Keyifli bir hafta sonu geçirmek için sizlere yeni keşfettiğimiz bir yer olan Baraklı Göleti hakkında bilgiler vereceğiz. Kamp için de oldukça uygun olan gölet doğası ve sakinliği ile bizleri bir hayli memnun etti. Sizlerin de buraya gelerek çok memnun kalacağınızdan eminiz. Baraklı göleti nerede? nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra yapılabilecek aktiviteler ve daha fazlası bu yazımızda.

Baraklı Göleti Genel Bilgiler

Baraklı Göleti Genel Bilgiler
Baraklı Göleti Genel Bilgiler

Bursa’nın Keles ilçesi sınırları içerisinde bulunan gölet henüz çok fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Merkeze uzaklığı 50 kilometre civarında olan gölette kamp, olta balıkçılığı ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapılabilir.

Muhteşem doğası ve birbirinden güzel renklerin ahenkle dans ettiği bu gölet bizleri kendine hayran bırakmak için keşfedilmiş olmalı. İnsan eli değmemiş dedikleri bu olsa gerek. Ne bir masa ne bir tabure hiçbir şey yok. Sadece biz ve doğa.

Sessiz sakin doğası yanı sıra henüz çok kişi tarafından keşfedilmemiş olması da buranın en büyük artısı. Kamp ve doğa yürüyüşü için oldukça ideal bir alan olan gölet aynı zamanda buraya yakın bölgelerde yaşayanlar tarafından da sıkça balık tutmak içiz ziyaret edilmektedir. Yeşilin birbirinden güzel tonları ve gölet ile oluşturduğu muhteşem manzara da fotoğraf tutkunları için birbirinden güzel görüntüler ortaya çıkarmaktadır.

Baraklı Göleti Yapılabilecek Aktiviteler

Baraklı Göleti Yapılabilecek Aktiviteler
Baraklı Göleti Yapılabilecek Aktiviteler

Fotoğrafçılık: Yeşilin birbirinden güzel tonları gölet ile birlikte muhteşem görüntüleri fotoğrafçılar için sergiliyorlar. Ayrıca gölet etrafında yaşayan pek çok canlıyı (tavşan, kirpi gibi) doğal yaşamlarında gözlemleme ve fotoğraflamanız da pek tabi mümkün.

Doğa Yürüyüşü: Yaklaşık 2 saat süren hemen hemen 7.5 kilometre uzunluğunda göl ve çevresini de içerisine alan yürüme yolu mevcut. Doğa ile iç içe olup temiz havanın tadına varacağınız, bol bol enerji toplayıp keyifli bir gün geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Zaman zaman yol üstünde karşılaşacağınız köylerde dinlenme fırsatlarınız olacağını da hatırlatalım.

Olta Balıkçılığı: Göl, yakın bölgede yaşayanlar için bulunmaz bir nimet. Buraya piknik için gelenler göle oltalarını alıp kuş sesleri arasında bol bol dinlenirken avlanabiliyorlar da. E hadi rastgele.

Kamp: Olurda buraya gelmek isterseniz kesinlikle bir kamo çantası ve kamp çadırınızı yanınıza alın. Yoksa dönüşte çok üzülürsünüz. Kuş sesleri ve su sesinin verdiği huzur ile kamp ateşi yakmak, hafif esen yaz rüzgarları eşliğinde uykuya dalmak paha biçilemez bir deneyim.

Baraklı Göleti Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Baraklı Göleti Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Baraklı Göleti Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Baraklı Mahallesi, Baraklı Köyü İç Yolu, 16740 – Keles / Bursa

Ulaşım: Nilüfer ilçesinde Orhaneli-Keles kavşağından sola dönen yolu takip ederek, Misi ve Doğancı köylerini geçtikten sonra 13. kilometrede Doğancı Barajı mevkinde sola Keles yönüne devam edin. 6 kilometre boyunca Doğancı Baraj gölüne paralel ilerleyen yol Çaybaşı köyü içinden geçerek Baraklı köyüne ulaşır. Gölet yoluna Çatak Mahallesinden girilir. Çatak deresine paralel olarak ilerleyen yol 4. kilometre sonra Çatak orman deposundan sola dönerek devam eder. Çiçek bahçeleri arasından geçen stabilize yol 3 kilometre sonra tepe üstünden sağa dönerek Baraklı Göletine iner. Konum bilgisi için tıklayın.

Ve son olarak Bursa’da gezilecek diğer yerlere göz atmak isterseniz Bursa’da Gezilmesi Gereken 15 Yer adlı listemize bir bakmanızı öneririm. Başka bir gezide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. :)