Yerebatan Sarnıcı | Nerede, Ziyaret ve 2023 Giriş Ücreti – İSTANBUL

Yerebatan Sarnıcı Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 542 yılında yaptırılmıştır. Suyun içerisinden yükselen sütunların ihtişamı görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülemektedir. 9800 metrekare üzerine kurulu olan sarnıç pek çok ulusal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Sarnıçta 9 metre yüksekliğinde 336 adet sütun bulunmaktadır. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış olan sarnıç, yüz bin ton su depolama kapasitesine sahiptir.

Sarnıç o kadar ihtişamlıdır ki dönem halkı tarafından saray olarak anılmıştır. İki sütunun altında Medusa adı verilen eski yunan canavarlarının ters başları bulunmaktadır.

Medusa Yer altı Canavarı anlamına gelmektedir. Medusa kendisine bakanları taşa çevirebilme yeteneğine sahiptir bu nedenle başlar ters çevrilmiştir. Sarnıç yıllarca kullanılmıştır, taki Osmanlı durgun su yerine akan suyu tercih ettiği zamana kadar. Osmanlı kendi su tesislerini kurduktan sonra kullanıma kapatılmıştır.

Kısa bilgi: Hazır İstanbul‘u keşfetmeye çıkmışken; İstanbul’daki Tarihi Müzeler için oluşturduğumuz listeye de bir göz atabilirsiniz.

Sarnıç’dan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Yerebatan Sarnıcı Yeni Hali Hakkında Bilgiler

Sarnıca merdivenler aracılığıyla iniyorsunuz. Kapalı alanda kalma korkusu olanlara pek tavsiye etmiyoruz. Yukarıdan damlayan su damlaları bazı yerlerde akıntıya dönüşüyor.

Zemin ıslak bu nedenle kayabilecek nitelikte ayakkabılarla gitmenizi önermiyoruz. İçeride sizleri bir kafe karşılıyor. Bu muazzam eseri izlerken çayınızı yudumlayıp müzik dinleyebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı (Yeni Hali) - İstanbul
Yerebatan Sarnıcı (Yeni Hali) – İstanbul

Sarnıçta karnınız acıktığında çevrede yer alan her bütçeye hitap eden Restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Burayı şiddetle tavsiye ediyoruz, bize göre burası müze gezi listenizin en başında yer almalı.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09.00 – 18.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Giriş ücreti:

Yerli Ziyaretçi: 50 TL.

Öğrenci – Öğretmen: 20 TL.

Yabancı Ziyaretçi: 300 TL.

Yerebatan Sarnıcı Ulaşım

Adres: Alemdar Mh.,Yerebatan Cd. 1/3,34410 – Fatih /İstanbul

Telefon: (0212) 512 15 70

Nasıl gidilir?: Sarnıç, Ayasofya Müzesi’nin hemen yanında bulunuyor. Ulaşmak isteyenler Eminönü’nden tramvaya binerek Sarnıca ulaşabilirler. Sultanahmet durağında inmeniz gerekmektedir, Sarnıç Yerebatan Caddesi’nde yer alıyor.

Eminönü’ne Anadolu Yakası’ndan ulaşmak isterseniz, vapurla gitmeniz daha hızlı olacaktır. Taksim’den Eminönü’ne geçecek olanlar isterlerse otobüse binebilirler, ancak yürümek, denizi ve balıkçıları seyrederek gitmek istiyorsanız yürüyerek de yirmi dakikada Eminönü’ne ulaşabilirsiniz.

Hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

Konum Bilgisi