Delikli Koy – Çeşme / İzmir

Çeşme’de denize girebileceğiniz bir diğer yer de Delikli Koy. Delikli koy hakkında merak edilenler, özellikleri giriş ücreti, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri bu yazımızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Çeşme’deki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Delikli Koy Genel Bilgiler

Birkaç yıl öncesine kadar çevrede yaşayanlar haricinde kimsenin bilmediği Delikli Koy sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanların son keşif yeri. Burası sessiz ve sakin çünkü pek çok plaja göre denizi soğuk ve plajı çakıl kaplı. Tatilinde huzur arayanların daha çok tercih ettiği koyu özel kılan deniz içerisinde oluşan doğal kayalıklar. Zaten koyun ismi de bu doğal oluşum sonucu ortaya çıkan kayaların oyuklarından geliyor. Koy en çok bu kayaların ortasında oluşan oyuklardan denize girmek için tercih ediliyor. Bir başka tercih nedeni ise çevresinde kamp yapılabilecek alanların olması. Kampçılar hem kamp için hem deniz için hem de bu oluşumları görmek için burayı tercih ediyorlar.

Delikli Koy Plajı Özellikleri

Diğer Çeşme Plajları göz önüne alındığında nispeten daha sakin bir plaj. Denizi biraz daha soğuk ama temizlik konusunda diğer plajlar kadar temiz. Açıklarda yosunlu alanlar var ama bu temizliği bozmuyor hatta denize yukarıdan bakarken çok farklı bir görsel şölen sunuyor. Denizin dibi ve sahil tamamen çakıl taşlarla kaplı. Bu yüzden gitmeye karar verirseniz mutlaka deniz ayakkabılarınız yanınızda olsun.

Plaj bol rüzgâr alıyor ama bu rüzgâr çok sert değil. Zaman zaman rüzgârın etkisi ile deniz dalgalı olabiliyor.

Deniz derinliği bir anda arttığı için yeni yüzme öğrenenler ve çocuklu aileler için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Zaten sahil ve deniz tabanı çakıllı olması ve ulaşımın da kayalar üzerinden yürüyerek sağlanıyor olması da çocuklu ailelerin tercih etmemesi için başlıca nedenler.

Plaj içerisinde yiyecek veya içecek alabileceğiniz bir tesis maalesef bulunmuyor. Bu sebeple hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Son olarak plajda herhangi bir tesis olmadığı gibi giyinme kabini ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanların da olmadığını belirtelim.

Delikli Koy Giriş Ücreti 2022

Delikli Koy Giriş Ücreti
Delikli Koy Giriş Ücreti

Koya giriş tamamen ücretsiz. Burada ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir tesis de bulunmuyor. Hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Delikli Koy Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ovacık Mahallesi Çeşme / İZMİR

Ulaşım: Öncelikle Alaçatı Port’a gitmeniz gerekiyor. Daha sonra yaklaşık 4 kilometrelik yolu takip ederek buradan Alkoçlar Exclusive Alaçatı’yı geçtikten 500 metre sonra koyun patikasına ulaşabiliyorsunuz. Toplu Taşıma ile ulaşım ise şu an için yok. Konum bilgisi için tıklayın.