Ana sayfa Yurtdışı Gezi Rehberi Bulgaristan

Bulgaristan Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer – Ülke ve Ulaşım Bilgileri

Bulgaristan Ülke ve Ulaşım Bilgileri
Bulgaristan Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer

Ülkemizin yakın komşularında biri Bulgaristan; Tatil ve alışveriş ‘in yanı sıra gezilecek yerler konusunda da en dikkat çeken ülkelerden bir tanesi olmuştur.

Bulgaristan Türkiye’ye göre ucuz bir ülke bu yüzden Türkiye‘de tatil yapmak istemeyenlerin ilk tercihi. Peki Bulgaristan’da nereye gidilir? Bulgaristan’da ne yenir? Gelin detaylara hep beraber bakalım.

Bulgaristan Ülke ve Ulaşım Bilgileri

Bulgaristan Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir.

Bulgaristan 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa’nın en büyük 16. ülkesidir. Şehri gezerken sokaklarında Osmanlı’nın izlerini görebilirsiniz. Osmanlı eserleri bazen bir cami bazen bir kilise olabiliyor.

Medeniyete ev yapmış şehirleri tertemiz denizleri, ucu görünmeyen plajları, kayak pistleri ile ünlü olan Yunanistan adeta ben gezilecek bir ülkeyim diyor. Bulgaristan tarihi ve turistik bir ülkedir.

Ulaşım: Bulgaristan’ın Sofya kentine İstanbul’dan 1 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Uçak seçeneğinin yanı sıra karayolunu tercih edecekseniz ise 7 saatlik bir yolu gözden çıkarmanız gerekecektir.

Eğlence: Bulgaristan’da eğlenmek için seçenek çok fazla. Ülkenin kendine ait danslarını kulüplerde izleyebilir, DJ’lerle eğlenebilirsiniz. Bulgaristan’ın her zerresi deniz, güneş ve eğlence ile doludur.

Bulgaristan’da Alışveriş Kısaca Neler Yenir?

1. Lozovi Sarmi: Aslında bizim ülkemizde de çok sık yapılan yaprak sarması Bulgaristan’da popüler yemeklerden.

2. Kebapche: Kebap yemeyi seviyorum diyorsanız Bulgaristan’da aç kalmayacaksınız demektir.

3. Tarator: Tarator bizim cacık olarak adlandırdığımız bir aperatif. Salatalık, yoğurt ve suyun birleşimi.

4. Musaka: Bulgaristan’da doyurucu bir akşam yemeği için musakayı tercih edebilirsiniz.

5. Shopska Salata: Doğranmış salatalık ve domateslerin üzerine rendelenen peynir.. Bu lezzete doyamayacaksınız.

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler

Bulgaristan yılın 12 ayı rahatlıkla gezip görebileceğiz bir ülke. Bulgaristan hem tatil, hem deniz hem de kayak keyfinin tadını çıkarmak için yapabileceğiniz en doğru tercih diyebiliriz. Balkanların sıcak ve samimi insanlarının bulunduğu yer olan Bulgaristan’ın en iyi 10 yerini gelin hep birlikte tanıyalım.

1. Sofya

Sofya - Bulgaristan
Sofya – Bulgaristan

Bulgaristan’ın Sofya şehri, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir Sofya tarihi M.Ö 5. yüzyıla dayanan bir Başkenttir. Şehir İskar Nehri’nin yanına kurulmuştur. Etrafı ulu dağlarla ile çevrili olan şehir nehriyle, yeşil doğasıyla bugün de, geçmişte de insanoğlunun ilgisini çekmeyi başarıyor.

Şehir geniş caddeleri ve raylı sistemleri ile adeta insanı cezbediyor. Şehrin sokakları tarih kokuyor. Şehir tarihi kadar, Sofya gece hayatı ile de ön plana çıkıyor. Eğlenmeyi sevenlerin, geceyi sabaha bağlayanların yeni adresi olan Sofya’nın gece hayatı da, oldukça uygun fiyatlarda.

Sofya otobüs terminali, tren istasyonun hemen yanı başında. Türkiye’den Sofya’ya gidecekseniz otobüs kullanmanızı tavsiye ederiz. Otobüs ile yolculuk yapmak hem ucuz olacaktır hem de otobüs terminalinden şehre 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Sofya’ya geldiyseniz kesinlikle Alexander Nevski Kilisesi ve Ulusal Opera Binası’nı görmeden geri dönmeyin. Burada sovyet tarzı gösterişli mimarinin izlerini bulabilirsiniz. Sofya aynı zamanda, fazla yapılaşmamış yemyeşil bir kent.

Sofya İyi Otel Önerim

Gecelik iki kişi 89 euro olan Best Western Premier Thracia Hotel
Gecelik iki kişi 94 euro olan Hotel Anel

Sofya Orta Bütçeli Otel Önerim

Gecelik iki kişi 60 euro olan Olives City Hotel
Gecelik iki kişi 68 euro olan Sofia Residence Boutique Hotel

2. Plovdiv (Filibe)

Plovdiv - Bulgaristan Gezilecek Yerler
Plovdiv – Bulgaristan Gezilecek Yerler

Bu harika şehir Makedonya Krallığı’ndan, Roma İmparatorluğu’na, Bizans’a, Osmanlı’ya kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Plovdiv, 340 bin nüfusuyla Bulgaristan’ın ikinci büyük şehridir “2019 Avru. Plovdiv, “2019 Avrupa Kültür Başkenti”. olarak seçilmiştir.

Plovdiv aynı zamanda Bulgaristan’ın önemli ekonomi, ulaşım, kültür ve eğitim merkezlerinden biri. Plovdiv, İstanbul’a sadece 422 km uzaklıkta. Bulgaristan Başkenti Sofya’ya, sadece 143 km uzaklıkta olan Plovdiv, Bulgaristan gezisi yaparken kesinlikle uğramanız gereken noktalardan biri.

Şehre gelen turistlerin oldukça zaman geçirdiği yerlerden biri olan Knyaz Alexander I Caddesi’nde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Antik Roma Tiyatrosu : Plovdiv’de en çok turist çeken yerlerden biri de Roma tiyatrosu. Tiyatro 7000 bin seyirci kapasiteli ve büyük bir kompleks.

3. Varna

Varna Bulgaristan Tatil Yerleri
Varna Bulgaristan Tatil Yerleri

Bulgaristan’ın en büyük limanına sahip olan bir şehirdir. Her yıl Avrupalı turistlerin akınına uğruyor. Varna eğlence hayatıyla biliniyor. Gece hayatı çok yoğun, kulüpler taşıyor diyebiliriz. Ülkede her şey ucuz bu yüzden herkes eğlenmek için sokaklarda oluyor.

Varna; İstanbul’a sadece 450 km uzaklıkta ve her gün birçok otobüs şirketi tarafından karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmekte. Aynı zamanda, Bulgaristan başkenti Sofya’dan, Varna’ya uçak seferleri de var.

Varna İyi Otel Önerim

Gecelik iki kişi 68 euro olan Grand Hotel London
Gecelik iki kişi 72 euro olan Graffit Gallery Design Hotel

4. Burgaz

Burgaz - Gezi Rehberi
Burgaz – Gezi Rehberi

Kırklareli’yle komşudur. Bu yüzden Burgaz’da birçok Bulgaristan türkü bulunmaktadır. Burgaz, İstanbul’a sadece 334 km uzaklıktadır. Şehre ister otobüsle isterseniz de aracınızla gelebilirsiniz. Kendi aracınız ile gelirseniz Kırklareli’nin köylerini keşfedebilirsiniz.

5. Bansko

Bansko Kayak Pisti
Bansko Kayak Pisti

Bulgaristan’da kayak severler Bansko’yu tercih ediyor. Avrupa’nın sayılı kayak merkezlerinden biri olan Bansko’ya özel aracınızla 7 saatte gidebilirsiniz.

Bansko’da her türlü zorluk derecesine göre kayak pistleri bulunmakta. Bansko, İstanbul’a yaklaşık 600 km uzaklıktadır. Bizce Bansko ekonomik bir kar tatili için oldukça ideal. Gecelik 63 liradan başlayan fiyatlarla hem tatilinizi, hem de kayağınızı yapıp konaklayabilirsiniz.

6. Gül Vadisi – Kazanlık Şehri

Gül Vadisi - Kazanlık Şehri
Gül Vadisi – Kazanlık Şehri

Uçsuz bucaksız, mis kokulu kavanta bahçeleri olan bir yer düşünün.. Güller diyarı.. Gül Vadisi’nde bulunan bu şehire gülleri ilk olarak Türklerin getirdiği söyleniyor. Kazanlık şehrinde her yıl haziran ayının ilk haftası ‘Gül Festivali’ düzenleniyor.

Festivale, yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce konuk geliyor. Bu harika festivalde gül kraliçesi seçilip, gülün toplanması ve kaynatılmasıyla festival son buluyor.

7. Rila Manastırı

Rila Manastırı - Bulgaristan Gezilecek Yerler
Rila Manastırı – Bulgaristan Gezilecek Yerler

Bulgaristan’daki en büyük ve en meşhur Doğu Ortodoks Manastırıdırıdır. Bu manastır, Bulgaristan’daki görülecek en değerli tarihi yerlerden bir tanesidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu manastırda, günümüzde 60 keşiş var. Kesinlikle gezip görmelisiniz.

8. Pomorie – Ahyolu

Pomorie - Ahyolu
Pomorie – Ahyolu

Bulgaristan’ın en sevilen en güzel kasabalarından birisidir. Buraya gelebilmek için ilk olarak Burgaz’a gitmeniz gerekiyor. Burgaz Koyu’ndaki kayalık bir adada yer alan Pomorie, şehir merkezine ortalam 20 km uzaklıkta bulunuyor. Burası sadece bir plaj değil aynı zamanda Bulgaristan’ın en değerli tarihi yapılarını da burada görebilirsiniz.

9. Süzebolu

Süzebolu - Burgaz
Süzebolu – Burgaz

Burgaz’da yer alır ve her yıl Eylül ayı başlarında gerçekleşen Apollonia Sanat ve Film Festivali’nin yeri olmasıyla ünlüdür. Ayrıca Süzebolu, Tunç Çağı’na kadar uzanan yerleşim kanıtlarıyla, Bulgaristan’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olmaz özelliğine sahiptir.

10. Eski Zağra

Eski Zağra - Bulgaristan
Eski Zağra – Bulgaristan – Gezilecek Yerler

Bulgaristan’ın güneyindeki altıncı en büyük şehirdir. Eski Zağra, ıhlamur ağaçları ve şairleri ile bilinir. Trakyalılar, Romalılar, Osmanlılar ve Bulgarlar tarafından da kullanılmış olan bu şehirde, birbirinden farklı gezilecek noktaları bulabilirsiniz.

Umarım Bulgaristan seyahatiniz için faydalı bilgiler verebilmişizdir. Sizlerin de Bulgaristan gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğiniz yada eksik kaldığını düşündüğünüz yerler varsa bize yorum olarak yazın. :)