Balıklı Köyü Erzurum
Balıklı Köyü Erzurum

Bizler de sizler için ülkemizde pek tanınmasa da keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri araştırıp sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan ve sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleri ve Tortum Gölü manzarası ile dikkat çeken ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Eğer Erzurum’a yolunuz düşerse görmenizi mutlaka tavsiye ettiğimiz Balıklı Köyü ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

Bizler de sizler için ülkemizde pek tanınmasa da keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri araştırıp sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan ve sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleri ve Tortum Gölü manzarası ile dikkat çeken Balıklı Köyü ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Eğer Erzurum’a yolunuz düşerse görmenizi mutlaka tavsiye ettiğimiz Balıklı Köyü ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

Balıklı Köyü Hakkında Gezi Bilgileri

Balıklı Köyü - Tortum ŞelalesiPek çok insanın aklına Balıklı Köyü denince Şanlıurfa ilinde bulunan Balıklı Göl geliyor. Bu farklılığa dikkat edelim. Bu Köy, Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı olup Tortum Gölü kenarında kurulmuş olan bir yerleşim yeridir. Her ne kadar Erzurum iline bağlı olsa da Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yer alan Balıklı Köyü’nde Karadeniz’in örf ve adetlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Burada bulunan iskeleden kayığa atlayıp Tortum Gölü’ne açılabilir ve muhteşem doğal güzellikler arasında gezintinizi bambaşka boyutlara taşıyabilirsiniz. Bu Köye geldiğinizde bir taşla üç kuş birden vuracaksınız. Çünkü hem Balıklı Köyü’nü hem Tortum Gölü’nü hem de Tortum Şelalesi’ni ziyaret ederek keyifli anlar yaşayacaksınız. (Diğer yazılarımızda sizlere Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi hakkında da bilgiler aktaracağız)

Tortum Gölü kadar tanınmasa da göl kıyısının tam orta noktasında kurulmuş olan Balıklı Köyü eski dönemlerde Balıklı anlamına gelen Zıhek adından almıştır.

Balıklı Köyü Hakkında Diğer Bilgiler

Balıklı Köyü’nde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, elektrik ve sabit hatlı telefonlar bulunmakla birlikte köy yolu asfaltla kaplıdır. Ayrıca mobil hatlar da Balıklı Köyü’nde çekmektedir.

Balıklı Köyü’ne kış mevsiminde gitmeyi planlıyorsanız, gitmeden önce yollarda kar nedeniyle herhangi bir kapanmanın ya da buzlanmanın olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer daha önce Balıklı Köyü’ne giden okuyucularımız varsa düşüncelerini bizlerle paylaşıp diğer okuyucularımıza tecrübelerini aktarabilir.

Yöresel Lezzetler

Erzurum denilince akla gelen ilk lezzet hiç şüphesiz cağ kebabı. Şehir merkezine gittiğinizde cağ kebabı yemenizi tavsiye ediyoruz. Balıklı Köyü’ne yolunuz düştüğünde ise klasik köy sofrasına oturup yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Balıklı Köyü’nün belli başlı yöresel lezzetleri ise; yufka yağlaması, katmer, kelecaş, heris dolması, siron, kavurmalı tirit, tava pağacı, pestil kayganası, kuymak, ayran çorbası, balık güveci, cevizli erişte gibi lezzetlerin tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Balıklı Köyü Konaklama İmkanları

Balıklı Köyü’nde birkaç günlüğüne kalmak isteyen ziyaretçiler Uzundere ilçesinde bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilir. Uzundere’de bulunan belli başlı konaklama yerleri ve irtibat bilgileri ise şu şekilde:

  • Rıza Pansiyon (0505 801 28 90)
  • Gümüşçü Otel (0442 792 21 42)
  • Nature Pansiyon (0442 791 32 99)
  • İbrahim Doğan Pansiyon (0442 243 37 81)
  • İskele Kamping (0532 704 57 70) (Balıklı Köyü)

Balıklı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

  • Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı olan Bu Köye gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Erzurum’a 101, Uzundere’ye ise 17 km uzaklıkta olan Balıklı Köyü’ne şahsi aracınızla gidebilirsiniz.
  • Yada için D950 Karayolu’ndan sırasıyla Erzurum – Tortum – Uzundere – Balıklı Köyü rotasını kullanabilirsiniz.