Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Tarihi köprü Haliç’te Karaköy Eminönü arasında bulunur. Özellikle akşamları eşsiz bir manzarası ve bir çok mekanın canlı müzikleriyle güzelliğine güzellik katıyor. Gündüzleri ise köprü altında bulunan bir çok balık restaurantında en taze balıkları vapur seyri eşiliğinde keyifle tada bilirsiniz. Köprü üzerinde yürükmekte bir başka keyif verir insana, tarihi anımsar içten içe bir of çeker gibi olursunuz ki birden kendinizi caddeye doğru savrulduğunuzu görürsünüz!  Niye mi? Kendilerini köprünün sahibi sanmış bir çok oltacının oltası kafanıza bir yerinize gelecek diye korkarsınız da ondan… Zamanında bir çok tartışmalara mezken olan bu yere hala kalıcı bir çözüm bulunmuş değil maalesef. Bizde bu yüzden gezimizi şimdilik köprü altında sürdürelim. Kim bilir belki bir gün köprü üstüne de çıkabiliriz…

Galata Köprüsü Tarihi

Eski adıyla Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) köprüsü, 1845 yılında I. Abdülmecit’in annesi Valide Sultan tarafından ahşap olarak inşa ettirildi. Kısa sürede eskiyen köprüyü, Kaptan-ı Derya Hasan Ahmet Paşa 1863 yılında yenileyerek, tekrardan hizmete sundu. 19 yy.ın sonlarına doğru Köprü’de artan yaya trafiği nedeniyle, çıkan asayiş olaylarını denetim altına almak için Köprü’nün Galata ucunda, eklektik üsluplu ve süslemeli Aziziye Karakolu inşa edildi. Köprü 37 yıl bu şekilde hizmet verdikten sonra, yerine suyun hareketiyle sallanan ağır bir köprü inşa ettirildi ve 1912 senesinde Sultan 5. Mehmet Reşat’ın tahta çıkışının üçüncü yıldönümünde açıldı. Ocak 1914 senesine gelindiğinde ise; Elektrikli tramvayların bu köprü üzerinden Eminönü-Karaköy bağlantısı sağlandı. 1987 senesinde Köprü’nün Haliç’e bakan tarafında yeni bir köprünün yapımına başlandı. Ve bu köprünün yapımı tamamlanmadan önce, 1992 yılı mayıs ayında Tarihi Galata Köprüsü nedeni bilinmeyen bir yangın sonucu yanarak büyük hasar gördü. Yangından sonra diğer köprünün yapımı hızlandırılarak, 1992 Haziranında Tarihi Köprü’nün yerinde hizmete açıldı. On bir parçadan meydana gelen Tarihi Köprü’nün Karaköy tarafındaki parçaları yerinde bırakıldı ve yanmayan kısımları da taşınarak Atatürk Köprüsü’nün Unkapanı ayağında karaya bağlandı.

Galata Köprüsü eski zamanlarda yangınlardan sıkı bir şekilde korunuyordu. Bu sebeple ahşap döşemelerin yanmaması için, gündüzleri köprüden geçenlerin tütün içmeleri yasaklanmıştı. Ayrıca; Köprü geceleri de kapatılırdı. Köprü ücretli tarifeyle yayalara hizmet ettiği bilindiği gibi, alınan ücrete de müruriye denirdi.

Galata Köprüsü mimari bir güzellikten ziyade, İstanbulluların yaşamına yerleşen şiirsel bir imgedir.

Galata Köprüsü Projeleri
16 yy.da Sultan Beyazıt Dönemi’nde Floransa’ya bağlı Vinci kasabasında doğan Leonardo da Vinci; Eminönü-Karaköy bağlantısını sağlayacak bir köprü inşası için İstanbul’a davet edilir. Köprüyü yapmak için İstanbul’a gelmeye karar veren Leonardo, Venedik Limanı’nda dönemin yönetimi tarafından vazgeçirtilir. Leonardo’nun bu konuda çalışmaları olduğu, bugün Topkapı Müzesi’nde bulunan yazışmalardan belli olmaktadır. Leonardo’nun Haliç’e yapılacak köprü projesi, iki binli yıllarda Norveç’te hayata geçirilmiştir Ayrıca Michelangelo’nun da burada yapılmasını planladığı bir köprü projesi de vardır.

Galata Köprüsü Balık Restaurant, Cafeler, Fasıl

Galata Köprüsü altında bir çok mekan mevcut başlıca ünlü yerleri şöyle sıralayabiliriz;

Galapera Restaurant / Telefon: (0212) 252 85 51

Aruna Cafe & Restaurant / Telefon: (0212) 511 4770

Star Cafe Bar / Telefon: (0212) 528 92 48

Galata On Numara Cafe & Bar / Telefon:  (0212) 243 98 92

Dersaadet Cafe & Bar / Telefon: (0212) 292 70 01

Galata Junior Cafe & Bar / Telefon: (0212) 243 08 20

Neptün Restaurant / Telefon: (0212) 243 35 55

Galata Altın Balık Restaurant / Telefon: (0212)  293 23 46

Galata Köprüsü Balık Restaurant, Cafeler, Fasıl, Fiyatları ?

Bir Çok Mekanda bir çok farklı fiyat tarifesi mevcut bu yüzden size şöyle diyebiliriz ki; Ortalama kişi başı: 50 TL. gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Galata Köprüsü Nerede Nasıl Gidilir?

Adres: Galata Köprüsü, Eminönü / Karaköy / İstanbul

Nasıl Gidilir?: Sayısız ulaşım seçeneği olmakla beraber, Otobüs, Tramvay, Vapur ile Eminönü durağında inerek ulaşabilirsiniz. Araç ile Eminönü sahil yolundan giderseniz köprü üzerine gelmeden veyahut köprüyü geçtikten sonra bir çok otopark mevcut.

Galata Köprüsü Resimleri

Galata Köprüsü Krokisi