Efteni Gölü ve Melen Gölü | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Efteni Gölü Düzce Ovasına ait akarsuların birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir dengenin birleşme noktasındadır. Aslında Efteni gölüne bir nevi bataklık da diyebiliriz. Gölün içinden yükselen ağaçlar ve bu ağaçlardan dökülen polenler, çeşitli su çiçekleri eşsiz bir manzara oluşturmaktadır.

Özellikle resim çekmeyi sevenlerin için burası görsel bir şölen, tabi ki sadece resim çekmek için değil, hem gezmek hemde sportif olta balıkçılığı yapmak isteyenler içinde cezbedicidir. Gölyaka ilçesine 2 km. mesafede bulunan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Efteni Gölü Güzeldere Şelalesi‘ne de çok yakındır, orayı da ayrıca tanıtmaktayız.

Kısa bilgi: Düzce‘nin bilinmeyen yerlerini ilk keşfeden sen olmak istersen; Düzce Gezilecek Yerler listemize de mutlaka bir göz atın. :)

Efteni Gölü Hakkında Güncel Bilgiler

Adını bir bizans kraliçesi olan Eftalya’dan almaktadır. Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısındaki alanda konaklamış. Yolda prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkmış. Göl kıyısında yerden çıkan sıcak sularla banyo yapan prensesin tüm yaraları ertesi sabah iyileşmeye, cildi güzelleşmeye başlamış. Bunu gören Bizans imparatoru bu göl kıyısındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yere hemen bir hamam inşa edilmesini istemiş. Prensesin yanına bakıcılarını bırakıp ayrılmışlar.

Yaraları iyileşen ve güzelleşen prenses göl üzerinde sandalla gezinirken, karşı kıyıdaki dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı delikanlısına gönlünü kaptırmış. Karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeye başlamışlar. Bir gün sevgilisine giderken prensesin kayığı batmış, boğulmuş. O günden sonra gölün adına Efteni demişler.

Bir diğer rivayet ise gölün altında bir kent olduğudur. bu kent sellerle suya boğulmuştur. Gölün hemen hemen yakınında bulunan Hacıyakup köyüne geçmişte selaltı (saraltı) denmesi de sanki bunu teyit eder niteliktedir

Bazı Bitki Örtüleri: Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, kamış, nane, su mercimeği bitkilerinin yanı sıra; söğüt, dişbudak, kızılağaç, çınar gibi sucul karakterli ağaçlar.

Efteni Gölü ile ilgili diğer bir efsane de;

Günün birinde Olympos tanrıların en büyüğü Zeus’un aklına esmiş, Nasıl eşmiş “varıp şu ölümlülerin arasına nicedir halleri bir göreyim!” demiş.

Almış Hermes’i de yanına her ikiside insan görünümü ile Olympus’tan inmişler ve yer yüzüne bir eve gelmişler. Çalmışlar kapıyı “Yolunu yitirmiş iki garip ademiz açarmısınız kapınızı? Alırmısınız bizi içeriye, konukluğa, tanrılar hoşnut olsun diye” demişler. Ama kapı değil açılmak aralanmamış bile. böyle bin ev dolaşmışlar belki fakat kimseden konuk severlik görememişler. Ya açmıyorlar kapıyı yada açşalar bile hemen kapatıyorlarmış. “Bizim ne üdüğü belirsiz çulsuz dilenci takımı ile işimiz yok.” diyerek. nice konaklardan aldıkları yanıt böyle olmuş işte.

Her yerden geri çevrilen gezginler sonunda harap bir kulübeye gelmişler. Saz ve samanla kaplıymış bu kulübenin her yanı. Kapıyı yaşlımı yaşlı bir kadın açmış. Bakmışki karşısında iki zavallı yolucu, çok yol yürümüşler belli ki, yorulup susamışlar. Kadın “kimsiniz, necisiniz?” diye sormamış bile. içeriye buyur etmiş. Konuklar girince birde en az kadın kadar ihtiyar neredeyse iki büklüm güler yüzlü bir adam görmüşler.

Ev sahipleri ezile büzüle eski püskü yamalı ama temiz bir minder göstermişler. kendileri de bir kütük bulup üzerine oturmuşlar. Ellerinde ne varsa sunmuşlar misafirlerine. Onlar yemeklerini yedikçe ihtiyar kadınla adamın yüzleri ışıldıyormuş. Yapmacık değil içten gelen bir konuk severlikleri varmış.

Ancak ihtiyarlar sofradakilerin sık sık konduğu halde hep eski düzeyde kaldığını ve hiç eksilmediğini görmüşler, sonra konuklar “bizler ulu kişleri” demişler. Sizin o komşularınız hak ettikleri cezaya çarptırılacaklar ama size hiç kötülük gelmeyecek. yalnız bırakın evinizi dağın tepesine gelin bizimle birlikte.

İhtiyarların ikisi de uymuşlar bu söze ve değneklerini kaka kaka uflaya puflaya çıkmışlar ulu kişilerin ardından yokuşa. Tepeye varınca bütün şehri sular altında kaldığını görmüşler…

Daha çok uzun seneler saadet içinde yaşamış ve birlikte ölüm dilemiş yaşlı karıkoca birer ağaca dönüşmüşler gelen geçen çelenkler asarmış ağacın dallarına.

Bu öykü Philemon ve Bukis’in hikayesidir. Yunan mitolojisine ait Bergama kaynaklı öykü Efteni gölü eserlerinden biriyle paralellik göstermektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Bu güzel yer 09.00 ile 23.00 saatleri arasında haftanın her günü hizmet vermektedir.

Giriş ücreti: Kişi başı: 50 TL. dir.

Konaklamak İsterseniz, Bambu ve Köy evleri günlük olarak kiraya verilmektedir. Ücreti ise ortalama: 1.200 TL. dir.

Efteni Gölü Ulaşım Bilgileri

Adres: Melen Gölü, Gölyaka İlçesi / Düzce

Nasıl Gidilir?: İstanbul tarafından gelenler; Hendek çıkışından TEM’den ayrılın. Ankara tarafından gelenler için; Düzce çıkışından TEM’den ayrılarak Gölyaka’ya doğru gidin. Gölyaka’nın içinde “Güzeldere Şelalesi” tabelalarını takip edin. Güzeldere Şelalesine 10 km kaldığını gösteren tabelayı görünce, Güzeldere’ye sapmadan düz devam edin. Kısa bir süre sonra solunuzda Efteni gölü görünecektir.

Konum Bilgisi