Çamlıca Tepesi
Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Anadolu yakasında, Üsküdar ile Ümraniye arasında, kuzeyde Büyük Çamlıca Tepesi ve güneyde ise Küçük Çamlıca Tepesi olmak üzere iki yakın tepeden oluşmaktadır. İstanbul Boğazının eşsiz manzarasını 360 derecelik açı ile panoramik olarak ayaklar altına seren tepe, İstanbul’un meşhur 7 tepesinden en yüksek olanıdır. Bu sebeple İstanbulluların olduğu kadar turistlerin de oldukça ziyaret ettiği bir yer. Günümüzde olduğu kadar Osmanlı döneminde de popüler bir ziyaret noktası olan tepe, birçok divan şiiri, şarkı ve edebi esere konu olmayı başarmıştır.

Büyük Çamlıca Tepesi

Kafe, restoran ve yer bakımından Küçük Çamlıca Tepesi’ne göre daha fazla olanağı vardır. Özellikle Belediyeye ait Çamlıca Tepesi Sosyal Tesisleri en çok ziyaretçinin uğradığı yer desek yanlış olmaz. Kahvaltı ya da akşam yemeği için ziyaret edebileceğiniz gibi gün içerisinde çay kahve içmek için de uğrayabilirsiniz. Sadece yeşillikler arasında yürüyüş yapmak ve eşsiz İstanbul Boğazı manzarasını izlemek için bile uğramanızı tavsiye ederiz.

Küçük Çamlıca Tepesi

Topkapı Köşkleri, Çamlıca Korusu, Sofa Cihannüma gibi eğlenceli pek çok yer bulunmaktadır. Daha çok kalabalıklardan uzak kalmak isteyenlerin tercih ettiği tepe Büyük Çamlıca Tepesine göre daha sakindir. Osmanlı-Türk mutfağından çeşitli lezzetleri tadabileceğiniz Beltur’un işlettiği bir işletme de bulunuyor.

Çamlıca Tepesi Kahvaltı Fiyatları

Hem manzarası hem de kahvaltı yapılabilecek işletme sayısı daha fazla olduğu için hafta sonları kahvaltısı keyfi yapmak isteyenlerin gözde yeri Büyük Çamlıca Tepesi. Burada hem Belediye’nin işlettiği Çamlıca Sosyal Tesisleri hem de çok sayıda özel işletme bulunuyor. Sosyal Tesisler hem kalite hem hizmet hem de fiyat konusunda gayet başarılı oldukları için biz kahvaltınızı burada yapmanızı öneriyoruz. Diğer işletmeler hakkında bilgi sahibi olmadığımız için yorum yapmanın doğru olmadığını düşündüğümüz için varsa deneyimlerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Çamlıca Sosyal Tesisleri
Çamlıca Sosyal Tesisleri

Çamlıca Sosyal Tesislerinde; Kişi başı ortalama 40-50 liraya eşsiz Boğaz Manzarası eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz. Özellikle aperatifler konusunda oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Paçanga böreği, elma dilim patates, omlet çeşitleri gibi çok sayıda aperatif ürün hizmeti bulunmakta.

Buraya sadece kahvaltı için değil akşam yemeği ve gün içinde çay kahve içmek için de uğrayabilirsiniz. Akşam yemeği için hemen hemen her işletme özel spesiyaller sunduğu gibi damak zevkinize uygun çok sayıda yemek çeşidini de bulabilirsiniz. Fiyatlar ve tesis hakkında daha fazla bilgi için yukarıdaki linke tıklayın.

Otopark Ücreti

Araç ile gitmeyi düşünüyorsanız otopark olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her zaman olduğu gibi burada da otopark ücretli ve fiyat 10 Lira.

Çamlıca Tepesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kısıklı Mahallesi, Çamlıca Tepesi – Üsküdar / İSTANBUL

Ulaşım: Toplu taşıma ile gitmek isteyenler Üsküdar’a geldikten sonra; 11A, 11D, 11E, 11F, 11G, 11K, 11L, 11P, 11ST, 11V, 11Y, 11ÜS, 320, 9A, 9Ç, 9ÜD ya da 9Ş otobüs hatlarından herhangi birisine binip Turistik Çamlıca Tesisleri Durağında inerek buraya ulaşabilirler.

Taksim’den tepeye ulaşmak için; 129T ile Çamlıca durağında geldikten sonra yaklaşık 10-15 dakika yürümeniz gerekiyor.

Metrobüs ile gelmek isteyenler; Altunizade durağında indikten sonra Çamlıca Tepesi’ne minibüsleri kullanarak gidebilirler.

Özel araç ile gitmek isteyenler ise; Altunizade’ye kadar gelip, buradan NATO yoluna girmeden devam ederlerse, tabelalar kendilerine yol gösterecektir. Konum bilgisi için tıklayın.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelmişken Üsküdar’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.