Durusu Terkos Gölü Nerede ve Kahvaltı Fiyatları – Arnavutköy

Sıcaklıkların etkisini göstermeye devam ettiği şu günlerde günü birlik tatil ve piknik keyfi için özellikle İstanbul ve çevresinde birçok alternatif rota bulunmaktadır. Bu yerlerden biri de Durus  adıyla da bilinen Terkos Gölü’dür. Uzun yıllar öncesinde Karadeniz’e bağlı bir koy olan Durusu Gölü, günümüzde özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Durusu Terkos Gölü Genel Bilgiler

Durusu Gölü (Terkos Gölü); Kanlı Dere, Belgrad Deresi, Başköy Deresi ve Çiftlikköy Deresi tarafından beslenmektedir. Gölün bulunduğu alanın çevresinde çeşitli hayvan türleri de yaşam sürmektedir. Özellikle nesli tehlikede olan Sibirya kazı, büyük orman kartalı gibi hayvan türleri de Durusu Gölü çevresinde yaşam sürmektedir. İstanbul’un Çatalca ilçesine yakın bir konumda bulunan Durusu Gölü, yemyeşil doğası ve gürültüden uzak ortamıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Durusu Gölü, karmaşık bir yapıya sahip olan vadinin ilerleyen dönemlerde alçak bir eşikle Karadeniz’den ayrılmasıyla oluşmuştur. Yine İstanbul’un içme suyu ihtiyacını da karşılayan Durusu Gölü’nde yaz mevsiminde yüzenleri görmek de mümkün. Eğer serinlemek için göle girmeyi düşünüyorsanız dikkat etmenizi hatırlatmamızda fayda var.

Neler yapılır?: Özellikle hafta sonları ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Durusu Gölü, piknik yapan ailelerle dolup taşıyor. Piknik dışında gölde balık tutabilir, kanoyla gezintiye de çıkabilirsiniz. Yani kısaca burada dolu dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Ayrıca yılın belli zamanlarında avcılık sporu da yapılmaktadır.

Terkos Gölü Kahvaltı – Tirikos Restaurant

Trikos Et ve Mangal Restaurant‘da Hem kahvaltı hemde mangal keyfi yapabilirsiniz. Deniz manzaralı bu yeri biz çok beğendik. Tesis oldukça temiz ve güler yüzlü umarım bu düzenlerini hiç bozmazlar. Kahvaltı Serpme köy kahvaltı olarak sunulmaktadır ve Saat: 6:00’da hizmete açılmaktadır.

Kahvaltı Fiyatları Kısaca şöyle;

Hafta İçi Kahvaltı: 250 TL

Hafta Sonu (Açık büfe) Kahvaltı: 290 TL.

Et Mangal Çeşitleri: 400 – 550 TL. arasında.

Geçici olarak kapatıldı.

Terkos Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Durusu Terkos, Kaleiçi Sur Caddesi No:52, Arnavutköy/İstanbul

Telefon:(0212) 767 7404

Nasıl gidilir?: Göle ulaşım sağlamak için; TEM Otoyolu’nu kullanacaklar Hadımköy gişelerini geçtikten sonra Hadımköy – Durusu tabelasından sağa doğru girip yaklaşık 10 km daha yol alarak karşınıza ‘Tank ve Süngü’ heykeli çıkacak. Heykelin solundan yola devam ederek Durusu Köyü tabelalarını takip ederek köye ve göle ulaşabilirsiniz.

Göl; FSM Köprüsü’nden 80 km, TEM İkitelli Gişeleri’nden 50 km, Hadımköy çıkışından sonra da 35 km uzaklıkta yer almaktadır.