Çamlıca Televizyon Kulesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

Çamlıca Televizyon Kulesi - İstanbul
Çamlıca Televizyon Kulesi - İstanbul

İstanbul’un yeni simgelerinden bir tanesi olacak Çamlıca Televizyon Kulesi son zamanlarda nerede olduğu büyük merak konusu haline geldi. Mimari tasarımı ile oldukça başarılı bir alternatif olan kulenin Çamlıca TV-Radyo Kulesi olarak da bilindiğini ifade edebiliriz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projelendirilen kulenin bir TV kulesinden çok daha öte özellikler geçireceğini ifade edebiliriz.

İstanbul’un siluetini bozan antenlerin tek bir yerde toplanması sayesinde kaliteli bir görselliği sağlayacak kule ile İstanbullular daha kusursuz deneyimler yaşayabilecek.

Kısa Bilgi: Üsküdar’ın keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek istiyorsanız Üsküdar gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize de mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Çamlıca Televizyon Kulesi Genel Özellikleri

Çamlıca Televizyon Kulesi İçi
Çamlıca Televizyon Kulesi İçi

Küçük Çamlıca’da inşa edilen projenin bazı İstanbullular tarafından Küçük Çamlıca Kulesi olarak ifade edildiğini de söyleyebiliriz. Büyük ve Küçük Çamlıca’da bulunan 28 farklı anteni tek bir yerde toplayacak olan Çamlıca Kulesi’ni gördüğünüzde hayran kalacağınızı iddia ediyoruz.

Çamlıca Televizyon Kulesi İçi
Kulenin Genel Özellikleri

49 katlı bir yapı olarak tasarlanan ve toplam uzunluğu 587 metre olan Çamlıca Kulesi’nin toplam kullanım alanı 30 bin metrekare civarındadır. Bu anlamda hem uzunluğu hem de kullanım alanı bakımından Çamlıca’daki bu kule oldukça etkileyicidir. İletişim merkezi olmasının yanı sıra mimari kusursuzluğun ve turistik çekiciliğin de merkezi olması arzu edilmektedir.

İçerisinde Bulunan Olanaklar

Çamlıca Televizyon Kulesi Nerede? - Üsküdar
Çamlıca Televizyon Kulesi Nerede? – Üsküdar

Dışarıdan bakıldığında mimari özellikleri ile ideal çözümler sunması beklenen Çamlıca Kulesi, içerisinde bulunan çok değerli olanaklarla da adından söz ettirecek. Bu kapsamda İstanbullular ve turistler için farklı deneyimler sunacak olan bu kulede birbirinden özel imkanlardan yararlanabileceksiniz. Aşağıda Çamlıca Kulesi’nde sizi bekleyen özel imkanlara bir göz atabilirsiniz.

Restoran İmkânı

Çamlıca Kulesi Restoran
Çamlıca Kulesi Restoran

İstanbul’un dikkat çeken bir noktası olan Çamlıca’da doğa ile iç içe anlar yaşamak isteyenlere yerden metrelerce yüksekte farklı bir deneyim sunuluyor. Özellikle de İstanbul’a tepeden bakmak isteyenler için çok değerli olan restoranın yaklaşık 400 metre yüksekte olduğunu ifade edebiliriz. Kulenin 39 ve 40. katlarında bulunan bu restoranda harika yiyeceklerle buluşurken İstanbul manzarasının da keyfini çıkaracaksınız.

Çamlıca Seyir Terası Ayrıcalıkları

Çamlıca Televizyon Kulesi Seyir Terası - İstanbul
Çamlıca Televizyon Kulesi Seyir Terası – İstanbul

Seyir terası ile projenin daha da anlamlı olması hedefleniyor. Bu kapsamda adeta göğü yararcasına yükselen kulenin 33 ve 34. katlarında İstanbul’un eşsiz manzarasına bir göz atmanızı sağlayacak Seyir Terasında zaman geçirmeniz mümkündür. Deniz seviyesinden 370 metre yüksekte manzaranın tadını çıkarmak adına Çamlıca Kulesi’nde zaman geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

Çamlıca Kulesi Manzara
Çamlıca Kulesi Manzara

Kuleye inerken ve çıkarken misafirlerin daha başarılı bir deneyim yaşaması adına hızlı ve kaliteli asansörlerin kullanılması tercih edilmiştir. Siz de bu harika kulede zaman geçirmek istiyorsanız kesinlikle zaman kaybetmeden kuleye doğru yola çıkmalısınız.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 2023

Kulenin açılışı sonrasında yılda 4,5 milyon turist ve ziyaretçi tarafından tercih edileceği düşünülmektedir.

Ziyaret saatleri: Her gün saat: 09:00 – 21:00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Giriş ücreti: Açıklanan rakam ise 80 TL olarak belirlenmiş. İndirimli fiyatı ise: 60 TL. dir.

Restaurant fiyatları: Çay 10 TL, Türk kahvesi 20 TL, Serpme Kahvaltı 250 TL, Izgara çeşitleri ise 180 – 250 TL arası fiyatlandırılmıştır.

Çamlıca Televizyon Kulesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Kısıklı, Kuledibi Sk., Pk: 34692 – Üsküdar / İstanbul

Nerede?: Çalıca Kulesi adından da anlaşılacağı üzere Çamlıca Tepesi üzerinde yer almaktadır. Üsküdar’ın en özel mekanlarından bir tanesi olmasının yanı sıra bölgenin ilgi çekici yapılarından bir tanesi olan Çamlıca Camii’nin de yanında bulunmaktadır. Şehrin siluetine zarar veren antenlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan bu kuleyi hemen her noktadan görmeniz muhtemeldir. Bu nedenle de Çamlıca Kulesi’ne doğru yola çıktığınızda kuleyi bulmakta çok ciddi zorlukla karşılaşmazsınız.

Nasıl gidilir?: Çamlıca Tepesi’nde yer alan Çamlıca Kulesi’ne ulaşmak için kullanabileceğiniz birbirinden özel seçenekler vardır. İster toplu ulaşım ister özel aracınızla bu mekâna ulaşmanın avantajlarını yaşayabileceksiniz.

Toplu taşıma ile: Çamlıca Kulesi’ne ulaşmak için otobüs tercihinde bulunduğunuzda öncelikli olarak bulunduğunuz konuma göre bir tercihte bulunmanız gerekir. Kuleye yakın bir noktada bulunuyorsanız farklı hatlardan yararlanabilirsiniz. Tek araçla ya da aktarmalı bir şekilde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Otobüs ile değil de metro ya da tramvay hattıyla da ulaşımı gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu durumda da bulunduğunuz konuma göre harekete geçebilirsiniz.

Kuleye ulaşmak adına son bir alternatif olarak özel aracınızdan da yararlanabilirsiniz. Bu durumda daha kısa sürede ve konforlu bir seyahat sizi bekliyor olacak!

Konum Bilgisi