Turkiye'deki Kayak Merkezleri
Turkiye'deki Kayak Merkezleri

Kış mevsimine sayılı günler kala Türkiye’deki kayak merkezleri ile ilgili pek çok kişi şimdiden araştırma işine girişti bile. Bu yıl yoğun kar yağışı beklendiğinden, kayak tutkunları en iyi yerlerden rezervasyonlarını şimdiden yaptı.

Kış tatilini en keyifli hali ile geçirmek isteyen ve nereyi seçeceğini hala bilemeyenler varsa elinizi çabuk tutun ve yazımıza göz atın.

Türkiye’deki Kayak Merkezleri Listesi

Eğer sizler de kayak merkezleri hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Türkiye’deki Kayak Merkezlerini bir liste altında toplayarak sizleri bilgilendirmek istedik.

1. Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Ülkemizin en doğusunda yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, çam ağaçları arasında kurulmuş olan bir tesis olup, dünyadaki en güzel kara sahip kayak merkezlerinden biridir.

Kristal kara sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kar kalitesi her zaman ilk yağdığı gibi durmaktadır. Kayak merkezi ve çevresinde 10’a yakın otel bulunmakta konaklama sıkıntısı çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

7 adet pistten oluşan Sarıkamış Kayak Merkezi, ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olup düzenli olarak ulaşım imkanları bulunmaktadır.

Eğer uzak bölgeden gelecekseniz en pratik ulaşım, Kars’a kadar uçakla gelmek, sonrasında saat başı Kars otogardan hareket eden otobüslerle ilçeye ulaşmak olacaktır.

2. Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un en önemli turizm noktalarından biri olan Palandöken Kayak Merkezi, geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Üniversiteler Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmıştı.  Kayak sezonunun ekim ayı sonunda başlayıp mayıs ayına kadar devam ettiği kayak merkezinde hava sıcaklığı – 40 derecelere kadar düşebilmektedir.

Ülkemizdeki en yüksek kayak merkezi konumundaki Palandöken Kayak Merkezi’nde 22 adet pist bulunmaktadır. Her yıl binlerce gerek amatör gerekse profesyonel kayakçıları ağırlayan kayak merkezinde her bütçeye uygun konaklama alanları da bulunmaktadır.

Erzurum şehir merkezine uzaklığı 7 km olan kayak merkezine ulaşım konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

3. Davraz Kayak Merkezi / Isparta

Davraz Kayak Merkezi
Davraz – Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Isparta’nın 26 km güneydoğusunda bulunan Davraz Kayak Merkezi, 1995 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 2635 metre yüksekliğe sahip olan kayak merkezine en yakın yerleşim yeri ise 8 km uzaklıkta bulunan Çobanisa Köyü’dür.

Toplamda 12 adet pistin bulunduğu Davraz Kayak Merkezi’nde kayak yaparken muhteşem Eğirdir Gölü’nün manzarası sizleri adeta büyüleyecek.

Konaklama imkanları açısından herhangi bir sorun bulunmayan Davraz Kayak Merkezi’ne ulaşım asfalt yoldan yapılmakta olup kış boyunca  yollar açık tutulmaktadır.

Isparta şehir merkezine 26, Isparta Havalimanı’na 50, Antalya Havaalanı’na 125 km uzaklıkta olan Davraz Kayak Merkezi, kış turizmi için tercih edebileceğiniz yerlerden biridir.

4. Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi
Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesinin Zigana Köyü sınırları içinde bulunan Zigana Kayak Merkezi, 1900 – 2500 metre arasında bulunmaktadır. Zigana Geçidi’ne 3 km uzaklıkta olan kayak merkezinde sezon aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar devam eder.

Muhteşem doğa manzaralı otel odaları ve köy evlerinde konaklama yaparken büyük keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Amatör ve profesyonel kayakçıları ağırlayan pistler, yüzde 20’lik meyile sahip olup, ilk defa kayak yapacak olanlar, deneyimli hocalardan ders alabilirler.

Ayrıca kayak merkezinde kayak ve diğer gerekli malzemeleri kiralama imkanına da sahip olacağınızı belirtelim.

5. Kartepe Kayak Merkezi – İzmit

Kartepe Kayak Merkezi - Kocaeli
Kartepe Kayak Merkezi

Kış turizminin her geçen yıl daha da yükselen değerlerinden olan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a 130 km mesafede olup, gerek günü birlik gerekse hafta sonu için değerlendirmeniz gereken seçeneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 1150 – 1640 metre yükseklikte bulunan kayak merkezindeki pistlerin her türlü kayakçı için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Kayak yaparken hem Sapanca Gölü, hem de İzmit Körfezi’nin muhteşem manzaralarını sunan Kartepe Kayak Merkezi’nde sezon aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. Ortalama kar kalınlığı ise 80 ile 200 cm arasında değişmektedir.

Ayrıca: Kocaeli gezilecek yerler hakkında detaylı rehber ararsanız diye onu da şöyle bırakıyorum.

6. Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Ülkemizdeki en önemli kayak merkezlerinin başında gelen Uludağ Kayak Merkezi’ne her yıl binlerce yerli ve yabancılar ziyaret etmektedir.

Bursa şehir merkezine 36 km uzaklıkta olan kayak merkezi, 1961 yılından bu yana hizmet vermektedir ve ülkemizin en önemli kış turizm merkezlerinden birisi konumundadır. 1750 – 2543 metre aralığında bulunan kayak merkezinde toplam 11 adet ana pist bulunmaktadır.

Pistlerin toplam uzunluğunun 25 km civarında olduğu Uludağ Kayak Merkezi’ne gidilecek en uygun zamanın ise aralık ayının ilk haftaları ile nisan ayının ortaları olduğu söylenmektedir.

7. Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya – Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Bolu’nun güneydoğusunda bulunan Köroğlu Dağları üzerine kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi, ülkemizin önde gelen kayak merkezlerinden birisidir.

Özellikle alp disiplini kayağına uygun olan pistlere sahip olan kayak merkezi, 1850 – 2200 metre arasında bulunmaktadır. Kayak sezonu aralık ayının ilk haftasında başlayıp mart ayının sonuna kadar devam etmektedir.

Konaklama imkanlarının gelişmiş olduğu Kartalkaya Kayak Merkezi, kar kalitesi bakımından ülkemizdeki en iyi 5 kayak merkezinden biri konumundadır.

Ayrıca: Bolu gezilecek yerler hakkında detaylı rehber ararsanız diye onu da şöyle bırakıyorum.

8. Elmadağ Kayak Merkezi – Ankara

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Başkent Ankara’ya 17 km uzaklıkta bulunan Elmadağ’ın kuzey yamacına kurulmuş olan kayak merkezi, özellikle Ankara ve çevresinde yaşayanların sıklıkla tercih ettiği kayak merkezlerinden biri konumundadır. Bu sebeple Türkiye’deki kayak merkezleri listemizde üst sıralarda yer almakta.

Elmadağ Kayak Merkezi bölgesinde kayak sezonu ocak ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. 1500 – 1850 metre arasında kurulmuş olan kayak merkezindeki ortalama kar kalınlığı 60 – 80 cm arasında değişmektedir.

Konaklama imkanı olarak çeşitli seçeneklerin bulunduğu Elmadağ Kayak Merkezi’nin yıllık ortalama ziyaretçi sayısı ise 4.000 civarındadır.

9. Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi - Kastamonu
Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ile Çankırı arasında bulunan ve Ilgaz Dağları üzerinde 2850 metre yükseklikte kurulmuştur. Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezinde sezon, aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar devam etmektedir.

Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan ve Kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından biri olan Ilgaz Kayak Merkezi’nde ortalama kar kalınlığı 50 cm ile 2,5 metre arasında değişmektedir.

Toplamda 2 adet pistin bulunduğu kayak merkezinde gece vakti de kayak yapma şansına sahip olduğunuzu da belirtelim.

Ayrıca: Kastamonu gezilecek yerler hakkında detaylı rehber ararsanız diye onu da şöyle bırakıyorum.

10. Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi - Kayseri
Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan Erciyes Kayak Merkezi, 2100 – 3400 metre arasına kurulmuştur. Kayak sezonu kasım ayında başlayıp nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir. Ortalama kar kalınlığı 50 – 100 cm arasında değişmektedir.

Kayak merkezindeki pistlerin büyük bölümüne suni karlama sistemi kurulmuş olup, olası kar yağışı azlığında bu sistemler devreye girmektedir. Dünyanın en önemli snowkite merkezlerinden biri konumundaki Erciyes Kayak Merkezi’nde konaklama imkanları da gelişmiştir.

Bazı dönemlerde kayak merkezinin yolları yoğun kar yağışından kapandığı için, aracınızla gelirseniz yanınızda her ihtimale karşılık zincir bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

11. Bozdağ Kayak Merkezi – İzmir

Bozdağ Kayak Merkezi - Ödemiş İzmir
Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Köyü sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’e 110 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1700 – 2157 metre arasında kurulan kayak merkezinde kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir.

Ormanlık alanın fazla olduğu Bozdağ Kayak Merkezi’nin kuzey bölümünde alp disiplini kayağı da yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Ortalama kar kalınlığının 80 – 120 cm olduğu Bozdağ Kayak Merkezi, hafta sonları ortalama 15.000 kişiyi ağırlamaktadır. Ege’nin Uludağ’ı olarak kabul edilen Bozdağ Kayak Merkezi, tercih edebileceğiniz pistlerden birisi olduğunu belirtelim.

Ayrıca: İzmir gezilecek yerler hakkında detaylı rehber ararsanız diye onu da şöyle bırakıyorum.

12. Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi - Antalya
Saklıkent – Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Antalya denince herkesin aklına deniz ve yaz mevsimi gelse de bölgede bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, kış turizmi için önemli noktalardan birisidir.

Antalya’nın batısında bulunan Beydağları üzerine kurulmuş olan kayak merkezi, Antalya şehir merkezine 50 km uzaklıktadır. Kayak sezonu aralık ayının sonunda başlayıp mart ayının başında sona ermektedir.

Akdeniz Bölgesi’nde olmasından dolayı kayak sezonu kısa sürmektedir ve ortalama kar kalınlığı ise 100 – 230 cm arasında değişmektedir.

Konaklama imkanlarının gelişmiş olduğu kayak merkezinde sıcaklıklar – 5 derecenin altına nadiren düşmektedir.

Ayrıca: Antalya gezilecek yerler hakkında detaylı rehber ararsanız diye onu da şöyle bırakıyorum.

13. Hazarbaba Kayak Merkezi – Elazığ

Hazarbaba Kayak Merkezi - Elazığ
Hazarbaba Kayak Merkezi

Elazığ’ın Sivrice ilçesi sınırları içinde bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi, 1850 metre yüksekliğe kurulmuştur. 1999 senesinden bu yana hizmet veren kayak merkezindeki kar kalınlığı bazı dönemlerde 3 metreye kadar çıkmaktadır.

Kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayının sonlarına kadar devam etmektedir. Toplamda 8 adet pistin bulunduğu Hazarbaba Kayak Merkezi, ülkemizdeki en zorlu pistlere sahip kayak merkezlerinden birisi konumundadır.

Konaklama imkanlarının da bulunduğu kayak merkezi, en yakın havaalanına 22 km uzaklıkta olup demir yolu hattına 5 km mesafededir.

14. Abalı Kayak Merkezi – Van

Abalı Kayak Merkezi - Van
Abalı Kayak Merkezi

Abalı Kayak Tesisleri kar kalınlığı, kar kalitesi, kayak pistlerinin uzunluğu, pis eğitimleri açısından dünyanın sayılı tesislerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

1200 metrelik telesiyej hattına sahip olan Abalı Kayak Merkezi, yakın zamanda 5000 metrelik telesiyej hattı yapımının da tamamlanması beklenmektedir.

Tesis de 1.etapta 1300 metre, 2.etapta 1200 metre ve acemi kayakçılar için ise 250 metre uzunluğunda 3 pist bulunuyor. Pistlerin üst bölgelerine çıkmak için mekanik tesisler yer almaktadır.