Cumhurbaşkanlığı Külliyesi | Millet Camisi ve Kütüphanesi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi | Millet Camisi ve Kütüphanesi

Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, 750 bin metrekare alana kurulu büyük bir yerleşkeyi ifade ediyor. 2012’de yapımına başlanılan külliye, gündemden hiç düşmedi ve çok fazla eleştirilere maruz kalmasına rağmen milletçe sevilen, ziyaret edilen ve camisi, kütüphanesi, halka açık alanları ile Ankara’nın sembol gezilecek yerleri arasına giren bir yapı haline geldi. Buradan, Türkiye hakkında çok önemli kararlar alınıyor ve milletin yönetildiği bir merkez olması açısından yoğun ziyarete uğraması gayet doğal. Bugün, Amerika’nın Beyaz Sarayı veya İngiliz Kraliyet ailesinin konakladıkları sarayla karşılaştırılan ve bunlara göre çok büyük olduğu söylenilen külliyenin halka açık yerlerinin bulunması, yönetim binasının belirli bölgelerinin gezilebilmesi gibi imkanlar açısından diğerlerinden ayrılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hakkında bilgiler

2012’de yapımına başlanılan külliye, 2014’de tamamlanıyor. Önceleri, Başbakanlık yeri olarak düşünülmesine rağmen sistemin değişmesi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak kullanılıyor. Merkezi yönetimin hizmetindeki önemli odaların haricindeki bin 50 oda, halka açık. Ancak yönetim binasının gezilebilmesi için önceden ön rezervasyon işlemlerini yapmak lazım. Toplam, 1150 odası bulunan külliyenin, mimari yapısı itibariyle Osmanlı ve Selçuklu stillerinden oluştuğunu not edelim.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Binanın altı farklı girişi var ve 1024 odanın önemli bir kısmının Güney Kuzey cephesinde yer aldığı söylenilebilir. Bu bölümlerdeki odaların hemen hemen hepsi, idari binalardır. Koridor uzunlukları ise, 185 metre. Bu uzunluktan binanın ne kadar büyük ve geni olduğu anlaşılabilir.  64 dekarlık bir alan içerisinde yapılan peyzaj çalışmaları ile külliyenin etrafı çok daha güzel bir yeşillik alana kavuşturulmuş durumda. Binanın son teknolojiyle donatıldığını da  not edelim. Akıllı bina sınıfındaki külliyenin elektronik sistemleri, tek bir daireden yönetiliyor.

Beştepe 15 Temmuz Anıtı
Beştepe 15 Temmuz Anıtı

Beştepe Millet Camisi ve Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içerisinde bulunan Millet Camisi, Ankara’nın en büyük camilerinden birini ifade eder. 3 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği caminin dört minaresi var. Bir ana kubbeli caminin, dört yarım kubbesi bulunuyor. Toplam kurulu alanın büyüklüğü ise, beş bin metrekare kadar. Millet Camisi’nin yanı sıra, beş milyon kitabın yer aldığı kütüphanesi ile Türkiye’nin en büyük milli kütüphanesi olma özelliğini taşıyan mekana ev sahipliği yapan külliyenin imkanı olan herkes tarafından gezilmesi gerekir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni gezmek üzere her ay binin üzerinde başvuru gerçekleşiyor. Başvurular, Beştepe’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor. Gruplar halinde içeri alınan vatandaşların üzerleri aranmıyor ve hemen hemen idari binanın her yeri geziliyor.

Beştepe Millet Camisi - Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
Beştepe Millet Camisi – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Külliyede, eski dönemden beri devam eden defteri mahsusa geleneği de devam ediyor. Cumhurbaşkanını görmeye gelen ancak göremeyen kişilerin temennilerini not ettikleri defter, Cumhurbaşkanı tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca, devlete ilişkin eski evrak ve belgelerin restore edilmesini sağlayan bir bölüm daha var. Bu bölümde, arşivde zarar gören evrakların kurtarılması ve arşive kazandırılması sağlanıyor. Külliye’nin zemin katlarında yemekhane, bazı idari bina ve en alt katta da, 250 araçlık kapalı otopark var. Yemekhane’den artan yemekler ise, kesinlikle çöpe gitmiyor. Barınaktaki hayvanlara gönderiliyor.

Beştepe Millet Kütüphanesi - Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
Beştepe Millet Kütüphanesi – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Beştepe, 06560 – Yenimahalle / Ankara

Nasıl gidilir?: Ankara’nın Beştepe semtindeki külliyenin kurulu olduğu yer, Atatürk Orman Çiftliği alanıdır. Ankara’ya hakim bir noktayı ifade eden yere ulaşmak için ise izlenmesi gereken yol şöyle: Yenimahalle’ye giden otobüs ve metro hatları ile Beştepe’ye yakın bir durakta inilebilir. Bunun için kullanılması gereken metro hattı M1 ve M2’dir. Otobüs ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ulaşmak için ise, kullanılabilecek hatlar arasında 169 ve 339 var. Bu iki hatta da 7.caddeden geçer ve Yenimahalle’ye ulaşır. Tunalı Hilmi Caddesi üzerinden ise, 318 nolu otobüs ile Beştepe’ye ulaşılabilir. Konum bilgisi için tıklayın.