Cağaloğlu Hamamı Nasıl Gidilir? ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

18.yüzyılda I. Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, Yerebatan Sarnıcı‘na yakın bir mevkide yer almaktadır. Hamamın yaptırılmasındaki amaç Ayasofya Külliyesi ve Ayasofya Kütüphanesi’ne gelir sağlamak olup uzunca bir süre de bu amaca hizmet etmiştir.

Hassa mimarı Süleyman Ağa tarafından çizilen hamam, değişik mimarisi ile gezip görenlerin hayranlığını kazanmaktadır.

Hamamın camekanı geniş bir kubbe tarafından örtülmektedir ve bu camekan çevresine inşa edilen konsollar üzerinde soyunma odaları yer almaktadır.

Çok geniş olan hamamın orta kısmında mermerden yapılmış geniş bir havuz vardır bu havuzdan gelen su şakırtıları ile oluşan akustik kişiye ayrı bir huzur vermektedir. Havuzun ortasındaki fıskiye üç katlı olup fışkıran su sesi hamamın dört bir tarafını çınlatmaktadır.

Dört mermer ayak üzerine geniş kubbe oturtulmuştur. Bu geniş kubbe aracılığıyla çatıya geçilmektedir. Çatıdan da hamamın hararesine geçiş sağlanmıştır. Sekiz mermer sütunlu geniş kubbe harareyi örtmektedir.

Cağaloğlu Hamamı Tarihi

Cağaloğlu Hamamı - 02 Osmanlı mimarisinde hamamların ayrı bir yeri vardır ve Cağaloğlu Hamamı, diğer hamamlara göre apayrı özellikler göstermektedir. Çifte hamam özelliğindeki bu yapının evvela sıcak ve soğuk bölümleri diğerlerinden farklılık göstermektedir.

Osmanlı kültüründe kadın ve erkekler için mimari tasarımlarda bazı ayrıcalıklar göze çarpmaktadır ve bu yapı içerisinde de bu ayrıcalık düşünülmüştür. Kadınlar için arka sokağa açılan bir kapı, erkekler içinse caddeye açılan bir kapı yapılmıştır.

Neredeyse 300 yıllık tarihi olan yapı uzun seneler gelir kaynağı olarak kütüphane ve külliye geliri sağlamıştır. Günümüzde ise yerli ve yabancı turistlerin büyük bir merak ve heyecanla gezdiği tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

3. Mustafa döneminde hamamların yasaklanması ile faaliyetine son verilmiştir. Ancak bugün turistler için sürekli açık tutulan yapının içerisinde lostra, berber, restoran hizmetleri verilmekte, gerçek bir buhar banyosu keyfi yaşatılmaktadır.

Yapının mimarisinde Barok tarzının kullanılmış olması yapıyı diğerlerinden ayıran önemli bir özelliktir. I. Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, birçok mimari özelliği ile Osmanlı mimarisinden ayrıldığı için dikkatleri çekmektedir.

Kadın ve erkek bölümlerindeki bazı farklılıklar bu yapının ayrı özellikleri arasındadır. Erkekler için inşa edilen kısımdaki soyunma odaları büyük bir kubbe ile örtülmüştür ve buradan küçük bir kubbenin aracılığıyla soğuk olan kısma geçilmektedir ki burası da yedi tane tonozla örtülmüştür. Sıcak kısımda ise sekiz sütun ile bağlanmış olan bir kemere oturtulmuş kubbe mevcuttur.

Cağaloğlu Hamamı - 03 Halen hizmet verilen bu yapı daha ziyade Osmanlı kültürünü tanıtma amacına hizmet etmektedir. New York Times Gazetesi tarafından ölmeden önce görülecek yerler listesine alınan bu tarihi yapı sadece bir Osmanlı kültür mirası değildir.

Bugünün banyolarından alınamayacak muazzam bir keyif ve rahatlık vermesi bakımından da büyük bir ilgi gören yapı, özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

3. Mustafa döneminde odun ve kömürde yaşanan kıtlık, hamam faaliyetlerine son verilmesine neden olmuştur. Hamam faaliyetlerine son verilmesinden önce yaptırılan son yapı olması bakımıyla mekan çok fazla yıpranmadan günümüze kadar gelmiştir.

Sürekli bakımı yapılan ve restore edilen yapı 300 yıllık bir mirasın da taşıyıcısıdır. Günümüzde sadece hamam olarak değil bazı aktivitelerin de gerçekleştirildiği bir etkinlik merkezi olarak kullanılmaktadır.

Ziyaret Saati ve Giriş Ücreti – 2023

Self Servis: Kendinizi Cağaloğlu Hamamı’nın 16 sütunlu göbek taşında özel şampuanlar, saç kremleri, vücut losyonları ve egzotik kokulara sahip zeytinyağlı Ayvalık sabunlarıyla yenileyin. Fiyatı: 30 Euro

İstanbul Rüyası: 300 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Cağaloğlu Hamamı, size rüya gibi bir deneyim sunmayı vaat ediyor. Fiyatı: 50 Euro

Tepeden Tırnağa: Eğer bir an için hayata mola verip kendinizi yenilemeye ihtiyacınız varsa, bu ritüel tam da size göre! Fiyatı: 70 Euro

Cağaloğlu Hamamı: Geleneksel Türk hamamı ritüelini Doğuya özgü bir deneyimle birleştiren Cağaloğlu Hamam seçeneği çok özel bir hizmettir ve misafirlerine yeni bir masaj deneyimi sunuyor. Fiyatı: 90 Euro

Lüks Osmanlı Servisi: Size baştan sona bir Osmanlı deneyimini sunmaya hazırlanıyor. Fiyatı: 140 Euro

1. Sultan Mahmut: Sultan Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, padişahlara layık bir hizmetle I.Mahmut’un adını onurlandıran bir paket sunuyor. Fiyatı: 200 Euro

Cağaloğlu Hamamı Fotoğrafları

Cağaloğlu Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Alemdar Mh.,Cağaloğlu Hamamı Sk. 34 – Fatih / İstanbul

Telefon: 0(212) 522 2424

Yerbatan Sarnıcı’na yakın mesafededir ve Kazım İsmail Gürkan Caddesi’nde yer almaktadır. Merkezi konumu sayesinde her türlü ulaşım aracı ile gitmek mümkündür.

Tramvay ile: Sultanahmet durağında inerek hemen ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: Yine hemen hemen her yerden kalkan Otobüsler Sultanahmet meydanından geçmektedir.

Araç ile: Tavsiyemiz Aracınızı Sultanahmet meydanına sokmamamız.. Çok tarik ve yol çilesi çekmek yerine sahil yolundan gidip Gülhane Parkın karşısındaki otoparkı kullanabilirsiniz. Gülhane parkın içinden geçip Sultanahmet meydanına çilesiz bir şekilde ulaşırsınız. Bu büyük bir tüyadur göz ardı etmeyin. :) Konum bilgisi için tıklayın.

Son olarak hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)