Bu güne kadar hep gezilecek yerleri tanıttık şimdi ise sizlere kaderine terkedilmiş, en güzel ve en korkunç şehirleri göstereceğiz. Her birinin birbirinden ilngiç hikayeleri var, bazılarını belki internette orada burada görmüş olabilirsiniz ama biz sadece resimleri toplamak yerine bu şehirlerde neler yaşanmış, neden bu hale gelmiş bunları araştırdık. İşte sizler için hazırladığımız o insansız şehirler.

 

Ukrayna / Pripyat City: Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı bu şehirde, insanlar apartmanlarını, kıyafetlerini ve eşyalarının tamamını bırakarak kaçmıştır. Sebebi ise 1986 yılında yaşanan Çernobil faciasıdır. Ukrayna hükümeti kentte yaşayanların sadece bavul ile çıkmasına izin verdiğini bildirmiş ama insanlar ise daha temkinli davranarak her şeyini bırakıp gitmiştir. Daha sonra 2000′li yılların başında yağmalanarak ikinci faciasını yaşamış ve şu anda binalar yavaş yavaş çökmeye başlamıştır. pripyat01

 

Dünyanın ekonomik açıdan en hızlı büyüme gösteren ülkelerin başında gelen Çin‘de büyük bir yapılaşma ve gelişme yaşanmakta ancak bazı şehirler var ki nedendir bilinmez insanların hiç ilgisini çekmemiş. Chenggong: 100 bin yeni dairenin bulunduğu kasabada hiçbir yerleşim bulunmuyor.  Asya’nın en büyük hayalet kasabası diyebiliriz buna. Her türlü sosyal imkanın bulunduğu kasaba hala bomboş duruyor.

Çin

 

Türkiye’de de her yıl birçok alış-veriş merkezi açılır ve maşallahı var hepside hınca hınç doludur. Ama bazen büyük umutlarla öyle güzel alış veriş merkezleri açılıyor ki yinede 1 kişi dahi gelmiyor. İşte buda onlardan biri Dongguang Alışveriş Merkezi: 10 milyon nüfuslu bir kentin eteklerinde inşa edilen bu alışveriş merkezi hem dünyanın en büyük alışveriş merkezi, hem de en boş olan alışveriş merkezi durumunda.  2005 yılında tamamlanmış olan Alışveriş merkezinde bulunan 1500 mağazanın hemen hemen hepsi bomboş durumda.

alisveris1

 

Thames City: İngilizler için yapılmış Thames şehrinin minyatür bir kasabasıdır. Bir çok İngiliz’in gelip burada yaşaması beklenirken şehre bir kişi dahi gelmemiş ve kendini bir anda terk edilen şehirler arasından bulmuş. Artık bu şehri,  terk edilmiş görünümünü merak edip görmeye gelen turistlerden başka kimse ziyaret etmiyor. Thames01

 

Wonderland Amusement Center: Sindney’den esinlenip güzel bir eğlence merkezi yapalım demişler, 1990 yıllarında temeli atılan bu yer, bitmek bilmeyen sorun ve proje hatalarının üstüne bir de çiftçilerle yerel yönetimin anlaşmazlıkları eklenince  1998 yılında inşaatı durdurulmuş. Şimdilerde ise yarım kalan yapıların arasından otlar ve bitkiler büyümekte.  Ne yazık ki artık burası da terk edilmiş bir şehir.

wonderland01

 

Tayvan / Katoli World: Şehri ile eşleşmiş eğlence merkezi idi. Yüzlerce kişinin uğrak yeriydi, 1999 yıllarında yaşanmaya başlayan sayısız depremler yüzünden şehir terk edilmiştir, bir çok yer kaderiyle başbaşa bırakılmış, şu an korku filmlerini aratmayan bir şehir haline gelmiştir.

Katoli-World01

 

İtalya / Craco: 1891 yıllarında inşa edilmiş olan bu kent bir tepeliğin üstüne savunma amacı ile yapılmıştı. Zamanında  2 bin kişinin yaşadığı şehirde, kuraklık, heyelan ve zaman zaman oluşan depremler yüzünden  1950 yıllarında çürümeye terk edilmiştir.  Bu zamanlar da ise İtalya’ya giden turistlerin uğrak yeri olan bu şehir yapısı ile mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. craco01

 

Not: Eğer bu makalemiz talep görürse ikinci bölümüyle devam edecektir.