Bakırköy Sosyete Pazarı | Nerede, Nasıl Gidilir? ve Ürünler

Bakırköy sosyete pazarı İstanbul’un en meşhur sosyete pazarlarından birisidir. Hatta ününün başka illere de yayıldığını söylemek mümkün.

İstanbul’u ziyaret eden birçok kişi, bu pazarı görmek ve alışveriş yaparak memleketine hediyelerle dönmek istiyorlar diyebiliriz. Bizde ünü bu kadar yayılmış olan pazarın sırrını öğrenmeye çıktık.

Lakin cumartesi günleri kurulan Pazar, oldukça kalabalık ve Eminönü meydanından bir farkı yok. Metroya çok yakın olması da pazarın kalabalık olmasının sebeplerinden biri. Yazın iyide kışın pazarda dolaşmak zor olabilir. Çünkü kapalı bir alanda kurulu değil Pazar. Brandalarla yağmur sularından korunuyor pazarcılar. Yağmurlu bir zamanda gittiğinizde tezgahları gözlemlediğiniz kadar, brandalardan başınıza dökülebilecek suyu da gözlemlemeniz lazım.

Bakırköy Sosyete Pazarı Kadınların merkezi!

bakirkoy-sosyete-pazari-02 Alışveriş denilince akla hanımlar gelir. Sosyete pazarında buna ikna olmanız mümkün. Etrafta hiç erkek yok gibi. Tezgahtarlar ve eşinin zoruyla gelmiş olan kocalar, aynı zamanda nedir bu kalabalık deyip içeriye giren gezginci genç erkekler. Bunları çıkardığınızda pazarın geniş alanının her karesine kadın düşüyor.

Bu pazarda zaten sebze ve meyve bulmak zor. Gelenler genellikle elbise almak için pazardalar. Birçok tezgahta tekstil ürünleri yer alıyor. Kadınlar kendilerine uygun en iyilerini seçiyorlar. Abiye satan tezgahların başında daha büyük kalabalıklar var. Özel günlerinde abiye tarzı elbise giymek isteyenler, 25 lira gibi bir fiyattan son model abiyelere sahip oluyorlar.

bakirkoy-sosyete-pazari-03 Tekstil ürünlerinin yanında, kozmetik ürünleri de satılıyor. Birçok ünlü kozmetik markasının ürünlerini tezgahlarda görmeniz mümkün. Fiyatlarının ucuz olması biraz şüphelenmenizi gerekli kılıyor. Ama tezgahtara sorduğunuzda, ihraç fazlası mallar olduğundan ucuzdan satıyoruz diyor. Herhangi bir sorun bulamazsın diye de ekliyor. Elbiseler konusunda da durum bu şekilde. Marka ürünleri pazarda bulmanız mümkün. Hem de mağazada satılan fiyatlardan daha ucuza satılıyor. Bunun da nedenini öğrendiğimizde “ihraç fazlası, defolu değildir” cevabını alıyoruz.

Oldukça kalabalık demiş miydik?

bakirkoy-sosyete-pazari-04 Bakırköy sosyete pazarı gerçekten çok meşhur. Bu nedenle cumartesi gününde birçok ilden alışveriş için buraya akın var. öğlen saatlerinde kalabalık kemale eriyor. Sabah vakitlerinde sakinlik denilebilecek düzeyde bir atmosfer oluyor. Rahat rahat tezgahlara yakınlaşıyor ve gezebiliyorsunuz. Ama öğleden sonrası için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu nedenle sabah vakitlerinde veya mümkünse akşama doğru pazara gelmeniz daha mantıklı. Tabi kalabalık konusunda herhangi bir çekinceniz varsa. Eğer Pazar yerinde kalabalık berekettir diyenlerdenseniz, öğle vakitleri sizin için en iyi vakit.

Bakırköy Sosyete Pazarına Nasıl gelirsiniz?

Bakırköy sosyete pazarı, Bakırköy metrosunun çok yakınında kuruluyor. Metroyla gelenler çıkışta pazarın brandalarını görebilirler. Eminönü üzerinden İETT seferleri de var. Bakırköy’e gelmek için 58 numaralı otobüsü kullanmanız gerekir. Bakırköy’de indiğinizde pazara direk giden minibüslere binebilirsiniz. Belediyenin herhangi bir ücretsiz servis uygulaması yok. Bu nedenle minibüse binerek para ödemeniz gerekecek.

Konum Bilgisi