96.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Bakırköy Botanik Parkı, 2013 yılının Haziran ayında hizmete açılmıştır. Park’ın bir diğer farklı özelliği de enerji ihtiyacını tamamen rüzgar jeneratörleri ve güneş enerji panelleriyle karşılanması. Yani park kendi enerji ihtiyacını kendisi karşılıyor. E-5 Karayolunun hemen yanı başında olmasından dolayı oluşabilecek ses kirliliğini engellemek için de parkın yol kenarında kalan kısmına ses bariyeri halinde ağaçlar dikilmiştir.

Bakırköy Botanik Parkı Özellikleri

Park idaresi yaşlı ve engelli vatandaşlarımızı da unutmamış ve Park içerisinde rahat gezinti yapabilmeleri için kendilerine ücretsiz faydalanabilecekleri golf arabası tahsis etmişlerdir. Ayrıca park içerisinde sizin ve sevdiklerinizin gönül rahatlığı ile gezinti yapabilmesi için 24 saat boyunca güvenlik görevlileri de parkta mesai yapıyorlar.

Bakırköy Botanik Parkı İçerisindeki Alanlar

Botanik Parkların amacı, insanların bitkiler hakkında temel bilgileri öğrenebilmesine yardımcı olmaktır. Bakırköy Botanik Parkı’nın içindeki bitkilerin 262 bin 500 adet civarı olduğu belirtiliyor ve bu bitkilerden bir kısmı ise 40-50 yıllık ağaçlardan oluşuyor. Tabi ki hepsini tek tek yazıp bilgi vermek mümkün değil. Bu sebeple Parklar içerisinde tematik parklar kuruluyor.

Parkın içerisindeki alanlar hakkında biraz daha detaylı bilgileri sizler ile paylaşalım;

Tematik Bahçeler:Aynı bitki gruplarından oluşan 11 adet tematik bahçe bulunuyor. Bu bahçeleri gezerek her bitkinin Türkçe ve Latince isimlerinin yazıldığı tabelalardan faydalanıp bitkiler hakkındaki merakınızı giderebilirsiniz ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk Oyun Alanları:Park, çocukların eğlenceli ve geliştirici aktivitelerle zaman geçirebileceği çok geniş bir alana sahiptir. Zaten parkın girişindeki yer alan konuşan dinozorlar size bu konuda ufak bir fikir vermiş olacaklar. 11 metre yüksekliğe sahip iki oyun kulesi (ki bu kuleler ülkemizin en yüksek oyun kuleleridirler) ,ip köprüler, kaydıraklar, hareket eden dinozor teması ve daha birçok oyun alanı vardır. Ayrıca çocuklar için küçük bir kum parkı da bulunur.

Doğal Gölet: Parkın içindeki gölet doğal kaynak suyu ve biyolojik arıtma kullanılarak yapılmıştır. Suda farklı çeşitlerde balıklar, su kaplumbağaları, kuğu ve ördek gibi farklı türde çok sayıda canlı yaşıyor.

Tüm bunların haricinde 50 metre yüksekliğinde bayrak direği,ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş 3 adet rüzgar türbini, sosyal tesis, 8 metre yüksekten çağlayan ve içinde 5 adet pegasus atı bulunan havuz, manzara seyir terasları bulunur.

Bakırköy Botanik Parkı Giriş Ücreti

Buraya giriş tamamen ücretsiz. Ayrıca araçla gelmek isteyenlere de güzel bir haberimiz daha var. Parkın girişinde bulunan açık otoparktan da ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2022

Parkın açılış saati sabah 07:00 kapanış saati ise 23:00. Parkı bu saatler arasında ziyaret edebilirsiniz.

Girişler ÜCRETSİZDİR

Bakırköy Botanik Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Osmaniye Mahallesi, İncirli Kavsağı D-100 Yanyolu, Bakırköy/İstanbul

Telefon: 0 (212) 543 5313

Ulaşım: Araç ile ulaşım; Anadolu Yakası’ndan gelenler İncirli yol ayrımına geldiklerinde Bakırköy istikametine sapmaları gerekiyor. İncirli yoluna devam etmeden tekrar E-5’e ters yönden girdiklerinde Bakırköy Botanik Park karşılarına çıkacaktır. Avcılar tarafından gelenler ise Yenibosna’dan sonra yan yolları takip ederek devam ettiklerinde E-5 üzerinde yeşil alanı ve Bakırköy Botanik Park tabelasını göreceklerdir.

Toplu Taşıma ile ulaşım; Toplu taşıma ile en kolay ulaşım Metrobüs iledir. İncirli durağında inin. Metro çıkışından üst yoldan karşıya geçip ve yaklaşık 100 Metre yürüdükten sonra Parka ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Yazımız sonuna gelmişken İstanbul’daki parklara bir göz geçirmek isterseniz sizi şöyle alalım.