Ana sayfa Türkiye Zonguldak

Cehennemağzı Mağaraları | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – ZONGULDAK

Cehennemağzı Mağaralarına nasıl gidilir?
Cehennemağzı Mağaraları - Zonguldak

Nasıl oluştuğu ve nerede olduğu en çok merak edilen yerler biri olan Cehennemağzı mağaraları, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinin İnönü Mahallesi’nde yer almaktadır. Mağaraların bulunduğu bölgede Antik Dönem’in Acheron Vadisi şeklinde anılmaktadır.

Cehennemağzı mağaraları, Ereğli müzesi’ne bağlı olup yan yana dizilen 3 mağaradan meydana gelmektedir. Şimdi gelin, bu mağaralar hakkında tüm merak edilenleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yer alan bu mağaralar ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin, bu detayları hep birlikte inceleyelim.

Cehennemağzı Mağaraları Hakkında Bilgiler

Cehennemağzı mağaraları, 3 mağaradan oluşmaktadır. Bunlardan ilkinde iki bölüm bulunuyor. Birinci bölümün zemini orijinal bitki ve geometrik motiflidir. İkinci bölümde ise küçük bir apsis bulunmaktadır.

Cehennemağzı Giriş
Cehennemağzı Tarihi Yapılar

İkinci mağara yol kenarında bulunmaktadır. Yamaç üzerinde yer alan dar bir geçişi olan mağara Koca Yusuf mağarası olarak anılmaktadır. İnsan elinden çıktığı kalemlerden belli olan mağara 400 metrekarelik bir alana sahiptir.

Üçüncü mağara ise yüzölçümü açısından en geniş olan mağaradır. Bu mağaranın zemini su ile kaplanmıştır. İnsan eli ile yapılmış olan bu mağara birinci ve ikinci mağaralara su sarnıcı görevi görmüştür. Ayrıca bu mağaranın Ayazma mağarası olarak da anıldığını ifade etmek mümkündür.

Hediyelik Eşyalar
Hediyelik Eşyalar

Mağaraların mitolojisi ile ilgili veriler şu şekilde: Eurystheus Herkül’e vermiş olduğu 12 görevden biri Kerberosu’u Hades’ten geri getirmesidir.

Ereğli’ye gelen Herkül bu mağaralardan Ölüler Ülkesi’ne gider. Mağaraların ilk çağlarda kehanet merkezi olarak biliniyordu. Bunun yanı sıra 2008 yılında ise Doğal ve Arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Yapılacak Aktiviteler

Cehennemağzı Mağaraları Nerede
Cehennemağzı Mağaraları Nerede ve Aktiviteler

Bu mağaraları keyifli bir şekilde gezerek eşsiz bir tarihi deneyim elde edebilirsiniz. Mağaraların her birini sahip olduğu tarih ile birlikte dinleyip gezerek keyif alabilirsiniz.

Ayrıca mağaraların etrafında yer alan hediyelik eşya dükkanlarından mağaralar ile ilgili süsler alabilirsiniz. Bu süsleri dilerseniz kendiniz için dilerseniz sevdiklerinize hediye etmek için alabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Bu eşsiz mekanı saat: 09:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Kişi başı ödeyeceğiniz rakam 20 TL. dir. Otopark alanı vardır. Yeme-içme tesisi yok.

Cehennemağzı Mağaraları Ulaşım

Adres: Süleymanlar, Cehennem Ağzı Mağaraları Sk. No:21, 67300 – Ereğli / Zonguldak

Telefon: 0372 323 45 57

Nerede?: Bu mağaralar Antik dönemin Acheron Vadisi olarak bilinmekte olan bölgede yer alıyor. Zonguldak’ta yer alan mağaralar Zonguldak il merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanı sıra E5 karayoluna ise 70 kilometre mesafede yer alıyor.

Nasıl gidilir?: Mağaralara ulaşım için Ereğli ilçe merkezinden hareket eden otobüsler tercih edilmektedir. Mağaralara ulaşım için tercih edilen yollar asfalt ile kaplanmıştır. Ziyaretçiler için geniş bir otoparka sahip. Oldukça yeşillik bir alanda.

Adres: Süleymanlar, Cehennem Ağzı Mağaraları Sk. No:21, 67300 – Ereğli / Zonguldak

Konum Bilgisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.