Ana sayfa Türkiye Seyahat Bilgileri

Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller
Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

Dünya çapında birçok ünlü film ve diziler, lüks ve görkemli otellere sahne olmuştur. Bu otellere, muhteşem manzaralar, lüks iç mekanlar ve özel hizmetler neden olmuştur.

Başrol oyuncuları ve ekipler, bu otel odalarında kalırken, aynı zamanda harika bir atmosfer ve dekorasyon için de kullanılmıştır. Bu makalede, dünya çapında çekilen en ünlü dizi ve filmlerin sahnelerinin çekildiği oteller hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Dipnot: Çoğunluğu İstanbul‘da olan bu eşsiz otellere göz geçirirken, İstanbul’daki Tarihi Müzeler için oluşturduğumuz listemizi de mutlaka inceleyin.

Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

Lüks ve prestijli oteller, film ve diziler için sık sık sahne olarak kullanılmıştır. Bu mekanlar, görkemli atmosferi, mükemmel manzaraları ve özel hizmetleri ile dikkat çekmektedir. Başrol oyuncuları ve ekip, bu otellere konaklarken, aynı zamanda sahne için de kullanılmıştır.

Bu yazıda, dünya çapında ünlü film ve dizilerin sahnelerinin çekildiği en popüler oteller hakkında bilgiler vereceğiz.

Dipnot: İstanbul‘daki bu güzel yerlere göz geçirirken, İstanbul’da Ücretsiz Gezilebilecek Müzeler için oluşturduğumuz listemizi de mutlaka inceleyin.

1. Pera Palace Hotel – İstanbul

Pera Palace Hotel
Pera Palace Hotel

Pera Palas’ın bilinen hikayesi 19.yy’ın sonlarına dayanmaktadır. 1888 yılında Paris – İstanbul seferlerine başlamış olan Orient Express, kendi yolcularının alıştığı konfora ait İstanbul’da herhangi bir otel bulunmamaktaydı.

1892 yılında yapım çalışması başlayan ve 1895 yılında ise açılış balosu yapılan Pera Palace Hotel, Orient Express yolcularının rahatlığına ve konforuna uygun halde bulunmuştu. Pera’nın Tepebaşında bulunan otel Küçük Avrupa olarak bilinmektedir. Pera Palace Haliç manzarasına hakim olmasının yanı sıra sosyal aktivite ve kültürel faaliyetlere de hakimdi.

1896 yılında kendi işletmesini kuran ve Orient Express’in sahibi olan La Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Européens, mimar Alexandre Vallaury’nin yaptığı Pera Palace Hotel’in yarı ortağı olmuştur. Pera Palace Hotel 1. Dünya Savaşı zamanına kadar oldukça ilgi gören bir otel olmuştur.

Pera Palace İstanbul’un en gösterişli oteli olarak açılışını yapmasının yanı sıra bulunduğu dönemin, Osmanlı Sarayları haricinde elektriğe, ilk elektrikli asansörüne ve ilk sıcak suyuna sahip olan oteldi.

Türkiye’de Avrupa standartlarında bulunan ilk oteli olan Pera Palace Hotel, oldukça fazla tarihi olaya şahitlik etmiştir ve İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olmuştur.

2. Büyük Londra Oteli – İstanbul

Büyük Londra Oteli
Büyük Londra Oteli

1891 yılında inşa edilmiş olan Büyük Londra Oteli yada bir diğer adıyla Grand Hotel De Londres, İstanbul’un Rumeli yakasında yer alan Tepebaşı’nda yer almaktadır.

Büyük Londra Oteli ilk olarak konut olarak inşa edilmiş ve ardından otel olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyılda batılı turistlerin kalması için açılan ilk oteller arasında yer almaktadır.

Büyük Londra Oteli bulunduğu dönemin İstanbul’unu Avrupa’ya anlatmaya çalışan birçok önemli diplomasi, sanat ve bilim insanını ağırlamıştır. Büyük Londra Oteli halen daha otel olarak hizmet vermektedir.

3. Splendid Palace Hotel – İstanbul

Splendid Palace Hotel
Splendid Palace Hotel – Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

60 odası ve 9 süiti bulunan Splendid Palas Hotel 1908 yılında kurulmuştur. Sakızlı Müşir Kazım Paşa tarafından yaptırılan Splendid Palas Hotel her ne kadar art nouveau tarzından etkilenmiş olsada daha çok doğu – batı sentezi kullanılmıştır.

İstanbul’un en gözde ve en saygın konumlarından biri olan Splendid Palas Hotel yabancıların balolarına bir çok ev sahipliği yapmıştır.

Splendid Palas Hotel Balkan Savaşları sırasında hastane sayısının yetersizliğinden dolayı birçok kez hastane olarak kullanılmış ve 1. Dünya Savaşından hemen sonra Rus askerleri ve aileleri için konaklama hizmeti de vermiştir.

Splendid Palas Hotel’i önemli kılan bir diğer konu ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 ile 1934 yıllarında oteli ziyaret etmesidir.

4. Anastasia Meziki Butik Otel – İstanbul

Anastasia Meziki Butik Otel
Anastasia Meziki Butik Otel

19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş olan Anastasia Meziki Hotel, 20. yüzyılın başlarında Şahbaz ailesine ve sonrasında ise Karayan ailelerinin mülkiyeti olmuştur.

Rönesans tarzını sahip olan Anastasia Meziki Hotel, İtalyan mimarisine sahip olmasının yanı sıra dikdörtgen bir plana sahip olan köşktür.

Anastasia Meziki Hotel’in bahçesinde Bizans Dönemine ait izlere de rastlanmaktadır. Tarihi dokuya sahip olan Anastasia Meziki Hotel, bu dokuya zara verilmeden restorasyonlar yapılmıştır.

5. A’jia Hotel – İstanbul

A’jia Hotel
A’jia Hotel

A’jia Hotel olarak bilinen Ahmet Rasim Paşa Yalısı, 1897 yılında çıkan yangından dolayı harap olmuş ve 1898 yılında sadece bir kısmı yeniden inşa edilebilmiş ve daha sonra yenisi tekrardan inşa edilmiştir.

1917 yılında yaşanan Rus İhtilali’nden kaçan ve Ahmet Rasim Paşa Yalısı’na sığınan Beyaz Ruslar’dan bazıları burada yaşamıştır. Trablusgarp valisi olan ve burada ölen  Ahmet Rasim Paşa’nın varisleri ölümünün hemen ardından yalıyı İstanbul Belediyesi’ne satmıştır.

Daha sonra Korgeneral Şükrü Naili Gökberk Paşa’ya hediye edilen yalı Korgeneral Şükrü Naili Gökberk Paşa tarafından kabul edilmediğinden dolayı Vilayet Özel İdaresine devredilerek ilkokul olarak kullanılmaya başlandı.

Fakat fazla yıpranmış olan yalı 1974 yılında boşaltılmıştır. 2004 yılından bugüne kadar otel olarak kullanılan Ahmet Rasim Paşa Yalısı 2004 yılında adını A’jia Hotel olarak değiştirmiştir.

6. Old Greek House – Nevşehir

Old Greek House - Nevşehir
Old Greek House – Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

Nevşehir’de bulunan ve Asmalı Konak adıyla biline Old Greek House 1800’lü yıllarda yapılmış olan bir Rum evidir. 1924 yılında yaşanan mübadele sırasında Selanik’ten buraya göçen bir aileye verilmiştir.

1938 yılında ise bulunduğu kasabaya öğretmenlik yapmak amacıyla gelen Öztürk ailesinin dedeleri tarafından alınmıştır. 1992 yılına kadar burada yaşayan Öztürk ailesi burayı otel ve restoran olarak kullanmıştır.

Kapadokya’nın en ünlü otellerinden biri olan Old Greek House’un iki katı, 32 yatağa sahip 15 odasının yanı sıra büyük bir avlusu ve terası bulunmaktadır.

7. The Plaza Hotel – New York

The Plaza Hotel - New York
The Plaza Hotel – New York

Fransız Rönesansın’dan esinlenilerek yapılan bu şato, Henry Janeway Hardenbergh tarafından 21 katlı bir şato olarak tasarlanmıştır. Plaza Hotel’in içerisinden 800’den fazla oda bulunmaktadır.

2008 yılında yapılan tadilatın ardından The Plaza Hotel’in 282 odası ve 181 apartman dairesi haline dönüştürülmüştür. 1905 yılından 1907 yılına kadar bu otel mevcut yapısıyla değiştirilerek hizmet vermeye devam etmiştir.

8. The Timberline Lodge – Oregon

The Timberline Lodge - Oregon
The Timberline Lodge – Oregon

Portland’ın 97 km doğusunda bulunan Clackamas County, Oregon’da Hood Dağı’nın güney kısmında bulunan bir dağ evidir. 1936 yılından 1938 yılına kadar İnşaat İlerleme İdaresince inşa edilen The Timberline Lodge, Büyük Buhrandan hemen sonra yerel zanaatkarlar tarafından inşa edilmesine devam edilmiştir.

9. Hotel Sidi Idriss – Tataouine

Hotel Sidi Idriss - Tataouine
Hotel Sidi Idriss – Tataouine

Tunus’un Matmata bölgesinde bulunan Hotel Sidi Idriss Star Wars filmlerinin çekimlerinde kullanılan oteldir. Uzun yıllar önce inşa edilmiş olan Hotel Sidi Idriss önceleri geleneksel olan Berberi evidir.

Tüm yıl boyunca açık olan Hotel Sidi Idriss birçok film için kullanılmış olsa bile hiçbir şekilde dekorasyonuna zarar verilmemiştir.

10. Fontainebleau – Miami Beach

Fontainebleau - Miami Beach
Fontainebleau – Miami Beach

Fransız Kraliyet Saraylarından biri olan ve en büyükleri içerisinde yer alan Fontainebleau, Paris’in şehir merkezine olan uzaklığı 55 km’dir. Paris’in şehir merkezinde bulunan Fontainebleau şehrinde yer almaktadır.

Fontainebleau 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir. 1. François zamanında inşa edilen Fontainebleau, içerisinde birçok avlu bulundurur.

Sizin de, ‘Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller’ listemize eklenmesini istediğiniz bilinmeyen yerler var ise bize yorum olarak yazmayı unutmayın! :)