Dominik Cumhuriyeti'nde Gezilecek En İyi 10 Yer!
Dominik Cumhuriyeti'nde Gezilecek En İyi 10 Yer!

Dominik Cumhuriyeti Survivor ile adı alınır oldu. Bizde durmadık Dominik’e nasıl gideriz? gezilecek yerleri nelerdir? saat farkı ve para birimi nedir? tek tek sizler için araştırdık. Dominik Cumhuriyeti tatil yapanların anlata anlata bitiremediği, plajlarının güzelliği ve insanlarının eğlenceli olmasıyla tanınan rengarenk bir ülkedir.

Ülkenin insanları genellikle sıcak kanlıdır. Dominik Cumhuriyeti’nde insanlar genellikle mutludur ve eğlenceye çok düşkündür.  Ülkede hemen hemen her yerde parti yapan insanları görebilirsiniz. Dans kültürleri gelişmiştir.

Ayrıca ülkemizde TV’de yayınlanan Survivor programının çekimleri de Dominik Cumhuriyeti’nde yapılıyor. Yarışmanın çekildiği ada Survivor izleyicileri tarafından da merak ediliyor. Sizde Dominik Cumhuriyeti’nde tatil yapmak, ülkeyi derinden tanımak istiyorsanız ayrıntılar yazımızda bulabilirsiniz..

Dominik Cumhuriyeti (Dominican Republic) Ülke Bilgisi

Dominik Cumhuriyeti (Dominican Republic)
Dominik Cumhuriyeti (Dominican Republic)

Dominik Cumhuriyeti, 10.648.613 toplam nüfusuna sahip bir ülke. Dominik Cumhuriyeti’nin yüzölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometredir. Dominik Cumhuriyeti’ni en önemli kılan özelliği Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır. Ülke, Karayiplerdeki Hispanyola Adası üzerine kurulan bir ada ülkesidir.

Dominik Cumhuriyeti’nde resmi dil olarak İspanyolca konuşulur. Dominik Cumhuriyeti turistik bir bölge olduğundan yaygın olarak İngilizce’de kentte kullanılmaktadır.

Ülkede dini inanç özgürlüğü vardır ve bu özgürlük anayasal güvence altındadır. Nüfusun %95’ini Hristiyanlar oluşturur. %2,6’sı herhangi bir dine inanmamayı tercih etmektedir. Nüfusun %2,2’si ise diğer dini inançlara sahiptir.

Başkenti neresi?

Dominik Cumhuriyeti’nin en büyük yerleşimi güney sahilindeki Başkent Santa Domingo‘dur.

Santa Domingo Karayipler’in en popüler yerlerinden birisidir. Santa Domigo Amerika’daki ilk sömürge başkentiydi.

Para Birimi

Dominik Cumhuriyeti’nin resmi para birimi ise Dominik Pesosu’dur.

Ülkede Güvenlik Durumu?

Ülke genelinde polis görmek çok zor onlar yerine elleri tüfekli özel güvenlikler görebilirsiniz. Ülkede genellikle beyzbol yapılır. Dünyanın en iyi beyzbol oyuncuları arasında Dominikli sporcular fazlasıyla yer almaktadır.

Vize Nasıl Alınır?

Dominik Cumhuriyeti’ne tatil yapmak için gidiyorsanız ve 30 günlük bir ziyaret sizin için yeterliyse vizenizi kolay bir şekilde havalimanından alabilirsiniz. Umuma mahsus pasaportlar vizeye tabidir.

Hava Durumu

Dominik Cumhuriyeti tropikal iklimin hakim olduğu bir ülkedir.  Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığı 26 derecedir. Ağustos ayı genellikle bunalıcı bir şekilde sıcak olur.

Ülkede sıcaklıklar mevsimsel değil, bölgesel olarak değişmektedir. Gideceğiniz bölgeye göre tercih yapmanız daha doğru olacaktır.

Ekim ve Mayıs arası kuzey kısımlar, mayıs ve ekim arası güney kısımlar yağmurludur. Bu yağmurlar serinletici olur ve uzun sürmez, yarım gün sürer. Bu dönemlerde tatil yapmayı düşünecek olursanız hava durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Dominik Cumhuriyeti -> Türkiye arası saat farkı?

Dominik Cumhuriyeti Türkiye’den yaklaşık olarak +7 saat fark vardır. Yani Dominik’de Perşembe saat: 13:00 ise Türkiye’de Perşembe bu saat: 20:00 denk gelir. Ulaşım ve uçuş planlarınızı bu zamana dilimine göre yapmanız gerekir.

Dominik Cumhuriyeti -> İstanbul arası uçakla kaç saat sürer?

Istanbul Ataturk Airport ile Dominik cumhuriyeti arasındaki uçuş mesafesi 9386 km dir. Bu mesafe ortalama olarak 700 km/h hızla giden bir yolcu uçağı ile yaklaşık 13 saat 24 dakika zaman almaktadır. Aktarmalı uçuşlarda bu süre biraz daha artabilmekte.

Yemek Kültürü

Dominik kahvaltıda meşhur mangu servis edilir. Mangu; peynir, bacon ve yeşil muz ile hazırlanır. Ülkede öğle yemeklerinde ise pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan La Bandera Dominicana denilen yemek yenir.

Eğlence – Plaj

Dominik Cumhuriyeti denilince akla ilk olarak ülkede yer alan plajlar geliyor. Plajlar her mevsim açıktır. Birbirinden güzel, rengarenk ve çeşitli aktivitelerin bulunduğu plajları siz de çok seveceksiniz.

Dominik’de her yıl temmuzun son haftası veya ağustosun ilk haftasında Santo Domingo Merengue Festivali yapılır.

Bu festival ülkenin en önemli müzik festivalidir. Bir başka müzik festivali, Puerto Plata Merengue Festivali ise her yıl ekimin üçüncü haftasında gerçekleştirilir. Dominican Republic Jazz Festival de çok sevilen bir festivaldir.

Dominik Cumhuriyeti’nde Gezilecek 10 Yer

Donimink’e gitmişken gezmeden olur mu? Bir birinden güzel bu yerleri görmeden Domik’e gittim demeyin. İşte gezilecek en iyi yer!

1. Santo Domingo

Santo Domingo - Dominik
Santo Domingo – Dominik

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkentidir. Avrupalıların kurduğu en eski yerleşmedir. Bartolomeo Kolombus tarafından kurulmuştur. Bu kent gezilip görülmeye değer bir yerdir. Her yıl sayısız ziyaretçisini ağırlayan kente geldiğinizde; Dominik İnsan Müzesi, Ulusal Kütüphane, Santo Domingo Katedrali, Diego Colombo Sarayı, Ulusal Saray ve Ozama Kalesini ziyaret edebilirsiniz.

2. Punta Cana

Punta Cana Dominik Cumhuriyeti’nin en popüler plaj destinasyonlarından birisidir. Buradaki plajlar hem Karayip hem de Atlantik Okyanusu’na bakıyor olması bu plajları değerli kılıyor. Punta Cana genellikle sığ sulardan oluşuyor.

Punta Cana, 100 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Buraya geldiğinizde derin sularda balık avlayabilir, yunus ve köpek balıklarıyla yüzebilir, denize açılabilir ya da zipline ile tatilinizi daha da macera dolu bir hale getirebilirsiniz

3. Morne Trois Pitons National Park – Kaynayan Göl

Kaynayan göl Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık bölgesinde bulunur. Bu göl gerçek anlamda kaynamaktadır. Gölün tabanından geçen sıvı lavlar buna sebep olmaktadır. Göl kenarında bulunan suyun sıcaklığı ise 82 °C ile 93 °C arasındadır.

4. Bavaro

Bavaro
Bavaro

Bavaro, Dominik Cumhuriyeti’nin en doğusundaki La Altagracia ilinde bulunan Punta Cana kentinde yer alan bir turizm alanıdır. Plaj her yıl ziyaretçi akınına uğrar. Sizde Bavaro plajına gelip bu eşsiz yerde güzel bir tatil yaparak deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

5. Las Terrenas

Las Terrenas
Las Terrenas – Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey kıyısında yer alır. Muhteşem manzarası ve beyaz kumları ile temiz okyanus suları ile bilinmektedir. Yabancıların dışında Santo Dominicalılar tarafından da sık sık ziyaret ediliyor. En popüler plajları ise Playas el Portillo ve Las Ballenas, Las Terrenas’ı ziyaret edebilir yunuslarla yüzebilirsiniz.

6. Jarabacoa

Jarabacoa - Dominik Cumhuriyeti'nde Gezilecek Yerler
Jarabacoa – Dominik Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler

Bu şehirde ilkbahar hiç bitmiyor. Şehir dağlık ve muhteşem doğası ile çok seviliyor. Buraya geldiğinide isterseniz golf yapabilir ya da Santa Maria del Evangelio Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Jarabacoa ülkenin en önemli karnavallarına da ev sahipliği yapıyor.

7. El Limon Şelalesi

El Limon Şelalesi - Cascada El Salto Del Limón
El Limon Şelalesi – Cascada El Salto Del Limón

El Limon Şelalesi Dominik Cumhuriyeti’nin Atlantik tarafına bakan kıyısında yer alıyor. Gidiş yolunda birçok nehir bulunuyor bu yüzden şelaleye ulaşım hayli güç oluyor. Sıcak havaya rağmen şelaleye ulaştığınızda sizi muhteşem bir yüzme havuzu bekliyor oluyor.

8. Cabarete

Cabarete Dominik
Cabarete Dominik

Eğer macerayı seviyorum diyorsanız Cabarete tam sizlik bir yer! Cabarete, Karayipler’in en popüler sörf mekanlarından birisidir. Şehirde alışveriş mekanlarının, restoranların ve otellerin hepsine kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Cabarete plajında yüzdükten sonra yakınlardaki mağaraları ziyaret edebilirsiniz.

9. Samana Yarımadası ve Körfezi

Samana Yarımadası ve Körfez ülkenin en önemli turizm noktalarından birisidir. Samana Yarımadası temiz suyu, gezilecek mağaraları, ve sessiz sakin atmosferi ile sakin bir tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği duraklardan birisidir.

10. Playa Rincon

Playa Rincon Plaji
Playa Rincon Plaji

Playa Rincon, ülkede çok sevilen plajların başında geliyor. Playa Rincon plajının sevilmesinin nedeni Dominik Cumhuriyeti’nde Christopher Colomb’un 1492’de ilk adım attığı yer olması.

Temiz ve berrak suyu, harika bir atmosferi, huzur verici manzarasıyla Playa Rincon Plajı, Karayiplerin en güzel plajlarından biri olarak görülüyor. Dominik Cumhuriyeti’ne geldiyseniz bu plaja uğramadan geri dönmeyin.