Adriyatik Denizi Kıyısında Bir Ortaçağ Ülkesi: Karadağ
Adriyatik Denizi Kıyısında Bir Ortaçağ Ülkesi: Karadağ

Ülkemizde Euro’nun son zamanlardaki aşırı yükselişi ve buna bağlı olarak Türk Lirası’nın ucuzlaması yüzünden Avrupa seyahati planlarınız sekteye uğradı ise bizce hiç üzülmeyin! Havaların tamamen ısınmaya başladığı şu günlerde sizi Euro bölgesinin baskısından ve pahalılığından kurtarıp muhteşem bir deniz ve tarih seyahatine davet ediyoruz. İşte Avrupa’nın hem vizesiz hem de Adriyatik’e kıyısı olan büyülü ülkesi: Karadağ.

Son zamanlarda yurtdışına çıkan Türk turistler arasında en çok tercih edilen rotaların başında gelen Balkan ülkelerinden birisi Karadağ’dır. Hem tarihi bir şehirde gezmek hem muhteşem bir denizde yüzmek hem de yeşile doymak istiyorsanız bu ülke tam size göre! Peki, Karadağ nerededir? Karadağ’da ne yenir? Karadağ’a nasıl gidilir? Karadağ’da gezilmesi gereken yerler nerelerdir? İşte aklınızdaki tüm sorulara cevap niteliğinde olacak ve işinizi oldukça kolaylaştıracak olan Karadağ gezi rehberi

Montenegro Karadağ
Montenegro Karadağ

Karadağ Hakkında

Karadağ, gerek manzarası gerek kumsalları gerek tarihi şehirleri ile tam bir turistik noktadır. Tarihi boyunca çalkantılarda geçen Karadağ, Sovyetler Döneminde Yugoslavya’ya bağlıyken; Sovyetlerin dağılması ile Sırbistan ile birleşmiş ve en sonunda Sırbistan’dan da ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Karadağ Nerededir?

Kuzeyinde Hırvatistan ve Bosna Hersek, kuzeydoğusunda ise Sırbistan’a komşu olan Karadağ; doğusunda Kosova ve güneyinde ise Arnavutluk ile komşudur.

Kotor Sokakları
Kotor Sokakları

Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Karadağ, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu sebeple pek çok hava yolunun İstanbul’dan Karadağ’a direkt uçuşları bulunmaktadır. Ayrıca isteyenler demiryolu ile de aktarmalar yaparak Karadağ’a kadar ulaşabilirsiniz.

Karadağ Başkenti ve Şehirleri

Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Ancak özellikle Budva, Kotor, Bar gibi şehirleri başkentten daha ünlüdür.

Budva Panaromik
Budva Panaromik

Karadağ’da görülmesi gereken yerler nereleridir?

Kotor / Old Town Bölgesi

Karadağ’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Kotor, hem tarihi atmosferi hem yemyeşil ormanları hem de muhteşem denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kotor şehrinin bizce en güzel ve mutlaka görülmesi gereken yeri de kale içi denilen ‘Old Town’ yani ‘Eski Şehir’ bölgesidir. Girift ve dar sokaklarında gezerken kendinizi Ortaçağ döneminde gibi hissedeceğiniz bu bölge; tarihi yapılar açısından da oldukça zengindir. Saat Kulesi, Sveti Tripun Katedrali, Sveta Marija Kilisesi, Napoleon Tiyatrosu gibi yapılar mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır.

Old Town Bölgesi
Old Town Bölgesi

Budva/ Stari Grad Bölgesi

Karadağ ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi hiç şüphesiz Budva’dır. Tarihi, kültürü, eğlence hayatı ve denizi ile son dönemlerin gözde merkezlerinden birisi haline gelen Budva’da görmeden gelmeyeceğiniz yerlerden birisi Stari Grad Bölgesi’dir. Şehrin eski merkezi olan bu bölge; zamanında Yunan ve Romalılara ev sahipliği yapmıştır. Bölgede bulunan ve günümüze kadar korunan yapıların neredeyse hepsi ise Venedik döneminde yapılmıştır. Buranın taş sokaklarında gezerken kendinizi bir film setinde ya da Ortaçağ döneminde hissedeceğinize eminiz.

Budva / Stevi Stefan Bölgesi

Tarihi 15. Yy kadar dayanan bu ada; önceleri karayla bağlantısı olmayan küçük bir balıkçı kasabası iken sonrasında ünlü bir oteller zincirinin bu adayı otuz yıllığına kiralaması sonucu bambaşka bir kimliğe büründü.  Adanın güney ve kuzey bölgesinde kalan sahiller halkın kullanımına açık ve Budva’dan kalkan otobüsler ile ulaşım oldukça rahat.

Budva / Stevi Stefan Bölgesi
Budva / Stevi Stefan Bölgesi

Tara Kanyonu / Budva

Karadağ’a gelmişken dünyanın en derin ikinci kanyonunu görmeden gitmemelisiniz. 1300 metre derinliği ile Avrupa’nın en derin kanyonu unvanını taşıyan bu kanyona Budva’dan kalkan otobüs seferleri ile ulaşmanız mümkündür. Yolculuk süresinin ortalama olarak beş saat olması gözünüzü korkutmasın, göreceğiniz güzellik hepsine değer nitelikte.

Karadağ Gezilmesi Gereken Yerler
Karadağ Gezilmesi Gereken Yerler

Stara Varos / Podgorica

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’nın en eski mahallesi olarak bilinen Stara Varos, tam bir Osmanlı köyü görünümündedir. İki adet camii bulunan bu mahalle, Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

İsa’nın Dirilişi Katedrali

Büyük bir kubbe ve beyaz taş duvarlara sahip olan bu katedral; Sırp Ortodoks mimarisinin tipik bir örneğidir.

Stari Bar / Bar

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan en güzel sahil kasabalarından birisi olan ve sizi kendisine hayran bırakacak olan Bar kasabası, Karadağ seyahati sırasında mutlaka görülmesi gerekenler listesinde yer alıyor. Tarihinde Slavlara, Bizanslılara, Venediklilere ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan bu şirin kasabanın Stari Bar yani eski şehir bölgesi tam bir kültür ve tarih hazinesidir.

Karadağ’da ne yenir?

Karadağ, konumu sebebi ile hem Akdeniz lezzetlerinin hem de oryantalist tatların birbiri içerisine geçtiği zengin bir mutfağa sahiptir. Bu ülkede hem İtalya hem Türkiye hem Bizans hem de Macar mutfağının izlerine rastlamamız mümkündür.

Karadağ’da ne yenir? Sorusuna gelecek olursak; ülkenin en popüler yemeklerinin başında hiç şüphesiz deniz ürünleri ve balık gelir. Aynı zamanda peynirleri ile de ünlü olan Karadağ, koyun eti ve oğlak etinin de en lezzetli halini size sunacaktır. Ayrıca Karadağ mutfağında Türklere çok tanıdık gelecek olan baklava ve börek gibi lezzetlere de rastlamak mümkündür.