Cendere Sanat Müzesi - Sarıyer
Cendere Sanat Müzesi - İstanbul

İstanbul’da yeniden restore edilerek hizmete açılan Cendere Sanat Müzesi son zamanlarda nerede olduğu merak edilen tarihi yerlerden biridir.

Müzenin koleksiyonları, İstanbul tarihi ve kültürü ile ilgili eserlerden oluşmaktadır. Müzede, İstanbul’un farklı dönemlerinden kalma eserler de sergilenmektedir.

Bu eserler arasında, mekanların fotoğrafları, Bizans ve Osmanlı tarihinin başlangıcından kalma nesneler, sikkeler ve tarihi belgeler yer almaktadır.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelmişken İstanbul’un keyfini sürmek isterseniz; İstanbul’daki Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de bir göz atabilirsiniz. Yada bu bölgede bir gezi rotası oluşturuyorsanız; Sarıyer Gezilecek Yerler listemizde size oldukça yardımcı olacaktır.

Cendere Sanat Müzesi Özellikleri

Müzenin en önemli özelliği, sergilediği bölümlerin Eski Roma bölümlerine ait olması. Bu eserler arasında, yapımı Roma döneminde muhafaza edilen olan kalıntılar, heykeller ve resimler bulunmaktadır. Ayrıca müzede, Roma döneminde kullanılan eşyalar ve eski Roma para birimleri de sergilenmektedir.

Cendere Sanat Müzesi Sergi Alanı
Cendere Sergi Alanı

Müzenin bir diğer önemli özelliği ise, bulunduğu belgelerin tarihi değeri. Müze, İstanbul’da birçok tarihi binanın içinde ve bu yapıların bazılarında Eski Roma döneminde inşa edilmiştir. Bu tarihi bina, müzenin çalışmalarına Eski Roma mimarisine ait bir atmosfer sunmaktadır.

Sergi Alanı ve Aktiviteler

Cendere Sanat Müzesi Beltur
Cendere Sanat Müzesi Nerede – Beltur Kafe

Heyecanlı bir gün geçirmek istiyorsanız Cendere Sanat Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Bu eşsiz müze İstanbul’da bulunuyor ve müzede herkesin keyif alacağı bir şeyler var.

Sergi alanı: Cendere Sanat Müzesi’nde ilk bakmak isteyeceğiniz şey sanat sergileridir. Müze, dünyanın her yerinden etkileyici bir eser koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Geleneksel resimlerden modern heykellere kadar herkes için bir şeyler var. Ayrıca fotoğraf, video ve enstalasyonlar dahil olmak üzere çeşitli farklı ortamlar da bulabilirsiniz.

Cendere Sanat Müzesi de bir dizi interaktif etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Farklı bir şeyler arıyorsanız, atölyelere ve derslere göz atmalısınız. Bu faaliyetler resimden çizime ve hatta heykele kadar uzanmaktadır. Müze ayrıca sanat tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için çeşitli atölye çalışmaları ve dersler sunmaktadır.

Kafeterya: Daha rahat bir deneyim arıyorsanız, Beltur kafeteryasına göz atmalısınız. Burada müzenin manzarasını ve seslerini seyrederken çeşitli içeceklerin ve atıştırmalıkların tadını çıkarabilirsiniz. Kafe ayrıca gününüzü daha da keyifli hale getirmek için çeşitli etkinlikler ve aktiviteler sunmaktadır.

Hediyelik eşyalar: Son olarak, Cendere Sanat Müzesi’nde ziyaretinizden çeşitli hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır. Kitaplardan kartpostallara ve hatta sanat baskılarına kadar herkes için bir şeyler var.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Müze, her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Giriş ücreti: Tam 37 TL.’dir. Öğrenciler için ve 65 yaş üstü olanlar için ise 21 TL. olarak belirleniştir.

Cendere Sanat Müzesi Ulaşım

Adres: Ayazağa, Cendere Cd. No: 128, Pk: 34396 – Sarıyer / İstanbul

Nerede?: Müze Ayazağa’da İstanbul’un eski Şehzadebaşı karşılaşmasında yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Müzeye ulaşmak için taksi, otobüs veya metroya binebilirsiniz. En yakın metro istasyonu, müzeden birkaç blok ötede bulunan M2 Yenikapı‘dır. Haliç’e gitmek için feribota da binebilirsiniz. Müzeye vardığınızda, şehrin kalbinde yer aldığı için kolayca bulabilirsiniz.

Otopark: Vadi İstanbul sol tarafta kalacak şekilde seyir ederken Ayazağa-Maslak tabelasından dönünce hemen sağ da kalıyor giriş. Dikkatli bir şekilde giriş yapılması gerekiyor. Otopark için herhangi bir tabela konulmamış.

Konum Bilgisi