Çanakkale Deniz Müzesi - 01

Çanakkale Çimenlik Kalesi’nde bulunan Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale mücadelesinin kutsal mirasına ev sahipliği yapıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olduğu için askeri bir müze olarak geçiyor. Anıtkabir müzesi gibi önemli bir değer. Bu nedenle Çanakkale savaşının yaşandığı yerleri ve aziz şehitlerimizi gezdikten sonra Çimenlik Kalesi’ne doğru yol almanızda fayda var. Çanakkale’de gezilecek yerlerden en önemlisi, şehitliklerden sonra burasıdır.

1915 mücadele ruhunu diri tutacak ve gelecek nesillere bu mücadele ruhunu anlatabilecek bir kompleksin eksikliği düşünülerek müze inşa 1982 senesinde edildi. Geniş bir sahayı kaplayan müze içerisinde soluklanabileceğiniz geniş bir park var. Çimenlik Kalesi, Nusrat mayın gemesinin güzel bir maketi, Çanakkale savaşını anlatan onlarca resim ve fotoğraf, kütüphane, savaşta kullanılan silahlar, mermiler, askeri elbiseler ve o günü anlatan birçok miras yer alıyor.

Müze içerisinde yer alan hediyelik eşya binası içerisinde Çanakkale hatırası alabilirsiniz. Ayrıca Çanakkale Savaşı ihtisas kütüphanesi de bulunuyor. Buradan Çanakkale’ye dair daha önce okumadığınız eserleri okuyabilir, dilerseniz satın alabilirsiniz?

Çanakkale Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Milletimizin gezip görebilmesi için Pazartesi ve Perşembe günleri hariç olmak üzere müze her zaman açık tutuluyor. 9’dan 17’ye kadar müzeyi ziyaret etmek mümkündür. Ortalama olarak bir saat içerisinde tüm müzeyi gezebilirsiniz. Ama çok fazla ayrıntıya dikkat eden benim gibi kişiler için bu zaman 2 saate yaklaşıyor.

Çanakkale gezinizi Müzeler haftası, yani 18-24 mayıs arasına denk getirebilirseniz müzeye bedava girme şansınız var. Yine Öğretmenler Haftası, 23 nisan haftası, Turizm haftası, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 10 kasım, 18 Mart Çanakkale Haftası gibi zamanlarda da müzeye giriş bedava.

Müze giriş ücreti: 25 TL‘dir. Nusret Mayın Gemisi giriş ücretine dahildir. Müzekart geçersizdir. Öğrenci vb. yaş indirimleri bulunmaktadır.

Nusret Çanakkale Mücadelesinin Sembolü

Çanakkale Deniz Müzesi Nusret

Biliyorsunuz ki 1915 ilkbaharında düşman birlikleri güçlü ve modern savaş gemileriyle Çanakkale Boğazını geçmeyi hesapladılar. Bu durum karşısında birliklerimiz, Karanlık Liman denilen Erenköy mevkiine mayın dökülmesi emrini aldı. Tophaneli Hakkı Bey, düşman projektörlerinin arasından sıyrılarak Karanlık mevkie mayınları Nusret ile döşedi. İngilizler deniz keşifleri yapmasına rağmen bu mayınları göremediler ve deniz kuvvetleriyle Çanakkale’yi geçme girişimleri hüsranla sonuçlandı.

Bu hikayeyi daha detaylı olarak Nusret Mayın Gemisi bölümünde dinleyeceksiniz. Dijital bir sunum ve panolarla ziyaretçilere Çanakkale mücadelesindeki kahramanlıklar anlatılıyor. Nusret Mayın Gemisi hakkında da bir takım teknik bilgiler veriliyor. Nusret Mayın Gemisinden sonra Çanakkale Savaşları kütüphanesine gidebilirsiniz. Birçok yabancı ve yerli kaynak bu kütüphane de ziyaretçilere sunuluyor.

Müze’ye girdiğiniz zaman sol tarafta hediyelik eşya binası var.  burayı en son ziyaret edin. Öncelikle Çanakkale’ye dair mirasımızı ziyaret ederek, o zamanı yaşayın. Daha sonra hediyelik eşya binasında yaşadığınız duyguları size en çok anımsatan bir hediyeyi alın ve her zaman görebileceğiniz bir yere koyun. Böylece Çanakkale ruhunu canlı tutmak için kurulan bu müzenin gayesinin tezahür ettiği bir kimse olursunuz. Hediyelik eşya binasında çeşitli yayınlar, Çanakkale’yi anımsatan eşyalar ve deniz motifli tablolar yer alıyor.

Resim ve Fotoğraf galerisi binasının zemin katında mayınlar sizi karşılıyor. Bir sonraki katta ise Çanakkale Savaşını canlandıran maket ve resimler var. Binanın mimari yapısı ilginizi çekecek. Çünkü Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. Oldukça nostaljik bu bina daha önce askeriye tarafından mühimmat deposu olarak kullanıldı. 1982 senesinde müze kurulma kararı alınınca resim sergisi uygun bir yapıya sokuldu.

Çanakkale Deniz Müzesi Resimleri

Çanakkale Deniz Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fevzipaşa 17100 Çanakkale Merkez / Çanakkale
Telefon: 0 286 213 17 30
Nasıl Gidilir?: Çanakkale’nin merkez mahallerinden olan Fevzipaşa’da bulunan Çanakkale Deniz Müzesine, özel arabayla gidecek olanlar Kilitbahir Feribot İskelesinden çıktıktan sonra Yalı Caddesine sapmaları gerekir. Yalı caddesi üzerinden 15-20 dakika içerisinde Deniz Müzesinin bulunduğu Fevzipaşa Mahallesi, Çimenlik sokağına gelecekler. Özel arabası olmayanlar Çanakkale Deniz Müzesine Kilitbahir Feribot iskelesinden kalkan minibüslere binebilirler. Yalı caddesi üzerinden geçen her minibüs veya Fevzipaşa’ya giden her minibüs de, Deniz Müzesi mevkiinden geçiyor.