Ekonomik tatil
Ekonomik Tatil

Herkes yılın yorgunluğunu atmak, gezmek, yeni yerler keşfetmek, kendini dinlemek için tatile çıkma hayalleri kurar. Herkesin bütçesi farklı olduğu için tatil planları da farklılık gösterebilir. Lüks ve pahalı mekanları tercih edip fazla paralar harcayarak tatil yapabileceğiniz gibi daha az bütçeyle şık ve zarif mekanlarda oldukça güzel bir tatil deneyimi yaşamanız da mümkündür.

Bu durumda bazı püf noktalara dikkat edip, iyi bir organizasyon yaparak tatilinizi daha ekonomik bir hale getirmek sizin elinizdedir.

Erken Rezervasyon Avantajlarından Yararlanın

Ekonomik tatil için yapılabilecek en iyi yöntem tatili yapacağınız bölgeyi, oteli belirleyip erken rezervasyon yaptırmaktır. Rezervasyonunuzu yaptırırken otel karşılaştırması yapmayı ihmal etmemeniz önerilir. Otel seçiminizi yaparken fiyatları, otelin size sunduğu imkanları, denize ve şehir merkezine olan uzaklığını da göz önünde bulundurarak size en uygun oteli seçebilirsiniz.

Üstelik güvence paketi kapsamında değişiklik ve iptal haklarınız da bulunmaktadır. Gitmekten vazgeçer ya da başka bir bölgede tatil yapma kararı verirseniz rezervasyonunuzu kolayca iptal edebilirsiniz. Eğer seyahatinizde uçak tercih edecekseniz biletinizi erkenden almak daha ekonomik bir karar olabilir. Uçak bileti fiyatları yaz tatili zamanlarında daha pahalı olabilmektedir. Bu yüzden tatil yapacağınız bölgeyi belirledikten ve otel rezervasyonunu yaptırdıktan sonra uçak biletini de hemen alabilirsiniz.

Ekonomik bir tatil için bir diğer ipucu da denizden ve şehir merkezinden biraz daha uzak bir otel tercih etmektir. Bu oteller denize ve merkeze  daha yakın olan diğer otellere oranla daha uygun fiyatlıdır. 5 yıldızlı her şey dahil bir otelde kalmak yerine daha uygun fiyatlı olan pansiyon, apart, kamp gibi konaklama seçeneklerinden birini  tercih ederek tatilinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Son Dakika Fırsatlarını Kaçırmayın

Tatilinizi ekonomik bir şekilde yapmak için bir diğer yol da son dakika fırsatlarını takip etmektir. Özellikle kararsız tatilciler için bu bir fırsat niteliğindedir. İş, trafik, hayat yoğunluğundan sıkılan, kendisine vakit ayırmak isteyen ama bir türlü tatil planı yapacak zamanı bulamayan kişiler için de uygun fiyata tatil yapmanın en iyi yolu son dakika fırsatlarıdır. Bu fırsatları yakalayarak kolayca bütçenize uygun bir tatil planı yapabilirsiniz. Bazı seçeneklerde otel, uçak, transfer gibi imkanlar sağlayan paketler de bulunabilir. Bu paketlerden  yararlanarak tatilinizi daha ucuza getirmeniz mümkündür.

Böylelikle konaklamaya daha az para harcayarak kalan bütçenizi daha çok gezmek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca tatil yapmak için yaz aylarını beklemek zorunda değilsiniz. Birçok farklı rotayı seçerek ilkbahar aylarında da tatil planları yapabilirsiniz. Üstelik bu mevsimlerde çok fazla turist ve tatilci olmadığı için fiyatlar yaz aylarına oranla daha uygun olmaktadır. Hem de bulunduğunuz ortamın tadını çıkarmak, sessizlik içinde kendinizi dinlemek, yılın yorgunluğunu atmak daha kolay olabilir.

Ekonomik Tatil Nasıl Yapılır ?

  • Her şey dahil otelleri tercih ederek yiyecek, içecek, konaklama gibi masrafları bir arada halledebilir hem de otelin diğer imkanlarından yararlanabilirsiniz.
  • Konser, festival, önemli etkinlikler veya konferansların olduğu dönemlerde otel ve uçak fiyatları daha yüksek olur. Bu durumu göz önünde bulundurarak tatil planı yapmanız sizin için faydalı olabilir.
  • Tercih edeceğiniz otelde  grup indirimi varsa arkadaş grubunuz ile tatile çıkarak bu indirimden yararlanabilirsiniz.