Çal Kısık Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir? ve Tarihi

Denizli’deki Çal Kısık Kanyonu, ülkemizde nadir görülen doğa güzelliklerine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu doğa harikası yerin değeri maalesef çok geç anlaşılmış. Ülkemizde yer altı ve yerüstü kaynakları, güzellikleri ve imkanlarını değerlendiremeyen bir ülke olduğumuzu bu kanyonda da tescillemiş olduk. Ancak aklı balında il özel idaresi kurumu ve belediye tarafından buraya sahip çıkılmış ve projelendirme yapılarak, yerli ve yabancı turizmcilerin kullanımına açılmış.

Denizli Çal ilçesinin Belediye reisi, bir senede bir milyon turistin burayı ziyaret ettiğini işittik ve sevindik. Turistler artık Denizliye geldiklerinde sadece Pamukkale travertenlerini veyahut da kırmızı termal ve çamurlu termal sularını gezip Denizliyi terk etmiyorlar. Kanyonda yer alan güzellikleri görmek ve dünyanın en güzel yerlerinden biri olmaya aday Çal Kısık’ta doğa turizminin nimetlerinden faydalanıyorlar.

Çal Kısık Kanyonu Hakkında Bilgiler

Çal Kısık Kanyonu - 04

Kanyonu nostaljik kılan şey, asma köprülerin doğal bir şekilde inşa edilmiş olması. Gidiş ve dönüşü hesap ederseniz bin 650 metrelik bir asma köprü söz konusu. Bu köprüden yürürken doğa harikalarını kare kare kayıt etmeye başlayabilirsiniz. Mükemmel bir manzara ve hava sizleri bekliyor. Tabi sadece bu kanyonun esprisi asma köprüler değil. Doğa sporlarını yapabilmeniz için işletmeler var. Rafting yapılan doğal sporları içerisinde başta geliyor. Olta balıkçılığı içinde kanyona gelenler var. Amatör olta balıkçıları içinde kanyonda özel yerler hazırlanmış.

Ege Bölgesindeki en güzel kanyonlardan birisidir. Ancak bu konuda Saklıkent Kanyonuyla rekabet halinde olduğunu not etmek gerekir. Saklıkent Kanyonundaki yürüme parkurları, Çal Kısık Kanyonundaki gibi değil. Çal Kısık Kanyonu yürüme parkurları ve dinlenme yerleri bakımından Saklıkent Kanyonuna göre çok daha modern ve nostaljik.

1 Milyon Turist

Saklıkent Kanyonundan daha güzel bir yer inşa edilmeli ki, yılda bir milyon turist hedefi tutsun. Bunu da belediye gerçekten başarmış. Mükemmel manzaranın insanlar açılması adına güzel bir yürüme parkuru yapmış. Aynı zamanda kanyon yakınlarındaki mağaraları dinlenme yerine çevirmiş. İşte burası insana çok değişik bir huzur veriyor.

Bir mağaranın içerisinde çay içtiğiniz zaman elbette ki farklı duygular hissediyorsunuz. Dolayısıyla bir yabancı turist burada yaşadığı duyguları ve geçirdiği güzel vakitleri ülkesine dönünce anlatıyor. Denizli’de Çal Kısık Kanyonu diyerek söze başlıyor. Bunu başarmak için elbette kanyonu farklı ve özel kılacak şeylerin olması gerekirdi.

Doğa sporları, dinlenme yerleri ve cafeler, yürüyüş parkuru ve doğa güzellikleriyle Çal Kısık Kanyonu Denizli turizmine çok şey kazandırdı.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saati: Haftanın her günü 07:00 – 18:00 arası ziyarete açıktır.

Giriş ücreti: Şuanda giriş için her hangi bir ücret alınmamaktadır.

Çal Kısık Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Büyük Menderes Vadisi Çal İlçesi / Denizli

Nasıl gidilir?: Denizli’nin merkezine yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Denizli’nin Çal denen ilçesinde bulunuyor. Bu ilçenin merkezine de 7 kilometre kadar uzaklıkta. Denizli’ye otobüsle gelen kişiler, terminalde Çal ilçesine giden minibüslere bindiklerinde Çal Kısık Kanyonuna gidebilirler.

Özel arabasıyla gelenler ise, Ankara Bulvarı üzerinden Çal Kısık Kanyonuna ulaşabilirler. 30 kilometre kadar bu bulvarı izlemeleri gerekecek. Daha sonra Kaklık mahallesinden kuzey yönüne doğru devam etmelidirler. Sonra Çal ilçesine ulaşacaklardır. Bu ilçeye geldiklerinde 7 kilometre Bekili yolu üzerinden devam edildiğinde Çal Kısık Kanyonuna ulaşacaklardır.