Değirmenburnu Tabiat Parkı Heybeliada / İstanbul

Sessiz sakin bir ortam, mis gibi deniz havası ve kokusu, orman içerisinde bulunan konumu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, çocuk oyun alanı ve daha fazlası bulunan Heybeliada‘daki Değirmenburnu Tabiat Parkı hakkında tüm bilgiler bu yazımızda. Nerede? ve nasıl gidilir? yanı sıra giriş ve kiralama ücretleri ve daha fazlasını sizler için kaleme aldık.

Değirmenburnu Tabiat Parkı

Değirmenburnu Tabiat Parkı
Değirmenburnu Tabiat Parkı

İstanbul’un kalabalık ve stersinden biraz olsun uzaklaşmak ve kendinize vakit ayırmak için en ideal noktalardan birisi. Deniz ve ormanın kucaklaşma noktasında bulunan konumu çeşit çeşit bitki ve hayvanın barındığı bu güzel yerde bir gün geçirmek enerjinizi tekrar yerine getireceği gibi bütün sinir ve stresinizi de azaltacak.

2011 yılında ilan edilen Değirmenburnu Tabiat Parkı, ismini 19. yüzyılın sonuna kadar un değirmeni olarak kullanılan yel değirmeninden almıştır.

Alan içerisinde çok farklı bitki çeşidine rastlamak mümkün. Bunları kısaca; Kızılçam, Fıstık Çamı, Sahil Çamı, Çakal Eriği, Akdeniz Defnesi, Akdeniz Servisi, Yaprak dökmeyen Manolya, Atlas Sediri, Malta Eriği, Çitlenbik, Erguvan, Tüylü Laden, Katırtırnağı, Orman sarmaşığı, Alev Ağacı, Kazayağı diye sıralayabiliriz.

Sincap, Kirpi, Tavşan, Köstebek, Saksağan, Serçe, Karga gibi çeşitli memeli hayvanlar ve kuş türlerine de rastlamak mümkün.

Değirmenburnu Tabiat Parkı Aktivite İmkanları

Piknik alanı içerisinde pek çok aktivite yapma olanağı mevcut. Yürüyüş ve bisiklet parkurları yanı sıra ip atlama ve voleybol oynama gibi aktiviteler için alanlar da bulunmaktadır. Ayrıca çocuklar da unutulmamış ve içerisinde salıncak, kaydırak gibi çocukların eğlenebileceği oyun alanı da kurulmuştur.

Değirmenburnu Tabiat Parkı Kiralama Hizmetleri

Değirmenburnu Tabiat Parkı Ücretleri
Değirmenburnu Tabiat Parkı Ücretleri

Piknik Masası: Giriş ücretini ödedikten sonra herhangi ekstra bir ücret ödemeden istediğiniz bir masaya kurulabilirsiniz.

Mangal: Telaş haliyle mangalı evde unutmuş olabilirsiniz ya da mangal yapmaya son anda karar vermiş olabilirsiniz bu durumunda tesis içerisinde bulunan kafeteryadan mangal kiralayabilirsiniz.

Semaver: Çay olmadan pikniğin tadı çıkmaz tabi ki. Hele bir de semaverde çay olursa tam keyif. Mis gibi okun ateşinde hazırlanan çay için siz de semaver kiralayabilirsiniz.

Bisiklet: Piknik yapmayı düşünüyorsanız bence bisiklet kiralamak biraz fazla lüks. Zaten piknik alanı iskeleye yürüyerek 15 dakika mesafede. Tüm gün kiralayıp yatıracağınıza alan içerisinde saatlik kiralayabilir böylece maddi olarak kara geçebilirsiniz.

Hamak: Keyfine düşkün olanların en çok sevineceği hizmet hamak. Mis gibi orman havasında denizin kokusu eşliğinde mangal sonrası keyif uykusu ne kadar da tatlı olur.

Değirmenburnu Tabiat  Parkı Giriş Ücreti ve Kiralama Ücretleri

Giriş Ücreti (Kişi Başı): 12 TL

Değirmenburnu Piknik Alanı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Değirmenburnu Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?
Değirmenburnu Tabiat Parkına Nasıl Gidilir

Adres: Heybeliada – Adalar / İstanbul

Ulaşım: Heybeliada’ya Bostancı, Kabataş, Kadıköy ve Eminönü’nden kalkan vapur seferlerini kullanarak keyifli bir deniz yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.