Beylikdüzü’nde kültür ve sanat etkinliklerinin daha fazla yapılabilmesi için başlayan projelerden birisi de kültür merkezi projesiydi. 2018 yılında tamamlanan proje Nisan ayında hizmete sunuldu. İstanbul‘da Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi adıyla hizmete açılan kültür merkezi içerisinde sinema, tiyatro gibi faaliyet alanları yanı sıra kütüphane ve müze de bulunmakta.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelmişken İstanbul’da görülmesi gereken yerlere de bir göz atmanızı öneririz.

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Özellikleri

Öncelikle belirtmeliyim ki bina sıfırdan yapılarak değil eski kültür merkezinin üzerine yapılan geniş çaplı yenileme sonucu yeni halini almıştır. Restorasyon çalışmaları 2018 yılında tamamlanmış olup aynı yılın Nisan ayında hizmete sunulmuştur. Toplam 25.000 metrekare alana sahip kültür merkezinin içerisinde bulunan bölümleri kısa kısa sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kütüphane Bölümü: Önceki hali 600 metrekare olan Kütüphane bölümü yenileme çalışmaları sonucunda 1250 metrekareye çıkartılmıştır. Toplam 35.000 olan kitap kapasitesi de 80.000 bine çıkarılmıştır. Güncel kitap sayısı 55.000 olan kütüphane içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı yazarın eseri bulunmaktadır. Kütüphane içerik olarak zenginleştiği gibi engelli vatandaşlar için de uygun hale getirilmiştir. Ayrıca çocuk kütüphanesi, internet erişim noktası, bireysel ve toplu çalışma alanları, süreli yayınlar bölümü ve edebiyat kulübü ile de zenginleştirilmiştir.

Tiyatro Salonu: Eski salon tamamen yıkılarak modern bir hal almış ve kapasite 700’ e çıkartılmıştır.

Müze Alanı: Daha önceki bina içerisinde böyle bir alan bulunmuyordu. Bu alan zaman zaman önemli eserlerin burada sergilenmesi düşünülerek yenileme çalışmaları dâhilinde kültür merkezine eklenmiştir.

Kültür merkezi içirişindeki alanlar bunlarla sınırlı değil. Bodrum katında okuma alanı, 2 adet cep sinema salonu, 9 adet müzik çalışmaları için işitsel sınıf, sergi alanı, bebek akım odası, mescit, sağlık ve soyunma odası da bulunmaktadır.

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Ziyaret Saatleri

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 08:30 ile 17:00 arasında hizmet vermektedir.

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Çandarlı Sokak, Atatürk Bulvarı No:28 – Beylikdüzü / İstanbul

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler E-5 üzerinden Edirne istikameti yönünde devam ederek Beylikdüzü’ne geldikten sonra Atatürk Bulvarı yönünde devam ederek buraya ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 76 – 144A – 144B ve 145T hat numaralı otobüsleri kullanarak Kültür Merkezi durağında inip buraya ulaşabilirler.

Metrobüs ile gelmek isteyenler; Beylikdüzü durağında indikten sonra yürüyerek 15 dakikada buraya varabilirler ya da yukarıda yazan otobüslere binerek buraya ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.