Baruthane Millet Bahçesi ve Genel Bilgiler | İstanbul

İstanbul, Bakırköy’de Yaklaşık 60 dönümlük arazi üzerine kurulan Baruthane Millet Bahçesi, Osmanlı Devleti döneminde en büyük ve en modern baruthane tesisi olarak hizmet veren alan üzerine inşa edilmiştir.

Baruthane Millet Bahçesi Genel Bilgiler

Baruthane Millet Bahçesi Genel Bilgiler

17 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan 5 millet bahçesinden bir tanesi de burası.Osmanlı Devleti döneminde en büyük ve en modern baruthane tesisi olarak hizmet veren alan, 2010 yılında inşaat projesi için ihaleye çıksa da daha sonra bu ihale iptal edilmiş ve Millet Bahçesi olarak açılması kararlaştırılmıştır. Yaklaşık 60 dönümlük arazi üzerine kurulan Millet Bahçesi, mülkiyet hakkına sahip olan TOKİ tarafından 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesine kiralanmış ve bu anlaşma sonunda Millet Bahçesi çalışmaları hızla başlamıştır.

Millet Bahçesi Özellikleri

Baruthane Millet Bahçesi Özellikleri

Park içerisinde yürüme alanları, iskele ve yeşil alan çalışmaları yapılmış olup arazi içerisinde bulunan Manzara noktası, Baruthane Binaları, çevre duvarları ve Hünkâr Köşkü gibi tarihi yapılar da aslına uygun olacak şekilde restore edilmiştir.Aynı zamanda 3-6 yaş grubu için 335 metrekare, 6-15 yaş grubu için 335 metrekarelik iki adet çocuk oyun parkının yapımı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Toplam büyüklüğü 175 metrekarelik alanı kaplayan 3 adet Fitness alanı da sporseverler için park içerisine monte edilmiştir. Ayrıca park içerisinde kaykay pisti ve küçük bir gölet de görsel güzelliği tamamlayan diğer alanlar olarak dikkat çekmekte. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması için düşünülen restoran, kafeterya ve sosyal tesislerin yapım çalışmaları ise devam etmektedir. Ziyaretçilerin park sorunu yaşamaması için toplam 150 araç kapasiteli 2 adet açık otopark da hizmet vermektedir. Bütün çalışmalar tamamlandıktan sonra 3 kilometrelik bir alan içerisinde denize girme olanağı da sağlanacaktır. Parkın en dikkat çeken alanı ise aynı zamanda parka adını da veren Baruthane Kulesi’dir.

Baruthane Millet Bahçesi Resimleri

Baruthane Millet Bahçesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Baruthane Millet Bahçesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ataköy 2-5-6. Mahallesi – Bakırköy / İSTANBUL

Ulaşım: Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; Eminönü yönünden 81 – BN1 ve BN2 hat numaralı otobüsleri, Taksim yönünden gelecek olanlar ise 71AT – 72YT – 72T hat numaralı otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirler.

Özel araçları ile gelmek isteyenler ise; Eminönü köprüsünü geçtikten sonra sahil yolunu kullanarak önce Kennedy caddesi daha sonra da Rauf Orbay caddesini takip ederek ulaşabilirler.

E-5 üzerinden gelmek isteyenler de Edirne Ataköy kavşağından çıkıp Sinan Erdem Spor Salonu önünden sahil yönüne doğru devam ederek buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

İstanbul’da gezilecek bir çok park var. İstanbul’daki parklara bir liste halinde göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)