Dünyanın En İlginç 10 Köyü

Dünyanın En İlginç 10 Köyü
Dünyanın En İlginç 10 Köyü Listesi

Dünya üzerinde pek çok ilginçlikten söz etmek mümkündür değil mi? Dünyanın en ilginç 10 köyü de bu konuda dikkatleri çekmeyi başarır. İnsanların kültürel özelliklerinin yanı sıra yaşam tarzları ve alışkanlıkları söz konusu farklılığı ortaya çıkaran en önemli konular arasındadır.

Kısa bilgi: Bu gibi bir çok farklı bilgiye erişmek isterseniz. Yurtdışı yazılarımızı mutlaka takip edin.

Dünyanın En İlginç 10 Köyü Listesi

Peki, bu köyler hangileridir? Hazırsanız listemizde yer alan 10 köyü daha yakından bir inceleyelim!

1. Gasadalur Köyü

Gasadalur Köyü - Danimarka
Gasadalur Köyü – Danimarka

Danimarka sınırları içerisinde yer alan özerk bölge Faroe Adaları’ndaki Gasaldur Köyü ulaşım konusunda oldukça dikkat çekicidir. İskoçya ve İzlanda arasında kalan bölgede yer alan köyün nüfusu 18 kişi olsa da en ilginç yanı buraya ulaşmak için 2. Dünya Savaşı’nda yapılan bir merdivenin kullanılmasıdır. Çim çatılı evlerin ve kusursuz bir manzaranın bulunduğu bu köy görülmeye değer alanlardan bir tanesidir.

2. Ittoqqortoormiit

Ittoqqortoormiit - Danimarka
Ittoqqortoormiit – Danimarka

Danimarka’ya bağlı Grönland Adası üzerinde bulunan Ittoqqortoormiit Köyü adı kadar ilginç bir yerdir. Peki, bu köyü ilginç kılan sadece adı mıdır? Kesinlikle hayır! Çünkü köye ulaşmak için karayolunu kullanmak mümkün değildir. Buraya ulaşmak isteyenlerin deniz yolu ya da helikopter kullanması gerekmektedir. 452 kişilik köyde çoğu zaman kar yağışının etkili olması ulaşımı daha da zorlu kılar.

3. Phugtal Gompa Manastır Komünü

Phugtal Gompa - Hindistan
Phugtal Gompa – Hindistan

Hindistan sınırları içerisinde yer alan bu köy 12. yüzyılda inşa edilmiş ve hala varlığını sürdüren bir yerdir. Köyün en ilginç yanı sadece din adamlarının yaşadığı bir yer olmasıdır. Keşişlerin inzivaya çekilmek ve meditasyon yapmak amacıyla tercih ettikleri bu yerleşim biriminde yaklaşık 70 din adamı yaşamaktadır. Ulaşımın neredeyse imkânsız olması kullanım amacına uygun bir yapı elde edilmesini sağlar.

4. Huacachina Vahası

Huacachina Vahası - Peru
Huacachina Vahası – Dünyanın En İlginç 10 Köyü

Peru’da bulunan Huacachina Vahası gerçek anlamda bir vahadır. Çölün tam ortasında bulunan ve başkent Lima’ya yaklaşık 5 saat uzaklıkta olan bu yerleşim birimi gölün etrafında kurulmuştur. Yaklaşık 115 kişinin yaşadığı vahada turizm tek geçim kaynağıdır. Çok ilginç bir yapıya sahip olması nedeniyle her yıl pek çok insan buraya gelerek farklı bir deneyim yaşar. Köyde yaşayanların İnka Uygarlığı’na mensup bireyler olduğunun düşünülmesi buraya gelen insan sayısının artış göstermesini de sağlar.

5. Motuo Köyü

Motuo Köyü - Tibet
Motuo Köyü – Tibet

Doğu Tibet’te yer alan Motuo Köyü aslında bir ilçedir. Ama dünyadan izole olması ve insanların dış dünya ile ilişkilerinin olmaması Motuo Köyü’nü farklı kılar. 2009 yılına kadar köye ulaşım için bir yolun bulunmaması dahi bölgenin ne denli farklı olduğunu gösterir. Motuo Köyü’ne en yakın yerleşim biriminin 75 km uzaklıkta olması ise izole oluşunu kanıtlamaktadır.

6. Adamstown

Adamstown - Pitcairn Adası
Adamstown – Pitcairn Adası

Dünyanın en ilginç 10 köyü arasında yer alsa da Adamstown aslında bir başkenttir. Pitcairn Adası’nın başkenti olarak kabul edilen Adamstown’ın nüfusu toplam 48 kişidir. Dünyanın en küçük başkenti olması nedeniyle her yıl pek çok turistin ilgisini çeken Adamstown’da siz de farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

7. Reine

Lofoten Adaları - Norveç
Lofoten Adaları – Norveç

Norveç’e bağlı Lofoten Adaları sınırları içerisinde bulunan bu köy, samimi bağları ile bilinen bir köy olarak bilinmektedir. Toplam nüfusu 329 olan köyün birbiri ile alakası olan insanşar tarafıdan yurt edinilmiş olması oldukça ilginç kabul edilmektedir. Doğallığı ve bu farklı özelliği sayesinde Reine pek çok insanın ziyaret ettiği bir cazibe merkezi olmayı başarır.

8. Edinburgh

Tristan Da Cunha
Tristan Da Cunha – Dünyanın En İlginç 10 Köyü

İskoçya’nın başkenti ile aynı adı taşıyan bu köy Güney Afrika’da bulunmaktadır. Tristan Da Cunha Adası içerisindeki köyün en önemli özelliği dünyadan soyutlanmış olmasıdır. Volkanik faaliyetlerin var olduğu adada 302 kişinin yaşadığı bu köyde en yakın yerleşim yeri 2800 km uzaklıktadır. 16. yüzyılda keşfedilmiş olan bu adanın dünyanın en ilginç yerleri arasında olduğunu ifade edebiliriz.

9. Undredal

Undredal - Norveç
Undredal – Norveç

Norveç’e bağlı Sogn Og Fjordane eyaletinde bulunan bu köye ulaşım sadece bir yoldan sağlanabilmektedir. Toplamda 112 evin bulunduğu köye ulaşım sorunu nedeniyle çok turist gelmez. Ancak köyün eşsiz doğasını yaşayanlar da buradan ayrılmak istemez.

10. Oymyakon

Oymyakon
Oymyakon – Dünyanın En İlginç 10 Köyü

Saha Cumhuriyeti’nde bulunan Oymyakon, dünyanın en soğuk köyüdür. Tarihte -62 derece gibi rekor bir seviyeyi görmüş köyde toplamda 500 kişi yaşamaktadır. Çok soğuk olmasına rağmen 500 kişi bu sıcaklıklara alışkın bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Dünyanın en soğuk köyü olması ise buraya gelen insan sayısının her geçen gün artmasına neden olmaktadır.