Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir'e Nasıl Gidilir
Eskişehir'e Nasıl Gidilir

Eskişehir’e nasıl gidilir sorularına tam anlamıyla çözüm bulmak adına böyle bir yazı hazırlamaya karar verdik. Son dönemlerin en popüler şehirlerinden olan Eskişehir’e ulaşım son derece rahat. Konum olarak İstanbul, Ankara ve Bursa gibi önemli şehirlere yakın mesafede bulunan Eskişehir’e hızlı trenler, otobüsler ve yaz aylarında uçakla ulaşmak mümkün.

Trenle Ulaşım

Eskişehir, ülke demiryolu sisteminin en önemli kavşak noktalarındandır. Ankara ve tüm Anadolu’ya bağlantılıdır. Erkezi garlar arasındaki mesafeler Eskişehir-Ankara 264km,Eskişehir-Haydarpaşa 375km,Eskişehir-Afyon 162km’dir.Devlet demiryollarının il içindeki uzunluğu 215km dir. Heryöne giden ekspres ve posta trenlerinin kilit noktası durumundadır.

Eskişehir’den diğer şehirlere olan uzaklıklara bakacak olursak; Eskişehir-İstanbul: 330 km, Eskişehir-Ankara: 232 km, Eskişehir-Bursa: 148 km, Eskişehir-Antalya: 426 km ve Eskişehir-İzmir: 412 km’dir.

 

Uçakla Ulaşım

Her ne kadar devamlı olmasa da Eskişehir’e özellikle yaz aylarında uçakla ulaşabilirsiniz. Brüksel’den Eskişehir’e direk ya da İstanbul aktarmalı uçak seferleri yapılıyor. Bu nedenle Eskişehir’e yazın gelmeyi düşünüyorsanız THY ve Anadolu Jet’in internet sayfalarına bakarak sefer bilgisi alabilirsiniz. Eskişehir-İstanbul arası uçakla 45 dakika sürüyor, fakat hava trafiğine bağlı olarak bu süre 1 saati bulabiliyor.

 

Otobüsle Ulaşım

Konum olarak bir çok büyük şehre yakın olan Eskişehir’e ulaşmanın en rahat yollarından biri de otobüsler. Eskişehir’e hemen hemen tüm büyük otobüs firmaları sefer düzenliyor. Bunun yanında Eskişehir merkezli de bir çok otobüs firması var. Özellikle Eskişehir-İstanbul arasındaki sıkıntılı geçiş noktalarından olan Bilecik yolunun geçen yıl tamamlanmasının ardından İstanbul yolculukları 1 saat azalmış durumda. İsmail Ayaz, Buzlu, Kamil Koç, Nilüfer ve Metro kullanabileceğiniz otobüs firmaları.

Eskişehir-İstanbul Otobüsleri:  Ekspres seferler ile Eskişehir-İstanbul (Anadolu yakası) 3-4 saat, Eskişehir-İstanbul (Esenler) ise 4-5 saat arası sürüyor. Ekspres olamayan otobüsler yol üzerinde Bozüyük ve Bilecik’e uğrayabiliyor. Yolculuk süresi bu otobüsler 1 saat fazla sürüyor.

 

Hususi Araçla Ulaşım

Şahsi araçlarınız ile Eskişehir’e ulaşmak ise çok daha kolay. Eskişehir-İstanbul arası yolculuk 3-4 saat sürüyor. Adapazarı-İstanbul arası Anadolu Otoyolu’nu kullanıyorsunuz, yolun diğer kısmı ise rahat yol. Eskişehir-Ankara arası düz ve duble yol; fakat yol boyu çok fazla radar var. İsteseniz de hızlı gidemiyorsunuz, yolculuk 2,5 saat sürüyor. Eskişehir’e yakın bir diğer şehir olan Bursa’dan yolculuk 1,5-2 saat arası sürüyor.  Son olarak Eskişehir-İzmir arası ise araba ile 5-6 saat arası sürüyor.