Ana sayfa Bursa Sudüşen Şelalesi Tarihi ve Gezi Bilgileri / Bursa

Sudüşen Şelalesi Tarihi ve Gezi Bilgileri / Bursa

0
PAYLAŞ

 

Sudüşen Şelalesi - 06
Sudüşen Şelalesi

İlk önce şu hatayı düzeltelim. Sudüşen şelalesi artık Yalova sınırları içerisinde değildir. Şelale Haydariye köyünün sınırları içerisinde bulunmaktadır. Köylülerin isteği üzerine burası Bursa il sınırlarına dahil edilmiştir. Bu konuda başta anlaşım ve yazımıza devam edelim. :) Ülkemizin hemen her bölgesi incelendiğinde mutlaka bir doğal zenginlik ile karşılaşılır. Bunların hepsini bir araya getirip gezi planı yapılsa, bayağı uzun bir süre gerekecektir. Ancak toplumsal yaşamın gerekleri bu planlardan ağır bastığı için, bulunabilen her fırsat tatil ve gezi için değerlendirilmektedir. Bu planların bir parçası olabilecek kadar değerli ve özel bir doğal güzellik olan Sudüşen Şelalesi de hem bölge halkının hem de diğer illerden gelenlerin uğrak noktasıdır.

Sudüşen Şelalesi Tarihi

Sudüşen Şelalesi - 03Bursa ili sınırlarındaki bu şelaleye en yakın yerleşim birimi, Termal ilçesine bağlı Üvezpınar köyüdür. Şelale bu köye yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Şelale başlı başına bir doğal zenginliktir.

Bunun yanı sıra kendi yakın alanları ve çevresindeki doğal yapı şelaleye gelen herkesi buradan gitmek istemeyecek kadar etkilemeye yetmektedir. Doğa ve seyir yürüyüşleri, yalnız geziler ve doğa ile baş başa geçirilecek saatler için oldukça ideal bir tercihtir. Samanlı dağlarının arasındaki bu harika için kamp vb faaliyetler idealdir.

Şelalenin yüzme için kullanılması tehlikeli olsa da, bu tehlikeyi göze alan kişilere geziniz boyunca rastlamanız oldukça muhtemeldir. Şelaleye en yakın noktaya aracınızla geldikten sonra uzun sürse de, ki 1-2 saatlik bir rampa yürüyüşüdür bu, şelaleye yürüyerek gitmek yine de en iyi çözüm olacaktır.

Araçların kalma riski ve bisikletin sürüş performansı ve yol dezavantajları sizin bir doğal güzellik sefası şeklinde geçecek yürüyüşe çıkmanızı sağlayacaktır. Yalova, Bursa ve çevresinde yaşayan herkesin bu bölgeyi çok iyi bilmesi bu şelale ile birlikte gizli bir hazinenin daha varlığı ortay koymaktadır ki şelaleden biraz daha geri bir mevkide yer alır ve adına Zindan denmiştir.

Sudüşen Şelalesi - 01Şelale ve çevresine benzer ve belki de görünce yüzme için daha elverişli olabilir diye düşünebilirsiniz ama yine de dikkat! Şelale ve çevresi, dere kenarı piknik için son derece uygun. Etrafta çok komplike olmasa da kafeterya tarzı ya da piknik için malzemeler bulacağınız yerler mevcut. Doğal bir zenginliği saatlerce izleyebilir ve bıkmazsınız ve bu arada piknik vb gibi eğlenceli anlarında tadını çıkarabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri ve kalabalıktan biraz daha uzakta konumlandığınızda, Sudüşen Şelalesi geziniz boyunca sessiz sakin bir doğa seyri, sizin için oldukça önemli bir kazanım olacaktır.

Sudüşen Şelalesinde Neler Yapılır?

Şelale her şeyden evvel doğal zenginlik bakımından önemli bir noktadır ve sadece doğa yürüyüşü veya seyir açmalı bile gidilebilecek yerdir. Bunun  dışında dere kenarı yürüyüşleri ve doğal ortamların vazgeçilmezin piknik Sudüşen Şelalesi için ideal fikirlerdir. Ancak çevreyi kirletmeden ve çöplerimizi atıklarımızı toplamak kaydı ile!

 

Sudüşen Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Haydariye Köyü İç Yolu,16600 Haydariye/Gemlik / Bursa

Nasıl gidilir?: Şelale özellikle hafta sonu programları için oldukça yoğun bir taleple misafirlerini ağırladığından bu hususa dikkat etmek gerekir. Hafta içi gidebiliyorsanız alacağınız keyif ve rahatlık oldukça fazla ve değerli olacaktır. Yine de hafta sonu gidecekseniz, Yalova Termal’e çıkan alternatiflerin tümü sizin için ideal bir rota başlangıcıdır.

Özellikle İstanbul yoğun gelişleri düşündüğünüzde akla ilk gelen Eskihisar veya Pendik deniz yolu alternatifleridir. Bu yollardan herhangi birini kullanarak Yalova ve Termal’e ulaşmanız ve Termal sonrası Üvezpınar köyüne devam etmeniz yeterlidir. Şelaleye ulaşım bakımından yürüme yolunun varlığını da ihmal etmeyiniz. Özellikle hafta sonları yoğunluğu ulaşım bakımından da dikkat edilmesi gereken ayrıntıları beraberinde getirmektedir. İstanbul benzeri gelişler için deniz yolu kullanımı ve iskelelerdeki yoğunluk veya körfez dolaşımı gibi zaman alıcı ya da sıkıntılı süreçleri de ihmal etmeden gezi planı yapmanız gerekmektedir.

 

Sudüşen Şelalesi Fotoğrafları

 

Krokisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.