde tur atabilirsiniz. Mesire alanında kır lokantası, büfe, çocuk oyun parkları gibi alanlar da bulunmaktadır.

Buradaki hayvan çeşitliliği de dikkat çeken özelliklerinden birisidir. Alanda yaban domuzu, geyik, karaca, altın çakal, sansar, kurt, şahin, tilki, karga, saksağan, serçe, ispinoz, saka, sincap, tavşan gibi hayvan türleri de yaşam sürmektedir. Burada gezerken bu yabani hayvanlara rastlamak insanı gerçekten mutlu ediyor. :)

Fotoğrafları

Ayvat Bendi Giriş Ücreti 2023

Giriş ücretleri ise aşağıda sıralanmıştır.

– Kişi Başı: 15 TL

– Bisiklet: 20 TL

– Motosiklet-Atv: 25 TL

– Otomobil, Kamyonet: 30 TL

Ayvat Bendi Mesire Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Belgrad Ormanları, Kemerburgaz – Eyüp /İstanbul

Nasıl gidilir?: Belgrad Ormanı’na Kemerburgaz’dan girecek olanlar; Kemerburgaz – Kurtkemeri güzergahını, Bahçeköy’den girecek olanlar ise; Kemerburgaz yolu üzerinden Mesire Alanı’na ulaşabilir.

Toplu taşıma ile gidecek olanlar ise; Levent Büyükdere Caddesi üzerinden ’42M’ otobüslerini kullanarak alana ulaşabilir. Metroyu kullanacak olanlar ise Yenikapı – Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’da inip ’42 HM’ otobüslerine binerek son durakta indikten sonra alana 60dk yürüme mesafesindedir. Yol üzerinden geçen minibüslere veya bir taksi ile 15dk ulaşılabilir.

Yada; En kestirme yol Göktürk arabasıyla gidip, kısırkaya yol ayrımında inilmeli. O güzergah da ilerlenmeli.

Burayı ziyaret edenlerin yorumlarını da bekliyoruz. Ormana girip bizim gibi kaybolanlar varsa onların ayrıca deneyimlerini okumak isteriz. :) Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere herkese iyi gezmeler.

Konum Bilgisi