Peribacaları denilince akla ilk olarak Nevşehir geliyor. Bu durum son derece normal çünkü binlerce yabancı turist bile dünyanın öbür ucundan Nevşehir’e Peribacalarını ziyarete geliyor. Erzurum sınırları içinde bulunan Narman (Kırmızı Periler Diyarı) Peribacaları’nı daha önce hiç duymuş muydunuz? Eğer daha önce duymadıysanız ya da duyup da hakkında herhangi bir bilgi sahibi değilseniz bu yazımızda sizlere Erzurum Narman Peribacaları hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Narman Peribacaları Genel Bilgiler

Narman-Peribacalari-02Narman Peribacaları, rüzgar ve su erozyonunun yıllar içinde toprakları aşındırmasıyla meydana gelmiştir. Tamamen doğal yollardan oluşan peribacalarına hiçbir şekilde insan eli değmemiştir. Ülkemizde pek tanınmasa da Peribacaları’nın tanıtımı için başta Atatürk Üniversitesi olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından düzenlenen şenlik ve sergi festivalleriyle tanıtımına büyük önem veriliyor. Yaz mevsiminde ünlü sanatçıların katılımıyla düzenli olarak Peri Bacaları Şenlikleri düzenlenmekle birlikte başta bölge halkı olmak üzere ülkemizin tüm bölgelerinden ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu tanıtıma ufak ta olsa bir katkımız olduysa ne mutlu bizlere.

Nasıl oluştu?: Ana materyalin su erozyonu ile aşınması neticesinde ortaya çıkmış ve sonrasında rüzgar erozyonu son rötuşlarını yapmış olup günümüzdeki halini almıştır.

Ne zaman oluştu?:  Yapılan araştırmalar sonucu bundan yaklaşık 2 – 3 milyon yıl öncesinde oluşmaya başladığı belirtilmektedir. Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan peribacaları, ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen pek çok doğal güzellikten yalnızca bir tanesidir.

 

Konaklama İmkanları

Peribacaları’na en yakın konaklama yeri ilçede bulunan öğretmen evidir. Bunun dışında diğer yakın konaklama yerleri ise Pasinler ilçesinde bulunan otellerdir. Hemen belirtelim Pasinler – Narman arası ortalama 60 km’dir.

  • Narman Öğretmenevi (0442 741 24 80)
  • Pasinler Kale Hotel (0442 661 49 92)
  • Pasinler Öğretmenevi (0442 661 31 53)

 

Narman Peribacaları Nerede, Nasıl Gidilir?

Erzurum’un ilçesi olan Narman, şehir merkezine 90 km uzaklıkta olup Erzurum’un kuzeydoğusunda bulunur. Peribacaları ise Narman merkeze 7 km uzaklıktadır. Peribacalarına gitmek için E 80 karayolundan sırasıyla Erzurum – Pasinler – Ilıcasu – Narman istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için yol haritasına göz atabilirsiniz.

 

Narman Peribacaları Resimleri

 

Yol Haritası / Krokisi