Sizlere Erzurum’da bulunan ve Saltuklular Dönemi’nden kalan Üç Kümbetler ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz.  Doğu Anadolu’nun kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum, sahip olduğu güzellikler sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her geçen gün daha fazla çekmeye devam ediyor. Bundan önceki yazılarımızda Erzurum ve çevresinde bulunan tarihi ve doğal miraslarla ilgili yazılarımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Üç Kümbetler nerede, nasıl gidilir, Üç Kümbetler tarihi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Üç Kümbetler Genel Bilgiler

Emir Saltuk Kümbeti: Üç Kümbetler (Bir diğer adı Emir Saltuk Kümbeti), Çifte Minareli Medrese’nin arkasında bulunmaktadır ve Erzurum’un en önemli tarihi yapılarından birisi konumundadır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak 12 yüzyılın sonlarında Saltuklu hükümdarı Emir Saltuk tarafından yaptırıldığı kabul edilmektedir.

Zeminden başlayan sekizgen bir prizma görüntüsüne sahip olan kümbetin uzunluğu 4,75 metrenin üzerinde olup, üst bölümde üçgen bir alınlıkla bitmektedir. Bu alınlıkların üzerinde 45 cm kadar geri çekilmiş konumda silindir biçiminde kasnak yükselmektedir.

İki farklı renkte ve kesme taştan inşa edilen kümbetin kasnak nişlerinde Orta Asya takvimlerinde görülen burç figürlerine yer verilmiş. (Boğa, yılan, yarasa, kartal) Kümbetin dört farklı yüzünde birer çift pencere yer almaktadır. Kümbetin giriş kapısı kuzey tarafta yer almaktadır ve kapının saçakları üzerinde çeşitli çiçek ve hayvan kompozisyonlarına yer verilmiştir. Bu kümbetin Emir Saltuk’a ait olduğu belirtilmektedir.

İkinci Kümbet: Emir Saltuk’un kümbetinin güneydoğu tarafında yer alan ikinci kümbet ise on iki cepheli olup gri renkli taşlardan inşa edilmiştir. Üç büyük penceresi bulunan kümbetin güney tarafındaki penceresi mihrap görünümüne sahiptir.

Üçüncü Kümbet: Yöresel keyek taşından inşa edilen üçüncü kümbet on iki cepheli olup dört pencereye sahiptir. Giriş kapısı kuzey yönünde olup iç bölümünde güzel bezenmiş mihrap bulunmaktadır.

 

Üç Kümbetler Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Sultanmelik, 25100 – Yakutiye / Erzurum

Nasıl gidilir?: Erzurum için önemli tarihi mekanlardan birisi olan Üç Kümbetler’e ulaşım oldukça rahattır. Üç Kümbetler Erzurum Yakutiye’de bulunmaktadır ve toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilir. Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için ise Erzincan – Erzurum karayolu üzerinden Palandöken Caddesi yoluna girip Üç Kümbetler’e ulaşım sağlayabilir.

 

Yol Haritası / Krokisi