Beyşehir Gölü Milli Parkı | Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – KONYA

Türkiye’nin en büyük üçüncü gölü nerede sorunun cevabı; Beyşehir Gölü Milli Parkı ‘dır. Bu güzel yeri hangi saatler arası ziyaret edebiliriz, giriş ücreti nedir? ve özellikleri hakkında bilgiler gezi yazımızın devamında.

Beyşehir Gölü Milli Parkı; Türkiye’de yer alan Van ve Tuz göllerinden sonra Türkiye’nin en büyük gölü unvanına sahip bir yerdir. Konya’nın Beyşehir yakınlarında bulunan ve adını da bu ilçeden alan gölün; 1993 yılından bu yana Milli Park niteliğinde olduğunu ifade etmek gerekir. Yaklaşık 90 bin hektarlık alanın tamamen koruma altına alınması ile ortaya çıkan bölgenin Konya ve İç Anadolu turizmi için etkisi oldukça büyüktür.

Kısa bilgi: Ayrıca buraya kadar gelmişken Konya’nın en güzel yerlerini keşfetmek istiyorsanız Konya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Beyşehir Gölü Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Konya dendiğinde akla gelen önemli güzelliklerden bir tanesi olarak kabul edilebilecek Beyşehir Gölü Milli Parkı; özellikle yaz aylarında insanların serinlemek adına adeta bir deniz gibi kullandığı alandır. Konya’da deniz olmamasının eksikliğini giderebilen göl; yapay plajı sayesinde sanki bir Akdeniz plajındaymışsınız hissi ortaya çıkarabilmektedir. Göl içerisinde bulunan büyüklü küçüklü toplam 33 ada bölgenin güzelliğine güzellik katar. Hem bitki hem de hayvan zenginliği bakımından ülkemizin önemli değerlerinden bir tanesi olması da bölgenin ön plana çıkan özellikleri arasındadır.

Beyşehir Gölü - Konya
Beyşehir Gölü – Konya

İlkbahar ve yaz aylarında açan çiçeklerle birlikte görsel bir şölen sunan ve bu şöleni fotoğraf çekinmeyi sevenler adına adeta bir fon gibi yansıtan bölgede birbirinden özel çiçek türlerine ve canlı çeşitlerine rastlamanız mümkündür. Başta Konyalıların sonrasında çevre illerdeki vatandaşların tercih ettiği göl çevresinde yaz turizminin yanı sıra balıkçılık faaliyeti ile ilgilenen insanlara da rastlamanız olasıdır.

Beyşehir Gölü Kamp ve Gezi

Konya’da bulunan ama Antalya’yı aratmayacak bir plaj olan Karaburun Plajı; Beyşehir ilçesine bağlı Beyşehir Gölü’ndedir. Planı veya bütçesi Antalya’daki plajlarda güneşlenmeye uymayan insanlar için Konya’nın Beyşehir ilçesine gelerek burada zaman geçirmek çok avantajlı olur. Üstelik buraya gelen kimseler sadece plaj havasını değil aynı zamanda kamp ve gezi ihtiyaçlarını da kesinlikle karşılayabilirler.

Beyşehir Gölü Milli Parkı
Beyşehir Gölü Milli Parkı

Beyşehir Gölü Milli Parkı’na gelen ve burada keyifli dakikalar geçirmek isteyenler için en çok tercih edilen aktivitelerden bir tanesi de hiç şüphesiz burada kamp yapmak olur. Çadırını plajın en özel bölgelerine atan kamp severler, Karaburun Plajı’nda günlerce konaklama imkanına sahip olurlar.

Karaburun Plajı’nda kamp yaparken gezi heyecanını da mutlaka yaşamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Peki, Beyşehir Gölü’nde kamp yaparken gezi heyecanı yaşayabileceğiniz yerler nelerdir?

Beyşehir Gölü Milli Parkı
Beyşehir Gölü Nerede?

Eşrefoğlu Camii; Anadolu Selçukluları döneminden kalan ve 13. Yüzyılın en önemli mimari eserleri arasında olan değerlerden bir tanesidir. Beyşehir Gölü’nde kamp yapmak isteyen pek çok doğa sever gezileri esnasında bu 700 yıllık camiyi gezerek farklı bir deneyim yaşamayı arzu eder. Caminin Türk-İslam tarihi açısından öneminin yanı sıra mimari açıdan sahip olduğu özellikler de oldukça dikkat çekicidir.

Eşrefoğlu Camii
Eşrefoğlu Camii

Beyşehir Gölü çevresinde zaman geçiren kimseler için görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Yakamanastır olur. En az Beyşehir Gölü Milli Parkı kadar doğal güzellikleri ile dikkat çekmeyi başaran bu bölgenin kamp severler için de bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Beyşehir Gölü Milli Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Beyşehir’deki doğal güzelliğin tadını çıkarmak istediğinizde sabah 06:00 ile gece 24:00 arasında giriş işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Girişin ücretli olduğu bu bölgede giriş ücretlerinin aşağıdaki gibi olduğunu ifade etmek gerekir.

Otomobil & Kamyonet : 25 TL

Minibüs: 65 TL

Midibüs: 95 TL

Otobüs: 180 TL

Ulaşım Bilgisi

Adres: Karadiken, Beyşehir Derebucak Yenişarbademli Yolu, Pk: 42700 – Beyşehir / Konya

Nerede: Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Beyşehir Gölü Milli Parkı’na ulaşmak için Konya’dan yola çıkacaksanız yaklaşık olarak 90 km bir mesafeyi arkanızda bırakmanız gerekir.

Nasıl gidilir?: Konya merkezinde 1,5 – 2 saatlik bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz göle gitmek için ister kendi aracınız ile ister toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Kendi aracınız ile Konya – Isparta yolunu takip ederek yola çıkmalısınız. Yolu 90 km boyunca takip ettiğinizde Karadiken mevkiine yakın bir yerde olan göle ulaşmış olursunuz.

Göle kendi aracınız ile değil de toplu ulaşım aracı ile ulaşmak istiyorsanız; Konya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan Beyşehir minibüslerine binmelisiniz. Beyşehir’e ulaştıktan sonra sizi göle götürecek pek çok araç bulabilirsiniz.

Konum Bilgisi