Beyazsu – Ava Spi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – Mardin

Beyaz Su (Ava Spi) - Mardin
Beyaz Su (Ava Spi) - Mardin

Mardin ilimizde nerede keyifli zaman geçirilir sorusuna: Beyazsu bir diğer adı ile Ava Spi cevabını versek yanılmış olmayız sanırım.

Bölge halkının Ava Spi olarak da nitelendirildiği bu mekân aslında şehre hayan veren baraj suyunun bir parçası. Suyun hemen yanı başında dikili ağaçların gölgesinde bulunan Beyaz Su insanların keyifli zaman geçirmek adına tercih edecekleri seçeneklerden bir tanesi!

Siz de Mardin’e gezmek için geldiyseniz bu harika ortamı yaşamalı ve heyecan dolu anlara kapı aralamalısınız.

Kısa bilgi: Doğu bölgesinin taçsız kralı Mardin‘e kadar gelmişken, buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mardin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın.

Manastırın Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Beyazsu Hakkında Merak Edilenler

Güneydoğu Anadolu coğrafyasının kurak ve ağaçsız ikliminde Beyaz Su adeta çölün ortasındaki bir vaha olma özelliği taşıyor.

Mardin Nusaybin Beyaz Su
Mardin Nusaybin Beyaz Su

Mardin’n Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasında yer alan bu mesire alanı Midyat’a 15 km ve Nusaybin’e 20 km uzaklıktadır.

Nusaybin’e doğru akan Beyazsu Deresi Ilısu Barajı’nın bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Yaz aylarında sıcaktan bunalan halkın uğrak mekanlarından biri olan Beyaz Su’da ister kendiniz piknik yapabilir ister restoran benzeri noktalarda lezzetlere kapı aralayabilirsiniz.

Beyazsu Yapılabilecek Aktiviteler

Mardin Beyaz Su - Ava Spi Nerede
Mardin Beyazsu – Ava Spi Nerede

Mardin’in sadece yerel halk tarafından bilinen ve turistlerin çok tercih etmediği bölgelerinden olan Beyazsu yapılacak aktiviteler konusunda çok büyük fırsatlar sunmaz. Ama doğa ile iç içe olunması ve piknik fırsatları sağlaması ile insanların dinlenme ihtiyaçlarına cevap verir.

Siz de bu bölgede keyifli zaman geçirmek istiyorsanız mutlaka aşağıda paylaştığımız aktivitelere bir göz atmayı tercih etmelisiniz.

Midyat Beyaz Su - Ava Spi Deresi
Mardin Beyasu – Ava Spi Deresi

Piknik İmkanları: Beyazsu’nun halk tarafından daha çok tercih edilen yeri aslında piknik yapmak adına ayrılan ve baraj kısmının olduğu yerdir. DSİ kontrolünde olsa da bu bölgeye piknik yapmak için ulaşan insan sayısı oldukça fazladır.

Koca ağaçların gölgesinde keyifli zaman geçirmek adına tercih edeceğiniz bu bölgeyi özel kılan en önemli yanı dilediğiniz gibi zaman geçirebiliyor olmanızdır. Suyun hemen yanı başında bulunan bu alanda piknik fırsatlarından yararlanmayı tercih edebilirsiniz.

Kendi mangalınızla kusursuz bir piknik imkanı yaşayacağınız bu noktada siz de keyifli anlara şahitlik edebileceksiniz.

Üstelik pikniğin keyfini çıkarmak için bir topla çevredekilere rahatsızlık vermeden çeşitli oyunlar da oynayabileceksiniz.

Altından Su Akan Taht Deneyimi: Beyazsu bölgesinde beklentilerinize en iyi şekilde cevap alabileceğiniz alternatiflerden bir tanesi de restoran olarak hizmet veren alanlardır.

Özellikle de altından su akan tahtların yaygın bir şekilde kullanıldığı bu bölgede insanlar bir yandan lezzetli yiyecekleri tercih ederken bir yandan da ayaklarını suya uzatarak keyifli zaman geçirebiliyor.

Buz gibi suların 10 cm üstünde oturarak keyifli bir çözüme kavuşmak istiyorsanız bu deneyime mutlaka kapı aralamalısınız.

Kahvaltı, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Giriş ücreti: Beyazsu’ya giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu çerçevede giriş ücreti ödemezsiniz. Ancak restoran kısmına giderseniz burada tahtlarda oturmak dahi ücretlidir.

Ziyaret saatleri: Giriş saatlerinin de olmadığı bu mekanda dilediğiniz gibi eğlenip vakit geçirebilirsiniz.

Restoran ve Kahvaltı Fiyatları: Bir mekanda kişi başı kahvaltı için ödeyecek ücret: 40-60 TL. arasındadır. Yemek için ise ortalama: 50-80 TL. arasında diyebiliriz.

Beyazsu – Ava Spi Ulaşım Bilgileri

Adres: Taşlıburç, Pk: 47500 – Midyat / Mardin

Nerede?: Mardin’in en ilgi çekici bölgelerinden bir tanesi olarak kabul edilen Beyazsu’ya ulaşmak istiyorsanız iki farklı güzergah kullanabilirsiniz.

Nasıl gidilir?: İlk seçenek Mardin kent merkezinden yola çıkarak Nusaybin yolunu takip ederek Beyazsu’ya ulaşmaktır. Nusaybin yolunda yaklaşık 20 km devam ettikten sonra Nusaybin güzergahından ilerleyerek Midyat yoluna sapıldığında 20 km ileride Beyazsu’ya ulaşmak mümkündür.

Beyazsu’ya ikinci bir seçenek olarak doğrudan Midyat yolunu kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz nokta itibarıyla en kısa yolu tercih ederek bölgenin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Seçeceğiniz yollar arasındaki farklılık mesafenin yanı sıra yol üzerinde görebileceğiniz birbirinden değerli güzelliklerdir.

Konum Bilgisi