Laodikeia Antik Kenti Nerede – Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti / Denizli

Laodikeia Antik Kenti - 01
Laodikeia Antik Kenti - 01

Denizli çok eski bir yerleşim yeri. Kentte antik dönemlerden kalma birçok eser ortaya çıkıyor. Ayakta kalan antik kentlerde koruma altına alındı. Gelen turistler uğrak yerleri arasında koruma altına alınan antik kentler de var. Laodikeia kentinde insanın ilgisini farklı yapılar ve kullanılan malzemeler çekiyor. Bundan yüzyıllar öncesine dayanan hayatları hayal ediyorsunuz. Geçen zamanı düşüyorsunuz. Sonra kendi yaşadığınız dünyaya bakıyorsunuz. İçinizden “Kimler gelmiş, kimler geçmiş” demeden edemiyorsunuz.

Laodikeia Kentinin Tarihi

Tarihi çok eski bu kentin. Milattan öncelerine dayanıyor. İlk yüzyıllarda kurulmuş. Oldukça da iyi bir yere kurmuşlar kenti. Hemen yanında ırmak akıyor. Su kaynaklarına yakın olmak o zamanlar çok önemliydi tabi. Kentte girdiğinizde bunu fark ediyor ve alıyorsunuz. Su kemerlerine benzeyen yapıları nehir kıyılarına kurmuşlar. Kent adına kurucusu Antiokhos’un eşinden almış. Romalılar bu kenti oldukça sevmişler. Bu nedenle birçok eser ve yapıyı kente armağan etmişler. Roma yapımı eserleri kent içerisinde fark edebilirsiniz.

Kentte Hıristiyanlık yaygınmış. Bunu kiliseden anlayabiliyorsunuz. Hatta içerisindeki kiliseye Hıristiyanlar çok önem veriyor. Sebebi ise Asya’nın en önemli kiliselerinden veya en eski kiliselerinden biri olmasıymış. Ancak kilisenin pekte ayakta durduğunu söylemek mümkün değil. Ama rast gelirseniz ayin günlerinde Hıristiyan papazlar ve Hıristiyanlar buraya ayin toplantısı için geliyor. Kent milattan sonra büyük bir depreme maruz kalmış ve çökmüş.

 

Laodikeia Antik Kenti Gezilecek Yerleri

Laodikeia Antik Kenti - 05

Kent içerisinde antik kentte görebileceğiniz her şey var. Ama yapılar biraz daha farklı. Daha önce antik kent gezdiyseniz, buradan da çok farklı bir eserin çıkacağını beklemeyiniz. Yine de görülmesi gerekir. her antik kentin kendine göre bir imarı var. Ayakta kalan yapılardan bunu anlamak güç değil.

Büyük bir tiyatro var. Kentin kuzey taraflarında kalıyor. 20 bin kişilik kocaman bir tiyatro. Orkestrası ayakta ancak diğer kısımları yıkılmış durumda. Klasik bir roma tiyatrosunu andırıyor. Büyük tiyatronun haricinden birde küçük tiyatro yapmışlar. Burası da 15 bin kişilik. Sadece orkestrası ayakta kalmış buranın da. Gelelim stadyuma. 350 metre uzunlukta ve genişliği ise 60 metre kadar. Amfi şeklinde inşa edilmiş. Etrafında izleyiciler için 24 basamaklı seyirci kulesi var.

Anıtsal denilen birde çeşme var. Romalılar inşa etmişler. Şehrin en büyük caddesinin tam ortasında. Çeşmenin 2 tane havuzu var. Birisi doğuya, diğeri de batıya bakıyor. Kanadalı kazıcılar tarafından ortaya çıkarılmış. Çeşmenin kabartmalarında mitolojik konulara yer verilmiş. Vaftiz havuzu olarak da kullanılmış. Doğan çocuklar şehrin ortasındaki çeşmenin havuzlarında vaftiz ediliyorlarmış. Şehrin kuzey tarafında ise sadece oturma yerleri kalmış olan meclisi var. Aynı zamanda bu yerde büyük bir tapınak yer alıyor.

 

Laodikeia Kentine Ziyaret Saatleri

Kenti ziyaret etmek için pazartesi hariç haftanın her günü gidebilirsiniz. 09.00- 17.00 saatleri arasında müze gezmek için açık tutuluyor.

 

Laodikeia Kentine Giriş Ücretleri – 2022

Eğer müze karta sahipseniz, bedavadan girebilir ve kenti gezebilirsiniz. Ancak müze kartınız yoksa, 40 TL vererek giriş yapabilirsiniz.

 

Laodikeia Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Denizli merkeze oldukça yakın bir noktada yer alıyor antik kent. Merkezden minibüslere binerek Laodikeia kentine gelebilirsiniz. Doğrudan bu noktaya sefer düzenleyen acenteler var. Ancak özel arabanızla gitmeyi planlıyorsanız, şehir merkezini kuzeyine doğru gitmeniz gerekecek. Ankara Bulvarı yolunu kullanmanız ve Laodikeia tabelalarını takip etmeniz sizi kente götürecektir. Kent şehir merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta.

 

Laodikeia Antik Kenti Resimleri

 

Laodikeia Antik Kenti Krokisi