Başakşehir Millet Bahçesi / İstanbul

100 Günlük Eylem Planı’nda 18 ilde 33 millet bahçesi yapılması planlanan millet bahçelerinden ilk 5 tanesi yapılan toplu törenle hizmete açıldı. Sadece bu parklarla İstanbul’a 1,5 milyon metrekare yeşil alan kazandırıldı. Yapılan millet bahçeleriyle kişi başı yeşil alan miktarını yüzde 10 artmış oldu.  Ankara’daki millet bahçelerinin de tamamlanmasıyla kişi başı yeşil alan miktarı yüzde 7,8 daha artacak. Şimdi hizmete açılan bu beş parktan birisi olan Başakşehir Millet Bahçesi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Başakşehir Millet Bahçesi Tanıtımı

360 bin metrekare alan üzerine kurulan Başakşehir Millet Bahçesi içerisinde ziyaretçileri kendisine hayran bırakacak pek çok ayrı bölüm var.

Özel filtre sistemiyle kendi kendini temizleyen 15 bin 600 metrekarelik devasa Biyolojik Gölet ziyaretçilere harika bir görsel şölen sunuyor. Biyolojik gölet yanına ahşap malzemeden inşa edilen Millet Kıraathanesi’nde ise okuma salonu ve kafeterya bulunuyor.

Ziyaretçilerin merakla gezeceği yerlerden bir diğeri ise 30 bin metrekare alana yapılan Tematik Bahçe. 25 tür bitkinin bulunduğu tematik bahçede, mis gibi kokan çiçeklerle bezenmiş Koku Bahçesi, rengârenk açan çiçeklerin yer aldığı Renk Bahçesi ve kelebeklerin sevdiği çiçeklerin dikildiği Kelebek Bahçesi yer alıyor.

Başakşehir Millet Bahçesi Genel Özellikleri

Park içerisinde 6 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu, açık spor alanları, oyun parkları, engelsiz oyun alanları, 20 pergola, 40 kamelya, 84 oturma alanı, 98 çöp kutusu, 20 oturma bankı, bin 77 biyolojik gölet çevresi ahşap deck, 290 metrekare amfi, 22 çeşme, bir Gölet Cafe yer alıyor.

24 ayrı türde toplam 5 bin 570 ağaç, 160 bin çalı, 42 bin metrekarelik etkinlik çayırının yer aldığı Başakşehir Millet Bahçesi’nde 1200 araçlık kapalı ve 198 araçlık açık otoparklar da bulunuyor.

Proje kapsamında ayrıca temelleri yeni atılan ve gelecek yıl tamamlanması hedeflenen 15 bin kişilik spor salonu ile yarı olimpik kapalı yüzme havuzu da bulunuyor.

Başakşehir Millet Bahçesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Başakşehir / İstanbul

Ulaşım: Başakşehir Millet Bahçesi, Başakşehir Belediyesi yeni hizmet binası, İkitelli Şehir Hastanesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve yakın zamanda güzergahı açıklanan Kanal İstanbul gibi mega projelerin merkezinde yer alıyor. Bu sebeple ulaşım oldukça kolay. Araç ile gelmek isteyenler Başakşehir’e geldikten sonra tabelaları kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler de Başakşehir’e gelen otobüsleri kullanarak parka kolayca ulaşabilirler.