Dolmabahçe Cami | Nerede, Tarihi Bilgiler – İSTANBUL

Gerçek adı Bezm-i Alem Valide Sultan Cami olan cami, Dolmabahçe saat kulesi‘nin tam karşısında ye almasından dolayı Dolmabahçe Cami olarak da bilinir.

Dolmabahçe Cami Tarihi

1852 yılında, Bezmialem Valide Sultan emri ile, mimar Garabet Balyan tarafından yapımına başlanan cami, Valide Sultan’ın vafatından sonra oğlu Sultan Abdülmecit tarafından tamamlatılmıştır. 1853 yılında yapımı tamamlanan cami 23 Mart 1855 yılında ibadete açılmıştır. Konum olarak ise Beşiktaş ile Kabataş arasında bulunan sahil kıyısında yer alan cami, Dolmabahçe Sarayı saat kulesi’nin tam karşısında yer alır.

1948 – 1961 yılları arasında deniz müzesi olarak kullanılan cami, Müze’nin yeni binasına taşınmasından sonra tekrar ibadete açılmıştır. Cami en son 1966 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Mimari Yapısı

Cami, deniz kenarında bir avlunun ortasında konumlandırılmıştır. Üst kısmı, Kubbe ile örtülü olup kubbeye geçiş elemanı pandantiftir. Caminin ampir üsluptaki sekizgen planlı ve kubbeli muvakkithanesi ise meydan düzenleme çalışmaları esnasında cadde üzerinden kaldırılarak deniz tarafındaki şuan bulunduğu yere nakledilmiştir.

Taş ve mermerden inşa edilmiş olan caminin ön cephesini boylu boyunca iki yandan dışa taşan, iki katlı Hünkar Kasrı kaplamaktadır. Küçük bir saray görünümünde olan bu yapıya, biri cephede cami ile ortak kullanılan, diğerleri yan cephelerde yer alan üç kapıdan girilmektedir.

Caminin bünyesinden ayrı tutulan minareler kasrın iki köşesinde yükselir. İnce, uzun formları ve yivli gövdeleriyle dikkat çeken minarelerde şerefe altları akant yaprakları ile süslenmiştir.

Dolmabahçe Cami Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ömer Avni Mh., 34427 – Beyoğlu / İstanbul

Nasıl Gidilir: Ulaşımın oldukça kolay olduğu Dolmabahçe Cami’ne Taksimden 20 Dakikalık yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Otobüs İle; Eminönü, Levent, Etiler, Mecidiyeköy, Şişli gibi merkez yerlerrden Beşiktaş’a giden otobüslere binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Metrobüs İle; Zincirlikuyu durağında Metrobüsten inip Beşiktaş çıkışından çıktıktan sonra, Minibüs veya Beşiktaş otobüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Metro İle; Gayrettepe durağında indikten sonra, Beşiktaş çıkışından çıkarak yine Minibüs veya Beşiktaş otobüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Vapur İle; Üsküdar- Beşiktaş hattını kullanarak Beşiktaş iskelesine geldikten sonra 5 dakikalık yürüme sonucu buraya ulaşabilirsiniz.

Özel Araç İle; Levent, Taksim, Eminönü veya Etiler yönünden gelecek olanlar hemen sarayın bitişiğindeki ücretli otoparka araçlarını bırakabilir ve Camiyi ziyaret edebilirler.

Konum Bilgisi