Ana sayfa Türkiye Mardin

Deyrulzafaran Manastırı | Tarihi, Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – MARDİN

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı - Mardin

Deyrulzafaran Manastırı, Mardin dendiğinde akla gelen en önemli kültürel simgelerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Süryani Ortodoks inanışına mensup bireylerin ibadet yeri ve bir zamanların Patriklik Merkezi olan bu manastırda mistik bir geziye çıkmak mümkün.

Mardin’in ‘Dinlerin ve dillerin buluştuğu kavşak’ olarak tanımlanmasını somut bir örnekle kanıtlamasını sağlayan Deyrulzafaran Manastırı’na daha yakından bir göz atalım!

Kısa bilgi: Doğu bölgesinin taçsız kralı Mardin‘e kadar gelmişken buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mardin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın.

Kısa Manastır Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Deyrulzafaran Manastırı Hakkında Tarihi Bilgiler

Deyrulzafaran ya da Süryaniler’in tercih ettiği ismiyle Mor Hananyo Manastırı, Mardin’e yaklaşık 5 km uzaklıkta dağlar arasındaki bir vadide bulunmaktadır. İlk yapının 5. yüzyılda inşa edildiği manastırda farklı özellikte ve dönemlerde kullanılmış yapılar bulunmaktadır.

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı Tarihi

Romalılar döneminde kale olarak kullanılmasından sonra bazı Azizler tarafından manastıra dönüşüm başlar. Tarihte Mor Şleymun Manastırı adıyla da anılmış olan Deyrulzafaran’ın 15. yüzyıldan sonra Zafaran yani Safran çiçeklerinden esinlenilerek Deyrulzafaran adıyla anıldığı kabul edilmektedir.

Süryaniler için hala çok özel bir mekân olan Deyrulzafaran Manastırı’nın dini anlamda çok değerli olmasının yanı sıra kültürel açıdan da değerlidir. 1895 yılında vefat eden 4. Petrus, manastır patrikliği görevine ek olarak bölgedeki ilk matbaayı getiren isimlerdendir.

Bu da aslında manastırın kültürel gelişmeleri de tetikleyen bir özelliğe sahip olduğunu gösterir. 2021 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan manastır çok özel yapıları sayesinde hemen her turistin görmesi gereken yerler arasındadır.

Gezilmesi Gereken Yerler

Manastır, dini bir merkez olmasının yanı sıra turistik bir alan olarak da yıl boyunca sayısı milyonları aşan insan topluluklarını ağırlar. Belirli saatlerde ayinlerin gerçekleştirildiği ve bu saatlerde ziyaretin kapalı olduğu manastırda ayin saatleri dışında dilediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki geziler bir rehber eşliğinde gerçekleşir ve her kafile rehber eşliğinde gezintisini tamamlayarak manastırın toplanma alanına geri döner.

1. Güneş Tapınağı

Deyrulzafaran Manastırı’nın en eski kısımlarından olan Güneş Tapınağı, Süryani inanışından önceki dönemlerde bölge halkının Güneş’e kurban kestiği ve ayinler düzenlediği bir yerdir. Bu tapınağı özel kılan ise tarihi kadar kendine has yapısıdır. Gezi sırasında rehberin de anlattığı bir detay var ki görenleri kendine hayran bırakır.

Güneş Tapınağı inşa edilirken her birinin ağırlığı yüzlerce kilo ile ifade edilebilecek olan taşlar harç kullanılmadan birbirine geçmeli şekilde yerleştirilmiştir. Taşlar arasına elinizi dahi sokabildiğiniz bazı kısımlardan harç olmadığını görebilirsiniz. Zaten tapınak girişinde taşların düz değil diyagonal dizildiğine bakarak bu harika mimari karşısında hayran kalabilirsiniz.

2. Patrikler Mezarlığı

Deyrulzafaran Manastırı dini bir yapı olması ve geçmişte Süryaniler’in merkezi kabul edilmesi nedeniyle pek çok patriğin ‘Diriliş Günü’ne kadarki istirahatgâhıdır. Öyle ki manastır içerisinde gömülü 52 adet patrik vardır. Bunlar arasında en önemlisi de bölge ve Süryanilerin saygı duyduğu Hanna Dolapönü(Dolabani)’dür.

Yüzleri doğuya çevrili şekilde ve oturur vaziyette gömülen patrikler Hz. İsa’nın yeniden dirileceği güne kadar burada kalacakları inanılır. Bu patriklerin gömülü olduğu alan mezar özelliği taşıması ve küçük olması nedeniyle ağır koksa da tarihe şahitlik etmek adına mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

3. Zafaran Cafe

Deyrulzafaran Manastırı’nda kültür ve tarih dolu bir sefere çıktıktan önce ya da sonra Zafaran Cafe’de harika bir deneyim yaşamanız mümkün. Yazın vadiden esen serin esintiler eşliğinde zaman geçirebileceğiniz bu mekânın en özel lezzetlerini de tatmadan ayrılmamanızı öneriyoruz. Peki, bu lezzetler nelerdir?

Deyrulzafaran Manastırı’na dair unutamayacağınız lezzet kesinlikle Süryani Çöreği olacaktır. Tarçın, hurma ve daha pek çok baharatla hazırlanan bu lezzeti Safran Aromalı Çay ile denemelisiniz. Kültürel seyahati harika bir lezzetle taçlandırak oldukça özel olacak!

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Manastırın üst kısmını gezmek için 20 TL giriş ücreti ödemeniz gerekir. Cafe kısmı ise giriş ücretine tabi değildir.

Ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü 08.30 ile 16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Deyrulzafaran Manastırı Ulaşım Bilgileri

Adres: Eskikale, Deyrulzafaran Yolu No:1 D:2, Pk: 47100 – Artuklu / Mardin

Nerede?: Mardin’e yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na toplu taşıma ile ulaşamazsınız. Özel aracınızla Mardin’den Nusaybin yolu istikametine doğru ilerlemelisiniz.

Nasıl gidilir?: Mardin Kapalı Cezaevini’n çaprazında bulunan kavşaktan sola doğru dönerek yolu takip etmelisiniz. Dar bir yolda 3-4 km ilerledikten sonra karşınıza bütün ihtişamı ile Deyrulzafaran Manastırı gelecektir. Aracınızı ücretsiz otoparka bırakarak manastıra girebilirsiniz.

Konum Bilgisi