Elmasburnu Tabiat Parkı Plajı | Fiyatlar ve Genel Özellikleri – İSTANBUL

Elmasburnu Tabiat Parkı ve Plajı - İstanbul
Elmasburnu Tabiat Parkı ve Plajı - İstanbul

İstanbul’un nadide plajlarından bir tanesi olan Elmasburnu Tabiat Parkı, hem kamp hem de deniz keyfi yapmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiş bulunmakta. Hem yeşil hem de mavinin çok özel tonlarını içerisinde barındıran bu bölgede çok özel dakikalar yaşama imkânı elde edebileceksiniz. Üstelik sakin bir ortam olması nedeni ile burada geçireceğiniz anların çok özel olacağını da bilmelisiniz.

Kısa bilgi: İstanbul sınırları içerisinde günü birlik denize girebileceğiniz yerler arıyorsanız; Kilyos Plajları listemize de mutlaka bir göz atın.

Elmasburnu Tabiat Parkı Genel Özellikleri

Elmasburnu Tabiat Parkı - Riva
Elmasburnu Tabiat Parkı – Riva

Yaklaşık 13 hektarlık bir alana sahip olan bu plaj, 2011 yılında Bakanlar Kurulu’nun kararı ile tabiat parkı statüsünü kazanmıştır. Tabiat parkının bitki örtüsü maki vejetasyonuna ait türlerden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bölgenin hayvan popülasyonu açısından da zengin olduğunu ifade etmek mümkündür.

Yapılabilecek Aktiviteler

Elmasburnu Sahil Plajı - Beykoz
Elmasburnu Sahil Plajı – Beykoz

Elmasburnu Tabiat Parkı ve Plajı’nın içerisinde yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler vardır. Söz konusu aktiviteleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabilmemiz mümkün.

Piknik: Sahip olduğu doğal güzellikleri nedeni ile muhteşem bir piknik alanı olan tabiat parkında sevdikleriniz ile keyifli dakikalar geçirebilir ve en unutulmaz piknik anılarını biriktirebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Yalnız başınıza ya da yanınızda sevdiğiniz birisi ile doğa yürüyüşü yaparak doğanın ve bu muhteşem tabiat parkının tadını çıkartmak ister misiniz? O halde tabiat parkının çeşitli yerlerinde yapacağınız çeşitli doğa yürüyüşleri ve doğa sporları sizleri bekliyor.

Plaj: Elmasburnu Tabiat Parkı, aynı zamanda muhteşem bir plajdır. Bu nedenle plajın içerisinde rahatlıkla yüzebilir ve denizin, kumun, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’da denizin keyfini çıkartmak isteyen kişiler için en son derece popüler ve etkili olan Elmasburnu plajının içerisinde soyunma kabinleri ile duşlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra plajın içerisinde kadınlara özel bir plajın bulunduğunu da ifade edebilmek mümkündür. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sadece kadınlara açık olan plaj; cumartesi Pazar ve Pazartesi günlerinde ise kadınların ve erkeklerin ortak kullanabilecekleri bir hal alır. Kadınlara özel olan günlerde tesiste sadece kadın personel çalışmaktadır.

Kampçılık: Tabiat parkı içerisinde hem çadırla hem de karavanla kamp yapabileceğiniz alanlar vardır. Bu alanları tercih ederek hem çadırlı hem de karavan ile kamp yapabilir ve doğanın tadını muhteşem bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Kuş Gözlemciliği: Birbirinden farklı özelliklerde ve çeşitlerde olan kuşların bulunduğu plajda kuş gözlemciliği de yapabilirsiniz.

Ne Yenir?: Elmasburnu Tabiat Parkı içerisinde var olan tesiste kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her türlü yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayabilecek olan bir restoran bulunmaktadır. Bunun yanı sıra son derece uygun fiyatlar ile hizmet veren tabiat parkı restoranının manzarası ise gören herkesi etkileyecek şekildedir.

Restoranda bir kahvaltı için yaklaşık; 100 TL ödeme yaparken ana yemeğe ise 150 – 180 TL arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Restoranda günlük taze olan tutulan balıklardan oluşan muhteşem menüler yer almaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Elmasburnu Tabiat Parkı’nın giriş ücreti ve park içerisinde plajda kullanabileceğiniz çeşitli malzemelerin fiyatları genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Şahıs 30 TL
 • İndirimli Şahıs 15 TL
 • Bisiklet 20 TL
 • Motorsiklet veya ATV 40 TL
 • Otomobil 50 TL
 • Minibüs 150 TL
 • Midibüs 200 TL
 • Otobüs 600 TL
 • Şezlong (Kenar Grup): 30 TL
 • 2 Şezlong + Şemşiye (Orta Grup): 160 TL
 • Kamelyalar: 250 TL
 • Localar (2 Kişiye Kadar): 550 TL
 • Localar (+ Kişi): 150 TL

Localarda kişi başı 1 adet ana yemek, 1 adet soğuk içecek ve 1 adet 0,5 lt su ücretsizdir.

Elmasburnu Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Riva Mahallesi Elmas Tabya Caddesi No:50 – Beykoz / İstanbul

Nerede?: İstanbul gözde yerlerinden olan Beykoz ilçesindeki Riva Mahallesini kime sorsanız gösterir.

Nasıl gidilir?: Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız 137 numaralı otobüse binmeniz yeterlidir. Bu otobüs, tabiat parkına rahatlıkla ulaşım sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra dolmuş ve minibüslerle de parka ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu nokta da C-304 numaralı minibüs hattına binmeniz yeterlidir. Parka kendi aracınız ile ulaşım sağlayacaksanız Riva’ya giderek Riva Mezarlığı’ndan denize doğru ilerleyerek parkı kısa bir süre içerisinde ulaşabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra plaj, Riva Jandarma Karakolu’na da yakın bir mesafe de yer almaktadır.

Konum Bilgisi