Ballıkayalar Tabiat Parkı | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

Ballıkayalar vadisi gezi yazımız sizlerle. Ballıkayalar Tabiat Parkı nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti nelerdir? ve kamp alanlarına bir bir göz atacağız. Harika bir doğa gezisine çıkmak için Ballıkayalar keşfedilmeyi bekleyen bir yer.

1995’de Bakanlar Kurulu kararıyla Kocaeli Gebze sınırları içerisinde yer alan Ballıkayalar vadisi tabiat parkı olarak koruma altına alınıyor. 2 km’lik bir alanı ifade eden tabiat parkı içerisinde birçok endemik bitki türü yer alıyor. Ayrıca; farklı kuş türleri, keçi, köstebek, çakal, tilki gibi canlılar da var.

Vadi içerisinde çok büyük olmasa da, irili ufaklı çay ve şelaleler de yer alıyor. Kayaların arasından süzülen çayların yarattığı ses ve harika görünüm eşliğinde gezi yapmak tüm stresinizi atmak için birebir. Vadi içerisinde gezi parkurları ve tırmanış için yerler bulunuyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

1995 senesinde koruma altına alınan vadi, uzun süredir de dağ sporlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle trekking Ballıkayalar mevkiinde yapılan en önemli dağ sporlarından birisidir. Gruplar halinde yapılan doğa yürüyüşünde birçok canlıyla karşılaşmanız ve vadinin en egzotik noktalarını keşfetmeniz mümkündür. Ballıkayalar tabiat parkında trekking düzenleyen birçok şirket bulabilirsiniz.

Kısa Bir Gezi Videomuz

Buraya gitmeden önce tabiat parkı gezi videomuza göz atmayı unutmayın. Daha çok video gelmesi için lütfen bizi motive edin. Youtube Kanalımıza Abone olun.

Tırmanmaya ne dersiniz?

Belki de heves etmeyebile korktuğunuz dağ sporları arasında yer alan dağcılık, Ballıkayalar tabiat parkında yapılan popüler sporlardan birisidir. Profesyonellerin yardımlarıyla siz de, dağa tırmanmak için kısa bir eğitim alabilir ve bu deneyimi profesyonellerle beraber yaşayabilirsiniz. Balıklayalar’da dağcılık deneyimin yaşamanız için birden fazla firma sizi bekliyor.

Kamp yapabilirsiniz

Dağ sporları demişken kamp alanlarının da yer aldığını ifade edelim. Aslında Ballıkayalar’da belirli bir kamp bölgesi bulunmuyor. Ancak piknik yapılan yerlerde tuvalet ve su olduğu için kampçılar bu alanda yoğunlaşmış durumda. Burada 100 liraya bir çadır kiralamanız mümkündür. Eğer piknikçilerden uzak bir yerde kamp yapmak isterseniz, tüm eşyalarınızı taşıyıp parkın içlerine gitmeniz gerekir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü hizmet vermektedir.

Giriş ücreti: Özel aracınızla geldiyseniz, 30 TL otopark ücreti ödemelisiniz. Ayrıca Piknik yapmak isteyenlere ekstra 50 TL masa parası alınıyor. Kamp yapmak isteyenler için de 70 TL çadır parası alınıyor.

  • Otomobil ücreti: 60 TL
  • Motosiklet Ücreti: 40 TL
  • Yaya-Bisiklet ücreti: 19 TL
  • Öğrenci ücreti: 10 TL
  • Minibüs ücreti: 175 TL
  • Midibüs ücreti: 285 TL
  • Otobüs ücreti: 570 TL

Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Barış Cd., 41400 Tavşanlı Köyü – Gebze / Kocaeli

Nasıl gidilir?: Gebze’ye yaklaşık olarak 8 km kadar uzaklıkta yer alan tabiat parkı, Tavşanlı Köyü’ne 1 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul üzerinden Gebze yolu izlendiğinde Tavşanlı Köyü tabelalarını takip etmek tabiat parkına ulaşmak için yeterli olacaktır. Ancak Gebze’ye trenle veya otobüsle ulaşanlar tavşanlı köyüne gitmek için minibüsleri kullanabilir. Ya da, Tavşanlı Köyü yakınlarından geçen Tepecik otobüslerine binmeleri gerekir.

Konum Bilgisi