Ana sayfa Elazığ

Hazarbaba Kayak Merkezi / Elazığ

Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi - 01
Hazarbaba Kayak Merkezi - 01

Kış demek kar demek, kayak demek. Kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde pek çok kişi şimdiden tatil planlarını yapmaya başladı bile. Özellikle ülkemizin dört bir yanında bulunan kayak merkezlerine olan ilgi her yıl artarken, bizler de sizler için bu yerler hakkında bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda Elazığ ili sınırları içinde bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Hazarbaba Kayak Merkezi Genel Bilgiler

Elazığ’ın Sivrice ilçesinin güneyinde bulunan 2.347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba Dağı üzerinde kurulmuş olan Hazarbaba Kayak Merkezi, sunmuş olduğu elverişli pisti, telesiyej imkanları ve kafeterya hizmetleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmak için gerekeni fazlasıyla yaptığını söyleyebiliriz. 1100 metrelik telesiyeji ve mekanik tesisleri standartlara uygun şekilde yapılmış olup Elazığ için önemli bir turizm noktasıdır.

Kayak merkezinden Hazar Gölü’nün muhteşem manzarasını seyrederken aynı zamanda kayak yapabilirsiniz. 1850 metre yükseklikte kurulan Hazarbaba Kayak Merkezi, 1999 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kar yağışının yoğun şekilde yaşandığı pistte kar kalınlığı 3 metrelere kadar çıkmaktadır. Hem profesyonel hem amatör kayakçılar için oldukça uygun olan pistlerde rahatça kayabilirsiniz.

Kayak merkezinde sezon, aralık ayında başlayıp mart ayı sonlarına kadar devam etmektedir. Toplamda 8 adet pistin bulunduğu kayak merkezinde pistlerin uzunluğu ise 3 km civarındadır. Zorlu inişlerin bulunduğu Hazarbaba Kayak Merkezi, ülkemizdeki en zorlu pistlerden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Hazarbaba Kayak Merkezi Konaklama İmkanları

Kayak merkezinde konaklama imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır. Günü birlik ihtiyaçlara yönelik hizmet sunan Hazarbaba Kayak Merkezi’ne en yakın konaklama alanları, 6 km mesafede olan ve Hazar Gölü çevresinde bulunan Mavigöl Oteli ile Turpol Oteli’dir.

Mavigöl Oteli: Toplam 100 yatak kapasitesine sahip olan otelde konaklayarak kayak merkezine günü birlik olacak şekilde dilediğiniz kadar gidebilirsiniz. Kayak merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta olan otelde kayak malzemeleri kiralama imkanına da sahip olduğunuzu hatırlatalım.

Adres: Mavigöl Otel Güney Köyü – Sivrice/ ELAZIĞ

Telefon: 0424 425 10 20

 

Turpol Oteli: Toplam 150 yatak kapasitesine sahip olan otelde konaklayarak kayak merkezine günü birlik ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Turpol Oteli Güney Köyü – Sivrice/ ELAZIĞ (Diyarbakır Yolu 25. Km)

Telefon: 0424 425 11 00

 

Kayak Malzemeleri Kiralama Fiyatları

Eğer sizler de pek çok ziyaretçi gibi kayak malzemelerini kiralama yöntemine başvuracak olanlardansanız belli ücretleri gözden çıkarmanız gerekecek. Hazarbaba Kayak Merkezi’nde kiralama fiyatları şu şekilde

  • Kayak takımı kiralamanın günlüğü 30 TL
  • Çocuk kızağı kiralamanın fiyatı 10 TL
  • Jet Snow (Kar Motor) kiralamanın 10 dakikası 20 TL
  • Telesiyej kullanımının günlük fiyatı ise 30 TL.

 

Hazarbaba Kayak Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir?

Hazarbaba Kayak Merkezi, Sivrice ilçesine 6,  iline ise yaklaşık 36 km uzaklıkta olup, kayak merkezine giden yol devamlı olarak açık tutulmaktadır.

Kayak merkezi havaalanına 22, demir yolu hattına da 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bundan dolayı kayak merkezine ulaşım oldukça kolaydır diyebiliriz. Sivrice’den kayak merkezine gitmek için araç kiralayabilirsiniz.

 

Kayak Merkezi Fotoğrafları

 

Kayak Merkezi Krokisi