Esenler Otogarı
Esenler Otogarı

İstanbul’un ve Avrupa’nın en büyük dünyanın ise en büyük 3. Otogarı olma özelliğini taşıyan Esenler Otogarı, çağdaş bir ulaşım merkezi olması hedeflenerek açılan Esenler Otogarı hakkındaki bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogarı Yapımı

İstanbul’un eski otogarı olan Trakya Otogarının yetersiz kalması üzerine 1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Büyük Otobüs İşletmeleri A.Ş arasında Yap-İşlet-Devret modeli şeklindeki anlaşmanın imzalanması sonucunda yapımına başlanmıştır. 1994 yılında dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak hizmete girmiştir.

Proje yapılır ve tasarlanırken büyük beklentiler ile hazırlanmıştı. Bir katı yolcu indirme, bir katı yolcu bindirme ve çarşı olarak planlanan bu proje günümüzdeki havaalanları ile aynı şema olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca proje tasarlanırken Avrupa ve Asya otoyol sisteminin kalbi olması hedeflenmiştir. Çağdaş bir ulaşım merkezi olması hedeflenen otogar pek çok farklı nedenle amacına tam manasıyla ulaşamamış ve günümüze harabe ve yıkık dökük olarak ulaşmıştır.

Günümüzde işletmesi tamamen yüklenici firmaya ait olan otogarın işletme süresi dolmuş olup geleceği belirsiz durumdadır. Hatta otogarın ömrünü doldurduğu bizzat Binali Yıldırım tarafından da söylenmiştir.

Esenler Otogarı Hakkında Genel Bilgiler

Bayrampaşa ilçe sınırları ilçesinde yer almasına rağmen Esenler ilçe merkezinize yakın olmasından dolayı bu isimle anılmaya başlanmıştır. İçerisinde 168 yazıhanede 324 otobüs firmasının hizmet verdiği otogar, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük dünyanın ise en büyük 3. Otogarı olma özelliğini taşımaktadır.

Şu an resmi kayıtlarda adı 15 Temmuz 2016 Tarihinde yaşanan kalkışma sırasında yaşamını kaybeden vatandaşların anısına “İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı” olarak anılan otogarın en dikkat çeken yapılarından bir tanesi de değişik mimarisi ile dikkat çeken Cumhuriyet Cami’dir.

Esenler Otogarı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Altıntepsi Mah., – Bayrampaşa / İSTANBUL

Ulaşım: Metrobüs ve Metro ile ulaşmak isteyenler; Merter durağında indikten sonra M1 numaralı Aksaray-Atatürk Havalimanı metro hattında aktarma yaparak Otogar istasyonunda inip ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler; 390 Yeşilpınar-Otogar, 750 Otogar–Mecidiyeköy, 760 Cihangir Mah. – Avcılar Otogar, 303B Silivri Cezaevi-Otogar, 910 Otogar – Eminönü, 830 Otogar-Taksim ve 28O Beşiktaş-Otogar otobüslerinden birisini kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Özel araç ile ulaşmak isteyenler; E-5 üzerinden Bayrampaşa’ya geldikten sonra Otogar Tabelaları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.