Çanakkale Kilitbahir Kalesi - 01
Çanakkale Kilitbahir Kalesi - 01

Çanakkale’yi gezmeye gelenlerin özellikle görmesi gereken Kilitbahir Kalesi, Sultan Fatih Mehmet Han tarafından 1452 senesinde yaptırılan kale, Çanakkale Boğazını kontrol noktasıydı. İstanbul kuşatması sırasında Bizans’ın köşeye sıkışması, Papalık askerlerinin yardıma ihtiyaç duymasına neden oldu. Papalık donanmasının Çanakkale üzerinden Bizans’a yardım askeri ve lojistik yardım götürülmesi, Kilitbahir kalesi sayesinde önlendi. Tüm bu tarihi gerçeklere rağmen kalenin 1462 senesinde yapıldığını iddia edenler var. Bunlar kalenin İstanbul’un fethi için gerçekleştirilen kuşatmayla alakalı bir yapı olmadığını söylüyorlar. Bunu söyleyenler yine de boğazın en dar yerinde yapılan kalenin düşmanların geçişini kontrol etmek amaçlı yapıldığı gerçeğini kabul ediyorlar.

Fatih’in Dehasının Tecelli Ettiği Kale

Kaleyle ilgili çok özel çalışmalar ele alınmıştır. Mesela Fatih Sultan Mehmet’in geometriye olan düşkünlüğünün bu kalede kendini gösterdiği tespit edilir. Kalenin yonca gibi yapılmış olması, çok iyi korunması ve boğazın stratejik bir noktasında yer alması, Fatih Sultan Mehmet’in dehasına işaret eder. Boğazı şiddetli bir şekilde top atışına tutabilecek kadar kuvvetli olan bu kaleye sonradan gelen Osmanlı padişahları da önem verdi. Cumhuriyet döneminde de kale restore edilmiş, yanındaki köye kalenin ismi verilmiştir. Bugün Çanakkale’ye giden herkes, Fatih Sultan Mehmet han tarafından yaptırılan bu kaleye çıkar. Kalenin en tepe surlarına tırmandığınızda boğaza bakan “Çanakkale Geçilmez” ve “Dur Yolcu” yazılarını göreceksiniz. Bu yazıları arkanıza alarak güzel bir hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

 

İlk Kez Kanuni Sultan Süleyman Kaleyi Yeniliyor

Kale Osmanlı Devleti’nin stratejik bir üssünü oluştururken, aynı zamanda da mimari açıdan da önemli bir yere sahiptir. Kalenin yukardan görünümü bir çiçeği andırmaktadır. Tam ortasında boğazın gözetlenmesi için üçgen kule bulunuyor. Kale daha sonra Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman han tarafından onarıldı ve Sarıkule adında bir gözetleme yeri daha yapıldı. Giriş kapılarına Kanuni Sultan Süleyman yazıtlar koydurttu. Girişlerin daha güçlü hale getirilmesi için mermer ve mazgalları Sultan Süleyman kullanmıştır. İkinci Abdulhamid de bu kaleye önem vermiş ve restore ettirmiştir. Kalenin surlarını yenilemiş ve sağlamlaştırmıştır.

Şuanda kale Fatih ile meydana çıkan ve Kanuni tarafından yapılan eklerle olduğu gibi günümüze geldi. Bir tane dış sur, iç sur ve iç surun içerisinde üçgen şeklinde bulunan gözetleme kulesiyle ziyaretçilerini karşılıyor.

 

Korunması Gereken Kültürel Değerler Arasında

Kalenin surlarının yüksekliği 4, içerideki surlar ise 30 metre yüksekliğe sahiptir. Bugün korunması gereken kültürel varlıklar arasında yer alıyor. Çanakkale savaşında da kullanılan kale, önemli tarihi miraslardan birisidir. Kalenin kendine has yapısı, tüm yabancıların da dikkatini çekmiştir. İç kaleler daha güvenlikli iken, dış kalelerin güvenliğine önem verilmemiştir.

 

Kilitbahir Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00, Pazartesi- Salı hariç.

Giriş ücreti: 5 TL. dir. Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

 

Kilitbahir Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kilitbahir 17900 /Eceabat/Çanakkale

Nasıl Gidilir?: Kale, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesinde bulunan Kilitbahir Köyü yakınlarında. Kilitbahir feribot iskelesinden yola çıktığınızda Yalı caddesi güney istikametinden devam edilmesi gerekir. Bu güzergah izlenildiğinde Kilitbahir kalesine ulaşılacaktır. Kale bu caddenin hemen sağ tarafında kalıyor. Özel aracı olmayanlar Kilitbahir Feribot iskelesinde bulunan minibüsleri kullanabilirler. Bu minibüsler kalenin yakın güzergahından geçmektedir.

 

Kilitbahir Kalesi Resimleri

 

Kilitbahir Kalesi Krokisi