Kasımpaşa, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı tarihi bir semt. Biz de bu tarihi semtte ufak bir gezintiye çıktık ve ilk durağımız Kasımpaşa Sosyal Tesisleri’nin yanı başındaki Cezayirli Hasan Paşa Parkı oluyor. Park hakkında merak edilenlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İstanbul’daki tüm parklara da şöyle bir göz geçirmek isterseniz sizi şöyle alalım.

Cezayirli Hasan Paşa Parkı Genel Özellikleri

Cezayirli Hasan Paşa Parkı Genel Özellikleri
Cezayirli Hasan Paşa Parkı Genel Özellikleri

Toplam 7. 235 metrekare alan üzerinde bulunan park içerisinde 1 adet çocuk oyun alanı, bir adet fitness alanı ve parka adını veren Cezayirli Hasan Paşa’nın heykeli bulunuyor. Ayrıca parkın sahil kısmında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği Kasımpaşa Sosyal Tesisleri bulunuyor. Zaman zaman park içerisine Buz Pisti kurulduğunu da biliyoruz.

Özellikle yaz aylarında piknik, mangal ve sporseverlerin her akşam akınına uğrayan park çocukların da bu bölgedeki sevdiği ve eğlendiği yerlerin başında geliyor. Park içerisinde bulunan bölümler hakkında da birkaç cümle kurmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Cezayirli Hasan Paşa Parkında Neler Var?

Çocuk Oyun Alanı: Kaydırak, tahterevalli ve kaydırakların bulunduğu bu bölüm parkın en yoğun olduğu bölüm. Çocuklar buradan bir an olsun ayrılmak istemiyorlar. Bu kadar büyük bir park için sadece 1 çocuk oyun alanı olması ciddi bir eksiklik.

Fitness Alanı: Sporu sevdirme adına böyle alanların sayılarının çoğaltılmasını umut ediyoruz. Buradaki alanın ziyaretçi sayısı oldukça fazla. Özellikle bahar ve yaz ayları sabahları spor yapan insanları görmeniz mümkün.

Hasan Paşa Anıt Heykeli: Parka adını veren bu anıt heykeli en çok fotoğraf çektirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Yürüyüş & Koşu Parkuru: Park içerisinde bulunan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bu parkur yürüyüş yapmak ya da koşmak isteyenler için oldukça kullanışlı.

Cezayirli Hasan Paşa Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Cezayirli Hasan Paşa Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?
Cezayirli Hasan Paşa Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Bedrettin Mahallesi, Turabi Baba Cd. No:2 – Beyoğlu / İstanbul

Ulaşım: Kasımpaşa için ulaşım açısından oldukça rahat bir semt diyebiliriz. Bu sebeple hamam ulaşımınız oldukça kolay olacaktır. Ulaşımı vapur, minibüs, otobüs, metro ve özel aracınız ile nasıl sağlayabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Vapur İle Ulaşım: Üsküdar – Eyüp seferlerini yapan vapurları kullanarak Kasımpaşa iskelesinde iner inmez kendinizi parkın içerisinde buluyorusunuz.

Metro İle Ulaşım: Hacıosman – Yenikapı metrosunu kullanarak Şişhane istasyonunda inmeniz gerekmektedir. Burada Kasımpaşa çıkışını kullanarak ( Şişhane – Şişli ve Şişhane – Alibeyköy Minibüs duraklarının olduğu çıkış ) minibüslerin hareket noktasından aşağı doğru dümdüz aşağı inerseniz parkı sol tarafınızda göreceksiniz.

Otobüs İle Ulaşım: Otobüs ile ulaşım için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Eminönü istikametinden EM1 – EM2 – 77Ç – 77 – 47 – 47Ç 47N, Taksim istikametinden 54HT – 36T, hat numaralı otobüsleri kullanıp parkın hemen önünde bulunan durakta inbilirsiniz.

Minibüs İle Ulaşım: Şişli – Şişhane ve Şişhane – Alibeyköy Minibüs hatları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüsler parkın önünden geçiyorlar.

Araç İle Ulaşım: Taksim, Eminönü, Beşiktaş gibi merkez noktalardan ulaşımın oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hasköy sahili ile Kasımpaşa arasında açılan tünel ile de mesafe iyice kısalmış ve farklı bir güzergah daha ortaya çıkmıştır. Beşiktaş’tan tünele girip direk Kasımpaşa çıkışından çıkabilir, Taksim’den Eminönü istikametinde devam ederken Şişhane’den Kasımpaşa tabelalarını takip edebilir, Eminönü’nden gelirken de Galata ya da Eminönü Köprüsünü geçtikten sonra Kasımpaşa tabelalarını kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. E-5 üzerinden gelirken de Okmeydanı’na geldikten sonra (Her iki yönde de) Kasımpaşa çıkışlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.