Doğu Ekspresi Hakkında En Çok Merak Edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi - Merak Edilenler
Doğu Ekspresi - Merak Edilenler

Doğu Ekspresi, son yıllarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi olurken seyahat etmeyi sevenler için oldukça ilgi çekici olmayı başarıyor. Özellikle kış mevsiminde çok yoğun talep gören Doğu Ekspresi ile alakalı merak ettiğiniz hemen her konuda en özel bilgilere ulaşabileceğiniz bu rehberimize hemen göz atmaya başlayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Bu rehberi inceledikten sonra Doğu Ekspresi ile harika bir deneyim yaşamak sizin için de mümkün olacak. Hadi şimdi detaylara bir göz atalım!

1. Doğu Ekspresi 2021 Bilet Ücretleri Ne Kadar?

Doğu Ekspresi Bilet Ücretleri
Doğu Ekspresi Bilet Ücretleri

Doğu Ekspresi turuna çıkmak ve bu tur ile birlikte harika bir deneyim yaşamak isteyenler için en önemli konulardan bir tanesi de bilet fiyatlarıdır. Peki, Doğu Ekspresi’ne katılmak istediğinizde ödemeniz gereken ücretler nelerdir?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları farklı seçeneklerle sizlere sunuluyor. Pulman yani koltuklu vagonlarda bir bilet satın almak istediğinizde 58 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak bu uzun yolculuk için daha mantıklı olan örtülü kuşetli seçenek daha değerli olacaktır. Örtülü kuşetli vagonda alacağınız bir bilet için ödemeniz gereken ücretse kişi başı 78 TL olacaktır. 

Yataklı vagonlarda seyahat etmek isteyenler için artık klasik Doğu Ekspresi yerine Turistik Doğu Ekspresi’ni tercih etmek gerekiyor. Bunun için de ödemeniz gereken ücret 2 kişilik bir kompartıman için kişi başı 294,5 TL şeklindedir.

Tek kişi için ise ödemeniz gereken tutarın 480 TL olacağını unutmamalısınız. Doğu Ekspresi’nde 60 yaş üstünde olanlar, öğretmenler ve gençler için de %15’lik bir indirim olduğunu unutmamalısınız.

2. Doğu Ekspresi Rotası Nedir?

Doğu Ekspresi Rotası
Tren Yolculuğunun Asıl Rotası

Trene binip doğu şehirlerine yolculuk yapmak geçmişte bu denli etkileyici bir aktivite olmasa da kış ile birlikte manzara ve tren ortamı oldukça etkili oluyor. Bu kapsamda Doğu Ekspresi’ne katılmak isteyenler için yolculuk Ankara’da başlıyor. Sonra sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçen tren son durağı olan Kars’ta duraklıyor. 

Ekspresin tam tersi istikamette giderek her gün yüzlerce insana unutulmaz bir deneyim yaşattığını da ifade etmek gerekir. Trenin duraklarda ne kadar bekleyeceği ile alakalı bir düzen olmaması yolcuların sürekli trenin yanında olmalarını gerektiriyor. Aksi takdirde yolculuğunuzun ortasında bir durakta unutulabilirsiniz.

3. Doğu Ekspresi Yolculuğu Ne Kadar Sürüyor?

Doğu Ekspresi Yolculuğu
Trende Yolculuk Süreleri

Ankara Tren Garı’ndan başlayan yolculuğunuz yaklaşık 25 saat sonra Kars Tren Garı’nda sonuçlanıyor. 17.55’te hareket eden tren sizi ertesi gün 18.55’te Kars’a ulaştırıyor. Rötar, bekleme ve diğer bazı durumlar nedeniyle yolculuğunuzda maksimum 4 saat uzama olabileceğini de ifade etmek gerekiyor. Her halükârda yolculuk 25 ila 29 saat arasında sona ermiş oluyor. 

4. Vagon Tercihinizi Nasıl Yapmalısınız?

Doğu Ekspresi Vagon Tercihi
Vagon Tercihi

Rahatına düşkün bir seyahat severseniz ve sizin için konfor her şeyden önemliyse bu durumda yapmanız gereken tek şeyin yataklı vagonda seyahat etmek olacağını bilmelisiniz. 2 adet yatak, dolap, mini buzdolabı ve ellerinizi yıkayabileceğiniz bir lavabo bu vagondaki kompartımanlarda size sunulan şeyler. 

Örtülü kuşetli vagondaki kompartımanlarda 4 adet yatak ve diğer özellikler mevcut. Burada da yatak konforunu yaşayabiliyor olsanız da 4 kişinin küçük bir alanda zaman geçirecek olması sizi bir nebze rahatsız edebilir. Pulman olarak bilinen vagonların ise tamamen koltuklu olduğunu söylemek gerekir. 25 saat boyunca oturarak giderim derseniz bu çılgınlığı yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Yataklı ve örtülü kuşetli vagonlarda her kompartıman için sıcaklık ayarı yapılabiliyor. Üstelik temiz çarşaf verilmesi de sizin için oldukça özel bir seçeneğe kapı aralıyor. Konforunuzu fazlasıyla düşünüyorsanız pulman dışındaki iki seçenek sizin için doğru olacaktır.

5. Tuvalet İhtiyacı Nasıl Gideriliyor?

Tuvalet İhtiyacı
Tuvalet İhtiyacı

Trenle alakalı en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ortak kullanım alanları ile alakalı oluyor. Ortak kullanım alanları çok hor kullanılmıyor. Çünkü bu seyahate katılan insanlar genellikle çok seyahat eden ve sizinle benzer hassasiyetlere sahip insanlar oluyor. Yataklı vagonlarda her vagonda 2 adet tuvalet var. Bu anlamda tuvaleti kullanan kişi sayısı az. Çünkü vagondaki toplam kompartıman sayısı 7’dir. Zaten TCDD görevlilerinin tuvaletleri de sık sık temizlediklerinden söz etme gerekir.

6. Trende Yemek Var mı?

Trende Yemek
Trende Yemek

Trende bulunan yemekli vagonda dilediğiniz kimi yemek yiyebilir ve vakit geçirebilirsiniz. 4 kişilik masalarda sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz gibi alkol satışının olması sayesinde de arzu ettiğiniz şekilde bir deneyime kapı aralayabilirsiniz. Menünün oldukça zengin olduğu Doğu Ekspresi ile alakalı menüde yazan her yemeği bulamasanız da aç kalmayacağınızı ifade etmek gerekir. Üstelik yiyecekler için ödemeniz gereken ücretler de oldukça makul seviyelerde.

7. Valiz Bölümü Var mı?

Doğu Ekspresi Valiz Bölümü
Doğu Ekspresi Valiz Bölümü

Hayır, yok. Valizinizi yatacağınız yerden ayrı bir yere koyamıyorsunuz. Yataklı vagonlarda kompartıman içerisinde valiziniz için bir yer ayrılmış olsa da örtülü kuşetli vagonda bu da yok. Bu nedenle de çok büyük bir valizle seyahate çıkmamanızı öneriyoruz. 

8. Trende Evcil Hayvan ile Seyahat Mümkün mü?

Doğu Ekspresi Trende Evcil Hayvan
Trende Evcil Hayvan

Doğu Ekspresi boyunca evcil hayvanlarınızı da seyahat arkadaşınız olarak yanınızda gezdirebilirsiniz. Üstelik evcil hayvanlarınız için satın alacağınız biletler de %15 indirimli oluyor. Bu nedenle de trende evcil hayvanla seyahat deneyimi oldukça keyifli bir hal alıyor.

9. Sigara Yasak mı?

Trende sigara içmek
Trende sigara içmek

Trende sigara içmek kesinlikle yasak. Ancak kompartımanınızı içeriden kilitleyerek bu yasağı delebilirsiniz. Her ne kadar tasvip edilmeyen bir durum olsa da bir şikâyet gelmediği sürece trende sigara içebilirsiniz.

10. Doğu Ekspresi Yorucu mu?

Doğu Ekspresi Yorucu mu
Doğu Ekspresi Yorucu mu

Doğu Ekspresi’nin yorucu olup olmadığı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu nedenle de insanlar bilet almadan genellikle bu soruyu sorarlar. Eğer siz de Doğu Ekspresi ile yolculuk yapacaksanız yolculuğunuzun hiç yorucu olmayacağını ifade edebiliriz. Çünkü dilediğiniz zaman ayaklarınızı uzatıp dinlenebiliyorsunuz.