Eymir Gölü | Nerede, Ziyaret Saati ve Giriş Ücreti – Ankara

Başkent Ankara’da görmeniz gereken o kadar güzel yerler var ki hepsini gezmeniz için birkaç güne ihtiyaç duyabilirsiniz. Ankara’ya yolunuz düştüğünde görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden biri de Eymir Gölü’dür. Belki adını ilk defa duymuş olabilirsiniz ancak yine de merak edip araştırmanızda ve varsa zamanınız görmenizde fayda var diyebiliriz. Peki Eymir Gölü nerede? Eymir Gölü nasıl gidilir? Giriş ücretleri ve iletişim bilgileri nedir? Eymir Gölü ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

Eymir Gölü Gezi Videosu

Eymir gölüne gitmeden önce gezi videomuzu izlemeyi unutmayın. :) Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun.

Eymir Gölü Genel Bilgiler

Başkent sınırları içinde küçük bir göl olan Eymir Gölü, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) toprakları içinde yer almaktadır. Gölde ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı da antrenmanları yapmaktadır. Kendine özgü faunası ve florasıyla muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, kış mevsiminde donar ve ziyaretçilerine farklı bir manzara sunar.

Eymir Gölü - 02

Gölün ortalama derinliği 3.80 metre olup, gölün uzunluğu ortalama 4, genişliği de 0.25 km’dir. Göl çevresinde en çok rastlanan kuş türleri ise; sakarmeke, yeşilbaşlı ördek, elmabai patka ve bahri türleridir.

Eymir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
Eymir Gölü Yol Haritası

Pek popüler olmasa da kürek ve su sporlarına, balık avlamaya ve piknik gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı’nın antrenmanlarına ev sahipliği yapan gölde aynı zamanda dışarıdan gelen kişiler için de kürek kursları düzenlenmektedir.

Gölün Kısa Tarihi

1930’lu yıllarda yazılan seyahat notlarında yer alan bilgilerde; göl çevresinin tamamen kıraç arazi topluluğundan oluştuğunu ve yeşillik namına herhangi bir yaşam belirtisinin olmadığı belirtilmiştir. 1960’lı yıllarda ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın özel gayretleriyle bu kıraç arazi ve gölün çevresi ağaçlandırılmış ve bozkırın merkezi bir anda yemyeşil bir alan haline gelmiştir.

Eymir Gölü’ne Kimler Girebilir?

Genel anlamda Göl tüm ziyaretçilere açıktır. Eğer araçla giriş yapmak isterseniz ODTÜ’den Göl Giriş Kartı çıkarmanız gerekecek. Bu kartı çıkarmadığınız takdirde gölün bulunduğu bölgeye araçsız gitmeniz gerekecek.

Eymir Gölü - 03

Yine göle bisikletle rahatlıkla girebilirsiniz. Doğu kapısından giriş yaparsanız özel bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Hemen belirtelim; aracınızı dışarıda bırakıp yürüyerek girmek isterseniz ortalama 15 – 20 dakika yürümeniz gerekecek.

Göl Kenarında Kahvaltı ve Yemek Yerleri

Gölün çevresinde çeşitli kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Eğer piknik yapmakla uğraşamam diyenlerdenseniz bu restoranlarda tavuk, et gibi çeşitli lezzetleri bulmanız mümkün.

Eğer kahvaltı yapmak için gelenlerden seniz yine açık büfe kahvaltı seçenekleriyle aç kalma gibi bir derdiniz olmayacağından emin olabilirsiniz.

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü saat: 05:00 – 22:00 arasında ziyarete açıktır.

Giriş ücreti: Giriş için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Sadece araçla girmeyi düşünürseniz Giriş Kartı çıkarmanız gerekiyor. Bunun için ödemeniz gereken ücreti ODTÜ Döner Sermaye belirliyor.

Ayrıca Bisiklet’de kiralayabiliyorsunuz. Ücreti: 30 TL. dir.

Eymir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Aşağı Dikmen, Pk: 06400 – Çankaya / Ankara

Nasıl gidilir?: Gölün etrafı tepelerle çevrilmesinden dolayı, başkentin her türlü gürültüsünden ve kalabalığından uzaktır. Hafta sonları güzel bir yürüyüş ya da bisiklet turu için önemli rotalardan biri olan Eymir Gölü’ne iki kapıdan giriş yapılmaktadır. Doğu kapısından giriş yapmak için; İmrahor Vadisi’nde bulunan Mühte Köyü’nden, batı kapısından giriş yapmak için Gölbaşı ilçesindeki TEDAŞ Lojmanları ile Polis Akademisi Lojmanları arasındaki yoldan ulaşım sağlamanız mümkündür.

Konum Bilgisi