Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı
Expo Antalya Sergi Alanı

Ülkemizin en önemli sergi alanları arasında yer alan Expo Antalya Sergi Alanı hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda sizler için derledik.

Expo Antalya Sergi Alanı özellikleri, ziyaret saatleri ve ulaşım bilgileri gibi en çok merak edilen soruları da cevapsız bırakmadık.

Bilgi: Antalya’yı biraz daha gezme fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya gezilecek yerler listemize bir göz atmanızı öneririm. :)

Expo Antalya Sergi Alanı Genel Bilgiler

EXPO’lar kültür, tarih, eğlence ve sanat alanlarında bir etkinliğe imza atmıştır. Başta ülkemizde düzenlenen bahçecilik Expo’su, Uluslararası Çiçek Üreticileri Birliği (AIPH) ile (BIE) Uluslararası Sergiler Bürosunun müştereken onaylamalarıyla hayata geçirilmiştir.

Expo2016 Antalya, 23 Nisan – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında “Çiçek ve Çocuk” teması ile faaliyet göstermiş Türkiye’nin ilk exposudur. Uluslararası serginin yapıldığı alan 4,5 milyon ziyaretçinin beğenisini kazanmış ülkemizin en büyük tema parkıdır.

Expo Antalya Sergi Alanı; Endemik bitkilerle buluşmaya olanak sağlayan doğa ile iç içe bir alan olmasıyla birlikte sahip olduğu eşsiz ülke bahçeleri, müzeler ve teknoloji alanları ile tüm yaş grubu ziyaretçilerin ilgisini çeken keyifli zaman geçirebildikleri 1121 dekarlık bir alandır.

Türkiye’nin interaktif konsept ile tasarlanmış ilk tarım müzesi olan  “Zaman Tüneli” ve çocukların temel bilimlerle buluşmasını sağlayan “Çocuk Bilim Teknoloji Merkezi” gibi toplumsal bilinçlendirmenin teknoloji ile buluştuğu alanlara da sahiptir.

Expo Kulesi

Hadrianus (3 kapılar) kapısı, Palmiye ve Ellerini Havaya açmış çocuk silueti olarak dizayn edilen 100.7 metre yüksekliğindeki Expo Kulesi, terasından tüm EXPO alanının panoramik görüntüsü seyir edilebilen Antalya’nın en yüksek yapısıdır.

Zaman Tüneli

Başak formunda tasarlanan Türkiye’nin ilk interaktif tarım müzesi konseptindeki Zaman Tüneli, yaşayan duvar teknolojisi kullanılarak dizayn edilmiştir. 5 ayrı salonda simülasyonlar, görsel ve işitsel sunumlarla birlikte insanlık tarihinin başlangıcından günümüze ve hatta gelecek nesillere olan süreçlere uzanan eşsiz bir yolculuk sunar.

Zaman Tüneli’ni oluşturan salonlar ve içerikleri;

1.Yerleşik Hayatın Doğuşu: Duvarlarda ilerleyen ve 5 ayrı projeksiyon alanında devam eden hareketli mağara çizimleri ile insanlığın avcı toplayıcılıktan yerleşik hayata geçişleri temsil edilmektedir. Tarımın meydana geldiği yerler harita ile anlatılırken Göbeklitepe, Çayönü ve Hacılar mevkii maketleri üzerinden bilgiler aktarılmaktadır.

2.Berketli Hilal: İçeride yaşayan bir neolitik köy canlandırılması yer almaktadır. Salonda bulunduğu süre içerisinde, bu köydeki bir gün dönümüne şahitlik edilir. Projeksiyon alanının önündeki kiosklar aracılığı ile ziyaretçiler etkileşimli olarak bu canlandırmanın bir parçası haline gelmektedirler.

3.Biyoçeşitlilik: Büyük bir tahıl tarlası konseptindeki salonda dünyadaki Vavilov merkezleri, tek tipleşme, biyoçeşitlilik, ekosistem ve besin zinciri konuları anlatımlı panellerde sergilenmektedir. Ziyaretçiler özel algılayıcılar ile kullanılan etkileşimli bir projeksiyon alanında toprağı kazma, ekme ve sulama oyunu oynarlar.

4.Sürdürülebilirlik: LED aydınlatmalı grafik panelleri ziyaretçilere etkileşimli polenleme oyunu alanı ve tohum duvarları ile biyoçeşitlilik, tehlike altındaki türler ve bu konular hakkında özet bilgiler bulunmaktadır.

5.Gelecek için tarım: Gelecek için tarım senaryolarına dair hazırlanan gösteri sunulmaktadır.

Çocuk Bilim Teknoloji Merkezi

Expo Antalya Sergi Alanı; Üçgen formda mağara görünümünde tasarlanmış, çevresinde yer alan dinozorlarla birlikte, bir zaman yolculuğu senaryosu oluşturarak Teknoloji ve tarihin tezat etkisinden yararlanılmıştır.

Çeşitli simülatör ve düzenekler ile “Uygulamalı Temel Bilimler” ve “Uzay Bölümü” çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlayan noktalardır. En ilgi çekici bölüm ise her yaşa hitap eden  “Planetaryum” gösterisidir.

Expo Serası

Kesik konik şeklinde her açıdan güneş alabilmesi için tasarlanmıştır. İçerisinde 44 tür ve 500 üzerinde orkide ve dünyanın en tehlikeli ağaçları arasında yer alan “Gülle Ağacı” nın da yer aldığı çeşitli bölgelerinden gelen tropik bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler 22-24 derece sıcaklıkta ve %70-80 oranın da nemli bir ortam da muhafaza edilmekte olup kendinizi yağmur ormanlarında hissetmek için harika bir fırsat.

Ülke Bahçeleri

Expo2016 Antalya’ya toplam 54 ülke katılım göstermiştir. Ülke Bahçeleri bölümü ortasından geçen bir nehirle 2 kısma ayrılmaktadır. Nehrin bir bölümünde Asya ülkeleri diğer bölümünde ise Avrupa ülkeleri bulunmaktadır. Birbirinden farklı ülkelerin mimari yapılarını bir arada görebileceğiniz ülke bahçeleri bölümü farklı kültürlerin yansımalarına tanıklık edebileceğiniz ülkeler arası gezide olduğunuzu hissettirecek bir alandır.

Türk Evleri

Türk evleri gölet etrafında konumlanmış olup terastan su gösterileri izlenebilmektedir. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin mimari özelliklerini yansıtan bu sokakta Marmara Bölgesi’ni temsilen “İstanbul Yalısı”,  Akdeniz Bölgesi’ni temsilen “Antalya Evi”, Ege Bölgesi’ni temsilen “Bodrum Evi”, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni temsilen “Diyarbakır Evi”, Doğu Anadolu Bölgesi’ni temsilen “Erzurum Evi”, İç Anadolu Bölgesi’ni temsilen “Konya Evi” ve Karadeniz Bölgesini temsilen “Trabzon Evi” yer alır. Bodrum evi hariç betonarme üzeri yöreye özgün kaplama olarak yapılmış. Bodrum evi yığma taş yapıdır. Tüm evlerde özgün ahşap tavan örnekleri yapılmıştır.

Kaktüs Bahçesi

Kaktüs bahçesi birbirinden çeşitli dikenli bitkileri barındırdığı gibi aynı zamanda sukkulent bitkiler de bulunmaktadır. Sukkulent (etli yapraklı ve gövdeli) bitkiler de yetiştirildiği doğal ortamlarda terleme ile su kaybını önlemek veya su dokularında biriktirmek üzere değişim göstermiş bitkilerdir.

Macera Parkı

Genç, çocuk, yetişkin ayrımı olmaksızın her yaşın eğlenebildiği parkurlardan oluşan macera parkı keyifli zaman geçirmek için Expo Antalya sergi alanında.

Expo Antalya Sergi Alanı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret Saati: Haftanın her günü saat: 09:00 – 19:00 arası ziyarete açıktır.

Giriş ücreti: Sergi alanına girişler ücretsizdir.

Expo Antalya Sergi Alanı Ulaşım Bilgileri

Adres: Solak Mahallesi, Alanya Yolu, Serik Caddesi Pk: 07119 – Aksu / Antalya

Telefon: 0 (242) 320 89 00

Nasıl Gidilir?: Expo Antalya Sergi Alanı’na toplu Taşıma İle gitmek isteyenler öncelikle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin dolum noktalarından Antalya Kart alabilirler. Daha sonra;

AC03 – AF04 – LC07 Hat numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Tur otobüsleri ile de ulaşım mümkün.

Özel araç ile gelmek isteyenler; şehir merkezinden tabelaları kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Konum Bilgisi